Ojciec Benedykt Pączka jest kapucynem, który od momentu wstąpienia do zakonu marzył o wyjeździe na misję. Przez lata koordynował prace misjonarzy z Krakowa, aż w końcu w 2013 roku wyjechał do Afryki na misję. Spotkał tam dzieci, które doświadczyły wojny i strachu o życie swoje i bliskich. Wiele z nich ma starsze rodzeństwo wśród rebeliantów, a część z ich krewnych musiało uciekać zagranicę. Ojciec Benedykt chciał pokazać tym dzieciom, że przemoc nie jest rozwiązaniem, a siła tkwi w edukacji i rozwoju swoich pasji, a nie w używaniu broni. Sam pomysł szkoły muzycznej wziął się natomiast z talentu muzycznego, który brat Benedykt zaobserwował u spotkanych dzieci. Misjonarz postanowił rozwinąć go i jednocześnie stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły uporać się ze swoimi traumami. Tak powstała szkoła muzyczna African Music School – szkoła muzyczna założona przez fundację AKEDA i prowadzona właśnie przez ojca Benedykta Pączkę.  Jest to jedyna szkoła w Afryce, w której uczą polscy muzycy – w tym Norbert Wardawy, współpracujący z zespołem Big Cyc. Około osiemdziesiątka dzieci uczy się w AMS języka angielskiego, śpiewu i gry na instrumentach. Hasło szkoły brzmi: „Instrumenty zamiast broni”.

Instrument zamiast karabinu. Koncert dla Afryki.  Rozmowa z Benedyktem Pączkiem Instrument zamiast karabinu. Koncert dla Afryki. Rozmowa z Benedyktem Pączkiem

Zdolni uczniowie AMS przyjadą do Polski w ramach trasy koncertowej, podczas której będą zbierać pieniądze na swą szkołę. Aktualnie jest ona w trakcie budowy – w całości ma składać się z sali koncertowej, sali nagrań, 10 klas lekcyjnych, biblioteki, jadalni, kuchni i 5 pokoi mieszkalnych dla nauczycieli. Całkowity koszt budowy szkoły wynosi 4 miliony złotych.

W trasie wezmą udział trzej podopieczni AMS – Hipolit, Christophe i Jospin, oraz francuski muzyk Dezarus. 16-letni Hipolit jest perkusistą, który, oprócz tego, że sam jest uczniem, od dwóch jest nauczycielem w AMS. Zawodowi muzycy, którzy również uczyli w AMS, uważają, że chłopiec ma niezwykły talent.

O 16-letnim Christophie przedstawiciele Fundacji AKEDA wypowiadają się w bardzo pozytywny sposób: „To nasz najzdolniejszy gitarzysta. Od dwóch lat uczy u nas swoich młodszych kolegów. Świetnie odnajduje się w różnych gatunkach muzyki rozrywkowej. Potrafi nowatorsko wykorzystywać w swojej grze rytmikę afrykańską. Jego talent muzyczny potwierdzili gitarzyści, uczący w AMS muzyki w ciągu ostatnich lat”.

Najmłodszy, 14-letni Jospin w 2020 roku podjął naukę na basie. Ma na swoim koncie kilkanaście koncertów na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej.

Wszyscy chłopcy uczą się w AMS od 5 lat.

Koncert uczniów AMS odbędzie się 27 sierpnia o godzinie 18:00 na dziedzińcu Radia Kraków. Obowiązuje reżim sanitarny. Wstęp jest bezpłatny.  W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesiony do studia koncertowego im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków.


Zapraszamy również na transmisję koncertu na żywo, na antenie Radia Kraków od 19:05!

Informacje o formach pomocy można znaleźć tutaj:
https://www.africanmusicschool.com/pl/pomagam