Jak "Zetki" patrzą na świat. Jak świat patrzy na pokolenie Z?
Jak określa się początek i koniec kolejnego pokolenia?
Czym jest pokolenie i jak określa się początek i koniec kolejnego pokolenia? Sprawa nie jest tak prosta, jak się na pozór wydaje. Z prof. Agnieszką Walecką-Rynduch z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawia Marzena Florkowska.
Pokolenie aspiracyjne, czyli czego poszukujemy w narracji o pokoleniu Z?
W Polsce niewątpliwie jesteśmy dumni z naszych aspiracji do bycia społeczeństwem nowoczesnym, uznaje się dość powszechnie je za takie, które z sukcesem przeszło transformację ustrojową (pominąwszy wszelkie jej skutki społeczne). Nie bez powodu polskie społeczeństwo należy do najbardziej proeuropejskich. Wydawałoby się zatem, że tzw. pokolenie Z, czyli osoby urodzone w okolicach roku 2000 i później, jest często – niekiedy podświadomie - postrzegane jako symbol tych aspiracji. Ale czy rzeczywiście jesteśmy tak postępowi, ambitni i światli, jak by społeczeństwo tego od nas oczekiwało? - pisze specjalnie dla Radia Kraków Zuza Karcz w ramach naszego Tematu Tygodnia - Jak "Zetki" patrzą na świat, jak świat patrzy na pokolenie Z?
Pokolenie Z: Obywatele w trybie czuwania
Najstarsi przedstawiciele Pokolenia Z kończą właśnie trzecią dekadę życia, na poważnie przyjmując społeczne role typowe dla osób dorosłych. Przeciętna młoda Polka opuszcza dom rodzinny w wieku 27 lat, młody Polak – znacznie później – w wieku lat 29. Wchodzenie w dorosłość bez wątpienia zmienia perspektywę w ocenie własnego miejsca w społeczeństwie, skłania do redefinicji własnych interesów, poglądów i partyjnych preferencji. To zadziwiające, jak często zapominamy, że ludzka biografia ma charakter dynamiczny, a najważniejsze nasze postawy i wartości są wytworem kontekstów (tych politycznych, gospodarczych czy kulturowych) naszej socjalizacji. Jeśli te podlegają radykalnej zmianie, powinniśmy spodziewać się nowych wzorów zachowań, które reprezentować będą ludzie urodzeni i wychowani w tych nowych warunkach - pisze specjalnie dla Radia Kraków Radosław Marzęcki w ramach naszego Tematu Tygodnia - Jak "Zetki" patrzą na świat, jak świat patrzy na pokolenie Z?
Najnowsze
-
16:18
Wojewoda Małopolski: nie jest przesądzone, czy program "Czyste Powietrze" będzie kontynuowany
-
15:12
Nie chcą u siebie "kolejowej Zakopianki". Zablokują tę właściwą
-
14:50
Czego dzisiaj szukamy w niemym kinie?
-
14:36
25. Festiwal Filmu Niemego. Kino pełne kontrastów
-
14:29
Nowy sprzęt w Szpitalu Wojskowym w Krakowie: robot pomoże w operacjach nowotworów
-
13:58
Co dalej z z najbrzydszą kamienicą w centrum Tarnowa?
-
13:43
Pogrzeb generała Zdzisława Baszaka w Tarnowie
-
13:39
"To był wspaniały człowiek, nasz idol". W Tarnowie pożegnano generała Zdzisława Baszaka
-
13:01
Część spuścizny po Julianie Przybosiu trafia do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej
-
12:26
Jak określa się początek i koniec kolejnego pokolenia?
-
12:06
Stoły z drewnianym blatem – dlaczego naturalne drewno wciąż króluje w aranżacjach wnętrz?