Kim są aktywiści?
Prof. Janusz Majcherek: „Tradycja aktywizmu, obywatelskiej samoorganizacji jest silna w wielu krajach, ale nie w Polsce”
„Polska jest krajem o w ogóle bardzo niskim poziomie aktywności – zarówno w organizacjach politycznych, społecznych, jak i obywatelskich” – przekonuje prof. Janusz Majcherek. Zdaniem socjologa, podczas gdy wielu społeczeństwach europejskich w XIX wieku rodziły się masowe ruchy i organizacje społeczne, w Polsce będącej pod zaborami były one albo nielegalne, albo ograniczały się do bycia zapleczem intelektualnym (praca u podstaw, organiczna). „Tradycje ruchów spółdzielczych, niekiedy bardzo chwalebne, w dużym stopniu zostały zaprzepaszczone w czasach PRL-u” – podkreśla gość Radia Kraków.
Aktywiści rowerowi: kim są, jak działają i czy ich działania mają sens
Aktywiści rowerowi to grupa, która działa w Krakowie od lat. Rowerowa Masa Krytyczna i wiele innych społecznych działań, miało za zadanie zwrócenie uwagi na potrzeby rowerzystów. Na czym polegała Rowerowa Masa Krytyczna? Cykliści powoli przemieszczali się ulicami Krakowa, a kierowcy... stali w gigantycznych korkach. Ta akcja, mimo utrudnień jakie powodowała, okazała się jednak sukcesem informacyjnym.
Aktywiści: "konsultacje społeczne są ważne, ale udział mieszkańców w nich jest znikomy"
W Radiu Kraków rozmawiamy o aktywizmie i o aktywnych obywatelach. Cecylia Malik łączyła sztukę z aktywizmem i ostatecznie trafiła do Muzeum Narodowego. Łukasz Sęk zaczynał jako nowohucki aktywista, ostatecznie trafił do Pałacu Wielopolskich. W programie O Tym Się Mówi zgodnie podkreślają: konsultacje społeczne mają wtedy sens, o ile faktycznie biorą w nich udział mieszkańcy.
Czystsze powietrze, uchwała krajobrazowa, Zakrzówek własnością miasta – to wywalczyli krakowscy aktywiści
Są badania, które pokazują, że takie akcje, jak Ostatniego Pokolenia, pomagają w zdobyciu poparcia dla mniej ekstremalnych działań idących dokładnie w tym samym kierunku. Cokolwiek byśmy o nich myśleli, okazuje się, że zwiększają one poparcie dla mniej radykalnych akcji (de facto dla tych samych postulatów) - mówiła na naszej antenie Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Naszą gościnią była też Aleksandra Piotrowska z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Tematem tygodnia w Radiu Kraków jest aktywizm miejski.
Kim jest współczesny aktywista? Działaczem? Buntownikiem? Nieposłusznym obywatelem?
Rozmawiają: prof. Katarzyna Jasikowska, socjolożka z UJ, akademicka aktywistka klimatyczna dwukrotnie wybrana na stanowisko koordynatorki Rady Klimatycznej UJ i Marzena Florkowska
Aktywiści: idealiści czy despoci? Temat tygodnia w Radiu Kraków
Trudno powiedzieć, dlaczego ktoś zostaje aktywistą, a jego szkolny kolega/koleżanka, sąsiad/ sąsiadka/, brat czy siostra, skupia się na własnym życiu, rozwijaniu kariery czy dobrobycie własnej rodziny. Czasem decydują rodzinne tradycje, czasem spotkanie z fascynującą osobowością czy grupą, innym razem przeczytanie ważnej książki, lub dramatyczne wydarzenie, które przewartościuje nasze myślenie o świecie. Niektórzy po prostu tak mają, że w zderzeniu z rzeczywistością, chcą ją zmieniać na lepsze, oczywiście we własnym przekonaniu.
Najnowsze
-
20:32
Operacja Unthinkable
-
20:20
Kosmiczne śmieci nad nami. Jesteśmy bezpieczni?
-
18:03
Ognisko ptasiej grypy w hodowli kur w powiecie myślenickim
-
17:07
O Podgórzu wciąż wiemy bardzo mało
-
17:03
NIK skontrolowała spółkę Kraków 5020 i złożyła zawiadomienie do prokuratury
-
16:16
Miał być wjazd do marketu, a jest ruina budynku. Impas ws. rozbiórki kamienicy w Tarnowie
-
16:01
Od zdjęć Mandżurii po szklane negatywy. Muzeum Fotografii w Krakowie opisało 160 tysięcy obiektów
-
15:00
Remont rynku w Dąbrowie Tarnowskiej. Jest plac budowy, będzie oaza
-
14:31
Symfonia Serc do Nieba ratuje dzieci z wadami serca!
-
11:00
Symfonia Serc do Nieba ratuje dzieci z wadami serca!