KFF
60. Krakowski Festiwal Filmowy startuje w niedzielę 31 maja
Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbędą się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbędzie się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.
Olga Bołądź: Zależało mi, by stać po stronie człowieka, a nie ideologii. Aktorka debiutuje jako reżyser na 60. KFF
Wyreżyserowany przez Olgę Bołądź film "Alicja i żabka" przyjmując baśniową, pop-artowską konwencję, porusza trudny temat aborcji. To opowieść o szybkim dorastaniu, które na 14-letnią bohaterkę spada gwałtownie, wbrew jej woli. Groteska przeplata się tu z humorem i "Alicją w Krainie Czarów". Jak mówi reżyserka: Ta historia jest tak mocna sama w sobie, że nie chciałyśmy robić prawdziwego filmu, reportażu czy paradokumentu. Dlatego wymyśliłyśmy jako Gerlsy /współscenarzystki/, że bohaterka wpada do swojej głowy i tam się chowa. Pokazujemy, co tam się dzieje, co ona przeżywa, kiedy cały świat ją bombarduje na zewnątrz... Nam się marzy, żeby ten film poszedł dalej, żeby został zobaczony przez jak największą liczbę widzów, przez rodziców i dzieciaki, które wchodzą w moment inicjacji seksualnej. Bo ten film z jednej strony bawi, ale z drugiej straszy. Pokazuje, że życie może cię zaskoczyć, ale bardzo zaskoczą cię też ludzie dookoła. I nie będziesz odpowiedzialny za swoje życie, bo inni będą chcieli za ciebie podejmować te najtrudniejsze decyzje.
Muzyczne oblicze 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami - to wszystko dostępne będzie online, bez wychodzenia z domu. Nie zabraknie także mocnych, muzycznych akcentów.
Tomasz Wolski wraca na Krakowski Festiwal Filmowy
- Dla mnie interesujące jest to, co się nagrywa przypadkiem - mówi o swoim filmie "Zwyczajny kraj" Tomasz Wolski. Jego dokument oparty został na materiałach zarejestrowanych w czasach PRL przez służby bezpieczeństwa. Obserwujemy w nim zwyczajne życie ulicy, ale też sceny przesłuchań, szantażu i łamania człowieka. "Problem" to z kolei opowieść o pewnym zdarzeniu, które wytrąca z codziennej rutyny sąsiadów z jednego podwórka. To trzymająca w napięciu krótka fabuła, w której pobrzmiewa dokumentalne podejście reżysera. Na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym filmy Tomasza Wolskiego startują w aż 3 konkursach: polskim, krótkometrażowym i dokumentalnym.
Znamy skład jury 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
W jury jubileuszowej, 60. edycji festiwalu znalazły się wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, reprezentanci międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego i najgorętsze nazwiska kultury. To m.in. Jan Komasa, Leszek Możdżer i Łukasz Żal.
Krzysztof Gierat zaprasza na 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który w całości odbędzie się w Internecie
31 maja rozpocznie się jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy. Podobnie jak dwa inne prestiżowe festiwale europejskie, CPH:DOX w Kopenhadze i Visions du Réel w Nyon, festiwal zostanie w całości przeniesiony do sieci.
- Część filmów nabierze trochę innego kontekstu. To jest przedziwne, jak dzieła sztuki potrafią się aktualizować wobec tego, co się dzieje na zewnątrz. Oglądając filmy w różnych etapach rozwoju pandemii miałem wrażenie, że część z nich nabiera nowych znaczeń. Problemy międzyludzkie, w rodzinie, w społeczeństwie były i będą. Nie nastąpi degradacja wartości tych filmów - mówi dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat, studząc obawy, że filmy nakręcone i zgłoszone na festiwal w okresie sprzed pandemii koronawirusa mogą okazać się w nowej rzeczywistości nieaktualne.
Paweł Ferdek, reżyser "Pollywood": "Przygody tych chłopaków, którzy wyjechali z Polski, zachwyciły mnie. Podążali przed siebie, nie wiedząc, co może ich spotkać (...) Tak powstało Hollywood"
Jubileuszowy, 60. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy dokument Pawła Ferdka "Pollywood". To opowieść o podróży do Ameryki młodego polskiego reżysera, rozczarowanego brakiem sukcesów na rodzimym rynku.
Najnowsze
-
18:47
Polscy biegacze narciarscy sprawdzą formę w Norwegii
-
18:30
Kraków wraca na żużlową mapę Polski!
-
17:31
Jak zaklinował się tramwaj na Kliny. Konsultacje odwołane, projekt się opóźni
-
16:43
Do tego lokalu powinny ustawiać się kolejki. Aby przetrwać, musi prowadzić zbiórkę
-
16:37
Catering dietetyczny vs. gotowanie w domu – co się bardziej opłaca?
-
16:34
Czym jest opłata turystyczna?
-
16:34
Sprawny i szczęśliwy pies dzięki odpowiedniej karmie – jak wybrać najlepszą dla swojego pupila?
-
16:07
Kosiniak-Kamysz w Krakowie: Zgoda Ukrainy na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej to również zasługa PSL
-
15:49
Czy zdymisjonowana dyrektorka Mocaku jest prześladowana jak... ortodoksyjny Żyd?
-
15:48
Burmistrz Trzebini: rozważamy warianty, nie bierzemy pod uwagę zamknięcia elektrowni Siersza
-
15:24
Do tego lokalu powinny ustawiać się kolejki. Aby przetrwać, musi prowadzić zbiórkę