Kryzys na granicy z Białorusią
Szef MON na granicy z Białorusią: naród stoi murem za polskim mundurem
Rząd stoi murem za polskim mundurem. Więcej, naród stoi murem za polskim mundurem - powiedział w środę w Usnarzu Górnym szef MON Mariusz Błaszczak.
Andrzej Dziędziel o akcji "Medycy na granicy"
Ich misja trwała od 7 października do 14 listopada. W tym czasie udzielili pomocy 219 osobom - 141 dorosłym i 78 dzieciom. Do szpitali przewieźli 21 osób. W akcję "Medycy na granicy" zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy z całego kraju - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Pracowali w pobliżu strefy zamkniętej. Pomagali migrantom, którzy po przekroczeniu granicy wymagali pomocy, gdzieś w podlaskich lasach. Jednym z "Medyków na Granicy" był Andrzej Dziędziel z Oświęcimia. Rozmawiał z nim Marek Mędela.
Andrzej Gut -Mostowy: w piątek wizyta wraz z ministrem Bortniczukiem w Małopolsce ws. igrzysk
Rozmowy w sprawie finansowania związanego z organizacją Igrzysk Europejskich w 2023 roku w Krakowie, Małopolsce i na Śląsku wciąż się jeszcze toczą - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Wiele spraw powinno się wyjaśnić w ciągu najbliższych dni - dodał.
Jak dodaje Andrzej Gut -Mostowy, omawiane będą kwestie związane nie tylko z kształtem spółki, ale również te, związane z konkretnymi inwestycjami.
Bogusław Sonik: Szczepienie przeciwko Covid-19 powinno być obowiązkowe
- Mamy już 11 obowiązkowych szczepień, trzeba dodać jeszcze kolejne, przeciwko covidowi - mówił na antenie Radia Kraków Bogusław Sonik, poseł Koalicji Obywatelskiej. Tak skomentował decyzję szefowej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen rozpoczęła dyskusję na temat wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19, ostateczna decyzja ma należeć do państw członkowskich. "Należy wprowadzić obowiązek okazywania zaświadczenia o zaszczepieniu przy wszystkich wydarzeniach publicznych. A w powiatach, gdzie jest najwięcej zakażeń, trzeba wprowadzić większe ograniczenia sanitarne, lokalne lockdowny" - przekonywał poseł Sonik w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem szczepienie już teraz powinno być obowiązkowe dla takich grup jak lekarze czy nauczyciele.
Morawiecki po spotkaniu z Merkel: bronimy zewnętrznej granicy UE, w tym Niemiec
Relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności UE; my obecnie bronimy zewnętrznej granicy UE, a więc także Niemiec, przed falą uchodźców – mówił premier Mateusz Morawiecki po czwartkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Kraków: demonstracja solidarności z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej
Chcą przekazać, że dla każdego znajdzie się miejsce przy wigilijnym stole. Na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęła się demonstracja okazania solidarności z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej.
Urszula Rusecka: "Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień"
Polacy są narodem, który kocha wolność i nie lubi, jak się im coś narzuca - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. To jej opinia na temat projektu ustawy, który umożliwiałby pracodawcom sprawdzanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko covid-19. Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień - przekonywała posłanka w porannej rozmowie Radia Kraków.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zgodnie z regulacją zakaz taki byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia ministra SWiA po zasięgnięciu opinii szefa SG. Za nowelizacją ustawy głosowało 245 posłów, 167 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu.
Paweł Kowal: Ten konflikt nie dotyczy tylko nas. Imigranci pójdą na zachód
- Powinny być mocniejsze sankcje personalne wobec przedstawicieli białoruskich władz. Sankcje gospodarcze też są konieczne, ale trzeba z nimi postępować ostrożnie, bo mogą być one zrekompensowane przez Rosję - mówił na antenie Radia Kraków Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. "Wszędzie gdzie Rosjanie wchodzą jako pośrednicy, zaczynają się jeszcze większe kłopoty" - tak poseł Kowal komentował rozmowy prezydentów Francji i Rosji na temat kryzysu na granicy Białorusi. "Polski rząd popełnił dużo błędów, od początku trzeba było umiędzynarodowić ten konflikt. W kraju do rozmów powinny zasiąść rząd i opozycja i zastanowić się jak wyjść z tego kryzysu" - mówił poseł Kowal w porannej rozmowie Radia Kraków.
Jaki skutek miałoby uruchomienie artykułu 4 NATO?
Umiędzynarodowienie problemu na granicy polsko-białoruskiej pozwoliłoby Polsce zwiększyć zdolności militarne i operacyjne - tak przekonuje Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Przedstawiciele rządu coraz częściej mówią o uruchomieniu art.4 NATO, który mówi o wspólnych konsultacjach w wypadku, gdy którejś ze stron grozi naruszenie integralności terytorialnej. Z Piotrem Orłowskim rozmawiał o tym Jacek Bańka.
Polska Misja Medyczna szuka wolontariuszy, którzy wesprą działanie szpitala w Hajnówce
Polska Misja Medyczna szuka wolontariuszy, którzy wesprą działanie szpitala w Hajnówce nieopodal granicy polsko-białoruskiej. Poszukiwani są przede wszystkim ratownicy medyczni, pediatrzy, interniści i specjaliści chorób zakaźnych.
Małopolska brygada obrony terytorialnej wysyła kolejnych żołnierzy na granicę polsko-białoruską
Wspólnie ze Strażą Graniczną będą patrolowali rzekę Bug. Mundurowi zabierają ze sobą specjalistyczny sprzęt oraz łódź z silnikiem zaburtowym - wyjaśnia oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady OT porucznik Adam Trębacz.
Paweł Kowal: Gdy rząd staje się agresywny wobec Unii, to oznacza, że szykuje się do odwrotu
Jesteśmy agresywni wobec Unii, to w przypadku naszego rządu oznacza zazwyczaj, że szykuje się do odwrotu - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków - Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Dziś w Brukseli zaczyna się dwudniowy szczyt szefów państw Unii Europejskiej, na którym ma być poruszany temat praworządności w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zapowiedział, że Polska wycofuje się z idei Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ocenie Pawła Kowala, postawa polskiego rządu wobec Unii Europejskiej wzbudza zamęt.
Gen. Wiesław Kukuła: Nie możemy patrzeć na to, co się dzieje na granicy, wyłącznie przez pryzmat lokalny
Prawie 600 żołnierzy WOT z trzech przygranicznych brygad wspiera Służbę Graniczną i wojska lądowe na granicy polsko-białoruskiej. - Jeżeli presja na granicy będzie się utrzymywać, będziemy musieli zwiększyć tam liczebność żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i zapewnić ich rotacyjną obecność, dlatego nie wykluczam również zaangażowania żołnierzy z Małopolski, w szczególności tych, którzy mają kwalifikacje ratownicze - stwierdził gen. Wiesław Kukuła w wywiadzie dla Radia Kraków. Zwierzchnik piątego rodzaju sił zbrojnych przyjechał do Małopolski, żeby przekazać obowiązki dowodzenia, nowemu dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcinowi Siudzińskiemu. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.
RPO wszczął sprawę w związku z interwencją krakowskiej policji podczas protestu "Rodzin bez Granic"
7 października przed siedzibą PiS przy ulicy Retoryka w Krakowie w geście solidarności z cudzoziemcami na granicy polsko-białoruskiej kilka matek z dziećmi na chodniku napisało kredą: „Gdzie są dzieci?" i „Nikt nie jest nielegalny". Narysowano też płonące domy i smutne buzie. Policja miała zakazać dzieciom chodzić po rysunkach, kredę zarekwirowała a matki spisała. Wezwała też na miejsce techników kryminalistyki.
Mieszkańcy Krakowa włączają się w pomoc imigrantom
Zbierają odzież, śpiwory oraz żywność - mieszkańcy Krakowa włączają się w pomoc imigrantom. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od początku sierpnia. Wiele osób z Bliskiego Wschodu od tygodni koczuje w lesie, w wąskim pasie pomiędzy Polską a Białorusią. Jak informuje Straż Graniczna, tylko minionej doby, odnotowano ponad 600 prób przekroczenia granicy.
Kraków: Dom Utopii zbiera koce i płachty termoizolacyjne dla koczujących na granicy
Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii w Krakowie organizuje zbiórkę niezbędnych rzeczy dla osób na granicy polsko-białoruskiej. Potrzebne są koce i płachty termoizolacyjne. Dary zostaną przekazane do Urzędu Miasta w Michałowie przy okazji prezentacji przedstawienia Łaźni Nowej "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reżyserii Anny Gryszkównej w Gródku oraz Narewce.
Protest przed siedzibą Karpackiego Oddziału Straży Granicznej
Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji i sądeckiej Lewicy protestowali w Nowym Sączu przed siedzibą Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeciwko - jak sami tłumaczyli - niewłaściwemu traktowaniu uchodźców na granicy. Kilkunastoosobowa grupa z flagami Unii Europejskiej i reprezentowanych organizacji stała przez kilkadziesiąt minut przed wejściem do jednostki odtwarzając przygotowane wcześniej nagranie. Były w nim wmontowane m.in. komunikaty polskich służb, odgłosy śmigłowca, szczekanie psów i nagrany płacz dzieci.
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia