krakowskie szopki
Trwa 79. edycja Konkursu Szopek Krakowskich
Po przerwie spowodowanej pandemią pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku swoje dzieła znów ustawili w czwartek szopkarze. Bajecznie kolorowe budowle podziwiali i fotografowali krakowianie oraz turyści. Muzeum Krakowa po raz 79. organizuje Konkurs Szopek Krakowskich.
Szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa umilą święta w szpitalu
Cztery szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa umilą święta pacjentom, którzy czas Bożego Narodzenia spędzą w szpitalu im. Żeromskiego. Mamy nadzieję, że to początek nowej tradycji - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala specjalistycznego im. Żeromskiego Anna Górska.
Rusza 78 Konkurs Szopek Krakowskich
Do konkursu można się zgłaszać do 30 listopada. W związku z pandemią należy to zrobić telefonicznie lub mailowo. Gotowe szopki trzeba dostarczyć w dniach od 16 do 30 listopada (w umówionych wcześniej terminach) do Celestatu. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Muzeum Krakowa. Obrady jury konkursowego odbędą się 3 grudnia, a wyniki zostaną ogłoszone trzy dni później, 6 grudnia. Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich będzie czynna do końca lutego przyszłego roku.
Krakowskie szopkarstwo już oficjalnie z certyfikatem UNESCO
W Warszawie uroczyście wręczono potwierdzenie wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
Na spacer szlakiem Krakowskiej Szopki zapraszało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Historię krakowskich szopek zainteresowani mogli poznać podczas „Spaceru wokół szopki”, który odbył się w Krakowie w niedzielę. Spacerowicze zobaczyli tradycyjne konstrukcje w przestrzeni miasta oraz na wystawie w Celestacie.
O krakowskim szopkarstwie
Choć konkurs rozstrzygnięty, to szopkarzy już na nowo ogarnia szaleństwo planowania i projektowania nowych szopek. Opowiada o tym Wiesław Barczewski, który specjalizuje się w szopkach małych i miniaturowych, jest autorem książki "Szczypta iluzji, trochę kleju, czyli jak się robi szopkę krakowską".
Krakowskie szopki w Pod Lupą
Zachęcamy do oglądania wystawy szopek krakowskich w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w Celestacie. Przychodzą i dorośli i dzieci. Sami twórcy szopek - jak 5-letnia Klara. Przyjeżdżają też goście z całej Polski, by podziwiać te cudeńka.
Świąteczne szopki ...jak zegarki!
Ruchome szopki bożonarodzeniowe nie są wymysłem współczesności. Ich tradycja sięga 1223 roku, kiedy nikt jeszcze nie myślał o przystrajaniu domów kolorowymi lampkami, a Boże Narodzenie dopiero nabierało podniosłej atmosfery. Właśnie wtedy święty Franciszek po raz pierwszy urządził szopkę bożonarodzeniową w grocie koło Greccio.
Najnowsze
-
13:52
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
13:37
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
12:37
Jak co roku w Wigilię. Kwiaciarki z Rynku złożyły kwiaty pod pomnikiem A. Mickiewicza
-
11:49
600 osób na podziemnej Pasterce. W Kopalni Soli „Wieliczka” spotkali się pracownicy
-
11:32
Jej rozkładanie trwało kilka godzin! Szopka Krakowska zawędrowała do Nowego Sącza
-
11:28
Strzelanina przy ul. Dietla: prokuratura wszczęła śledztwo
-
10:45
Jak wyglądają święta w placówce opiekuńczo-wychowawczej? "Jest rodzinnie, są kolędy". Są też trudne pytania
-
10:16
Czekał na lawetę, a w tym czasie... złodzieje ukradli mu samochód
-
09:41
Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?
-
09:02
Policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem lekami przeznaczonymi do wytwarzania narkotyków
-
22:30
Historyczna pamięć i walka o tożsamość Irlandii i Ukrainy // Історична пам'ять і боротьба за ідентичність Ірландії та України