Ksiądz Józef Tischner
Znamy laureatów 21. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
Czeski filozof, teolog i socjolog ks. prof. Tomáš Halík , dr Łukasz Lamża -filozof przyrody i popularyzator nauki oraz Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej z Warszawy to tegoroczni laureaci Nagrody im ks. Józefa Tischnera. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się 25 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury
Gość specjalny 20. Dni Tischnerowskich - prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz
Wybitna filozof niemiecka, zajmująca się myślą społeczną i religijną jest w tym roku gościem głównym 20. Dni Tischnerowskich. Myślicielka weźmie udział w najważniejszej debacie spotkań Jaskini filozofów, wygłosi wykład z cyklu Colloquia Tischneriana pt. „Kto może wybaczać historyczne winy" a także będzie uczestniczką dyskusji "Solidarność kobiet".
20. jubileuszowe Dni Tischnerowskie
Planowane na rok poprzedni – w 20. rocznicę śmierci Józefa Tischnera i 40. rocznicę powstania ruchu Solidarności – musiały zostać przesunięte z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Odbędą się w tym roku w dniach 13 - 15 października pod hasłem „Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami”, które będzie mottem przewodnim Dni.
TISCHNER. TO CO NAJWAŻNIEJSZE – wydarzenie online w NCK
Z okazji 90. urodzin ks. prof. Józefa Tischnera Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na 23. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza”.
Z radiowej biblioteki: "To co najważniejsze" ks. Józefa Tischnera
W cyklu Z radiowej biblioteki w Wielkim Tygodniu "To co najważniejsze" (Wydawnictwo Znak). To 21 najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Józefa Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Od nadziei przez prawdę po miłość. Wyboru tekstów dokonał Wojciech Bonowicz.
To co najważniejsze - zbiór 21 tekstów ks. J. Tischnera na XXI wiek
Dla wielu ks. Józef Tischner jest i był przewodnikiem. Miał w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Był ponad podziałami i wielu brakuje jego głosu pełnego nadziei. Zachęcał do tego, by nie patrzeć przez tylko jedno okno... 21 marca ten wybitny filozof dialogu skończyłby 90 lat.
90. rocznica urodzin ks. prof. Józefa Tischnera
Gdyby żył, skończyłby 90 lat. Józef Tischner - filozof, autor książek, m.in. "Filozofii dramatu", "Etyki Solidarności", "Sporu o istnienie człowieka" oraz "Historii filozofii po góralsku".
"Miłości w czasach niepokoju" nieznane teksty ks.J.Tischnera
Miłość sama w sobie jest "nie do pojęcia", ale dzięki miłości możemy "pojąć wszystko" - napisał ks.Józef Tischner. Miłość jest odmieniana przez wszystkie przypadki, ale współczesność bardzo ją ogranicza i instrumentalizuje. To spora niespodzianka - nieznane wykłady filozofa z Łopusznej właśnie o miłości, przyjrzyjmy się Jego wizji. "Miłości w czasach niepokoju".J.Tischner. wydawnictwa WAM - "Ta książka w całości poświęcona jest uczuciu, które nas wszystkich nurtuje " - zaczyna wstęp autorka opracowania Joanna Podsadecka - gość "Duchowego koła kultury w Radiu Kraków. Joanna Podsadecka - dziennikarka, redaktorka i pisarka, autorka m.in. książki o Jerzym Turowiczu "Gen ryzyka w sobie miał…" opublikowała wywiad z ks. Janem Kaczkowskim "Dasz radę. Ostatnia rozmowa", redaktorka książki "Grunt pod nogami" autorstwa ks. Jana Kaczkowskiego.
Gala wręczenia nagrody Znaku i Hestii im. ks. Tischnera kończy Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie 2020
Gala Nagrody Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera połączona z dyskusją z laureatami oraz projekcją filmu dokumentalnego „Heda” kończą w Krakowie trwające od środy pod hasłem „Nadzieja raz jeszcze” Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie. Przyznawane od 20 lat nagrody honorują tych, którzy promują w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”.
Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie - Nadzieja raz jeszcze
"Nadzieja" to temat przewodni Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich, które po raz 20 odbędę się w Krakowie od 18 do 21.11 . Program, który w całości realizowany będzie w Internecie przypomni m. in trzy osoby, które w życiu Tischnera odegrały znaczącą rolę: filozofa Romana Ingardena, psychiatrę Antoniego Kępińskiego i Karola Wojtyłę.
"NADZIEJA MIMO WSZYSTKO" - JÓZEFA TISCHNERA
"Żeby porozumieć się z drugim człowiekiem, trzeba mu coś mądrego powiedzieć nawet w największej burzy emocji." - autor tego zdania powraca dziś z nową książką - remedium, na te niełatwe, zagmatwane czasy. W Duchowym Kole Kultury poszukiwać będziemy słów, które nie zwietrzały, przeciwnie nabrały nowego blasku. To spotkanie z tekstami odkrytymi dosłownie i do odkrycia na nowo! W studiu Wojciech Bonowicz – poetę, publicystę. Autor m.in. bestsellerowej Biografii Tischnera, Dziennika końca świata, książek dla dzieci , rozmów z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim, a także kilku tomów poetyckich.
Wieczorynki dla dzieci online w ramach Strefy Tischnera
Opowiadania dla dzieci ks. prof. Józefa Tischnera złożą się na dwa spotkania online dla najmłodszych przygotowane w ramach Strefy Tischnera, poprzedzającej w tym roku nadzwyczajnie Dni Tischnerowskie w Krakowie.
20 edycja nagrody im ks. Józefa Tischnera i Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie
Profesor Robert Piłat - filozof, Aleksandra Domańska - pisarka i reżyserka oraz Marina Hulia - działaczka społeczna, pedagożka zostali laureatami 20 edycji nagrody Znaku i Hestii im księdza Józefa Tischnera. Nagroda od 2001 roku towarzyszy Dniom Tischnerowskim, których głównym tematem w tym roku jest - nadzieja
Z radiowej biblioteki: Wojciech Bonowicz "Tischner. Biografia"
W radiowej bibliotece pierwsza powakacyjna premiera.
Słuchamy fragmentów książki "Tischner. Biografia" Wojciecha Bonowicza.
20. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera
W niedzielę, 28 czerwca, minęła 20 rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera - filozofa i publicysty, który brał udział w ważnych sporach dotyczących Kościoła i budowania demokracji w Polsce. Przez dużą część życia związany był z Krakowem. Ukochał także Podhale, gdzie umiejscowił akcję słynnej "Historii filozofii po góralsku”.
Był jednym z największych filozofów polskich drugiej połowy XX wieku - twierdzi Wojciech Bonowicz, autor wydanej niedawno przez krakowski Znak nowej biografii Tischnera. W Duchowym Kole Kultury usłyszą Państwo głos filozofa z Łopusznej, głos, którego tak bardzo brakuje.
20 lat temu zmarł ksiądz profesor Józef Tischner
20 lat temu - 28 czerwca 2000 roku - zmarł ksiądz profesor Józef Tischner, filozof i teolog, eseista katolicki, autor książek: "Świat ludzkiej nadziei", "Nieszczęsny dar wolności" i "Historii filozofii po góralsku". Jeden z najbardziej twórczych współczesnych myślicieli polskich. Kawaler Orderu Orła Białego.
20 Dni Tischnerowskie odwołane
Jest już oficjalna decyzja: tegoroczne Dni Tischnerowskie nie odbędą się w planowanym terminie. Nie odbędzie się też na razie II Kongres Tischnerowski, który miał je poprzedzać.
Zbliżają się Starosądeckie Dni Księdza Profesora Józefa Tischnera
Urodził się w Starym Sączu i choć nie mieszkał tam długo, mieszkańcy wciąż o nim pamiętają. Zbliżają się Starosądeckie Dni Księdza Profesora Józefa Tischnera. Będzie to już 14 edycja wydarzenia.
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia