krakowscy Dominikanie
Kapsuła czasu odnaleziona podczas prac konserwatorskich w bazylice OO. Dominikanów
List znaleziony w słoiku - na takie znalezisko natrafili konserwatorzy podczas prac w cellarium, czyli średniowiecznej piwnicy pod kapitularzem bazyliki OO. Dominikanów. Kiedyś spiżarnia a dziś to ważna część powstającego Muzeum Dominikańskiego.
Dominikańskie cellarium - kiedyś spiżarnia, dziś ważna część powstającego muzeum
Jeszcze dwa miesiące potrwają prace w cellarium, czyli średniowiecznej piwnicy pod kapitularzem Bazyliki OO. Dominikanów. Kiedyś była to spiżarnia, dziś jest ważną częścią powstającego Muzeum Dominikańskiego.
Rozpoczęły się prace archeologów w bazylice Dominikanów. "To wciąż terra incognita"
W bazylice Dominikanów w Krakowie rozpoczęły się prace przygotowujące teren pod muzeum, które za dwa lata będzie otwarte dla zwiedzających. Zaczęto od pogłębienia pomieszczeń magazynowych, które mają być wykorzystane do prezentacji i przechowywania kilkunastu tysięcy eksponatów. Część z nich będzie niedostępna okresowo dla zwiedzających. Prace prowadzone są pod czujnym okiem archeologów.
W skarbcu OO. Dominikanów znaleziono fragmenty berła króla Zygmunta Starego? Trwają prace historyków
Trzeba je zważyć, sfotografować i precyzyjnie opisać. Mowa o niedawno odkrytych precjozach w skarbcu OO. Dominikanów w Krakowie. Prace specjalistów potrwają do jesieni. W zbiorze znajdują się między innymi złote rzymskie pierścienie zdobione drogimi kamieniami, zausznice, scytyjska szpila ze srebra. Prawdziwą sensację są złote okucia, które są prawdopodobnie fragmentem berła króla Zygmunta Starego.
Sensacyjne odkrycie w skarbcu OO. Dominikanów. Znaleziono elementy berła króla Zygmunta Starego?
W skarbcu OO.Dominikanów dokonano sensacyjnego odkrycia. Podczas prowadzonej przez historyków sztuki inwentaryzacji natrafiono na trzy elementy okuciowe pochodzace z epoki króla Zygmunta Starego. Wykonane ze szczerego złota były - najprawdopodobniej - częścią królewskiego berła. Byłoby to najstarsze regalium po szczerbcu przechowywanym w skarbcu na Wawelu.
Krakowskie szkoły: połączone, przeniesione lub zlikwidowane
Urząd Miasta szykuje się do zmian w sieci szkół w Krakowie. Zastępca prezydenta ds. edukacji i sportu, Katarzyna Cięciak uspokaja, że jedynie 5 placówek zostanie całkowicie zlikwidowanych. Pozostałe 11 będzie albo połączone z inną szkołą, albo zmieni swoją siedzibę. A na zmianach mają skorzystać uczniowie.
Dominikanie świętują 800-lecie zakonu
W południe w Uroczystość Wszystkich Świętych Zakonu Kaznodziejskiego, rozpoczęły się krakowskie obchody Jubileuszu 800-lecia powstania Dominikanów.
Zakon Kaznodziejski założył św. Dominik Guzman - hiszpański duchowny, który na początku XIII wieku w południowej Francji skupił wokół siebie grupę wędrownych kaznodziejów. Jednym z kluczowych wydarzeń w całym zakonie, będzie spotkanie młodzieży dominikańskiej z całego świata, które odbędzie się w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w przyszłym roku.
Krakowscy Dominikanie chcą stworzyć muzeum
Unikatowe w skali europejskiej szaty liturgiczne lub najstarsza jaka zachowała się na świecie chorągiew kanonizacyjna św. Jacka - to tylko nieliczne z eksponatów, które będzie można podziwiać w tworzonym muzeum w klasztorze OO. Dominikanów. Projekt muzeum ma być gotowy do połowy czerwca. Na jego wykonanie klasztor przeznaczył 200 tysięcy złotych.
Najnowsze
-
19:14
Bez happy-endu w Warszawie. Pasy wracają bez punktów
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
17:00
Narciarze doczekali się rozpoczęcia sezonu zimowego. ZDJĘCIA
-
16:20
Kandydat niezależny… z poparciem PiS. Poznamy go w niedzielę w Krakowie
-
12:00
Grzegorz Smułek i Damian Kordian Kawecki: Festiwal Miejsc i Podróży Geografica
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?