Radio Kraków

Inwestycje które zmieniły Małopolskę

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Krakowie. Powstał dzięki funduszom unijnym

Na naszej funduszowej trasie przystanek w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Imponujący budynek o powierzchni prawie 40 tysięcy metrów kwadratowych został oddany do użytku w 2014 roku. Są tam między innymi sale: audytoryjna, teatralna i kameralna, zespół sal konferencyjnych i przeszklone foyer z widokiem na Wawel.

Dworzec kolejowy i biblioteka w jednym? W Skawinie to się udało

XIX-wieczny dworzec kolejowy z upływem kolejnych lat niszczał i popadał w ruinę. Na szczęście udało się zatrzymać ten proces dzięki funduszom europejskim. Wcześniej było to miejsce, gdzie raczej nikt nie wybierał się na spacery. Złomowisko i niszczejące budynki dworcowe straszyły przechodniów. Sam budynek był zrujnowany i miał ogromne dziury w dachu. Aż wreszcie przyszły lepsze dni – zapadła decyzja w sprawie rewitalizacji.

Plebiscyt „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę” na półmetku

Głosowanie w plebiscycie na najlepsze projekty z ostatnich 20 lat w Unii Europejskiej jest już na półmetku. Na wybrane projekty zrealizowane w Małopolsce przy wsparciu funduszy europejskich można głosować jeszcze przez prawie 2 tygodnie – do 2 grudnia.

Głosuj na „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę” i wygrywaj nagrody

Połowa już za nami! Jeszcze do 2 grudnia można wziąć udział w konkursie towarzyszącym plebiscytowi na najlepsze „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę”. Aby mieć szansę na wygranie nagród – zestawów funduszowych gadżetów, wystarczy słuchać audycji, a potem odpowiedzieć na pytanie.

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju: nowy wystrój i całkiem nowe możliwości

Pijalnia w Krynicy-Zdroju - symbol uzdrowiska i główny obiekt zdrojowy - została gruntownie zmodernizowana dzięki środkom unijnym. Lubiane przez kuracjuszy miejsce, położone przy głównym deptaku w samym sercu miasta, zachowało swoją dotychczasową bryłę i sylwetkę oraz transparentną elewację. A zyskało nowy wystrój i całkiem nowe możliwości.

Muszyna – warto tu przyjechać już nie tylko do uzdrowiska

Muszyna to małe urokliwe miasteczko położone w Małopolsce, kurort znany od lat dzięki wodom mineralnym. Teraz ma jeszcze jedną atrakcję – zrewitalizowane centrum miasteczka, a w nim rynek i ratusz, które tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca.

Dworzec PKP Zakopane – już nie tylko punkt przesiadkowy

Zakopane to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. A dzięki wsparciu funduszy europejskich przeszło niezwykłą metamorfozę. Jednym z miejsc, które zyskało nie tylko nowy wygląd, ale również całkiem nowe funkcje, jest dworzec PKP. To teraz nie tylko punkt przesiadkowy, ale centrum pełne życia i kultury, z którego chętnie korzystają turyści odwiedzający stolicę Tatr.

Od ponad stu lat pielęgnują i propagują bogate dziedzictwo kulturowe Podhala

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem to jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. Instytucja ta od ponad wieku pielęgnuje i propaguje unikatowe i niezmiernie bogate dziedzictwo kulturowe Podhala i jego mieszkańców. Dlatego finansowanie takich miejsc jest niezwykle ważne. W tym przypadku bardzo pomogły fundusze europejskie przekazane przez samorząd województwa małopolskiego.

Kopalnia Soli w Bochni to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu

Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia zrealizowało projekt dofinansowany z funduszy europejskich, którego efektem jest unikatowa na skalę Europy Środkowej ekspozycja multimedialna. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik multimedialnych goście kopalni mogą przenieść się w czasie i poznać niezwykłą historię tego miejsca.

W szpitalu w Proszowicach leczą się pacjenci nie tylko z powiatu krakowskiego. Sporo się tam zmieniło

Nowoczesne wyposażenie i najwyższy standard opieki – szpital w Proszowicach rozwija się dzięki realizacji projektów dofinansowanych z funduszy europejskich. W ramach unijnego dofinansowania wyremontowano oddziały i poradnie szpitala. Nowe i odświeżone pomieszczenia zyskały oddziały anestezjologii, intensywnej terapii, pulmonologii, poradni gruźlicy i chorób płuc. Zakupiono także sprzęt medyczny obejmujący m.in.: kardiomonitory, respirator, nowoczesny ultrasonograf, bronchoskop ze źródłem światła oraz aparaturę do leczenia hipotermii po nagłym zatrzymaniu krążenia.

Bliżej gwiazd w Niepołomicach - Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne

Z inicjatywy miejscowego fotografa Zdzisława Słowika, w 1964 r. powstała w Niepołomicach Zamiejska Stacja Obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dała ona początek działającemu obecnie Młodzieżowemu Obserwatorium Astronomicznemu. Placówka zyskała w 2021 r. nowoczesną siedzibę, której budowę dofinansowano z funduszy unijnych.

Podziemny Olkusz: historia pokazywana przez pryzmat najnowocześniejszych technologii

Olkusz - srebrne miasto z bardzo bogatą historią. Mennica, kopalnia srebra i fundusze europejskie - to wszystko łączy się właśnie w tym miejscu.

Krainy dinozaurów nie trzeba szukać daleko. „Dinolandia” w Inwałdzie

Dinozaury zawsze budziły emocje i pobudzały wyobraźnię. W hollywoodzkich produkcjach możliwość obejrzenia świata dinozaurów wiązała się albo z podróżami w czasie, albo z podróżami do dalekich krain. W Małopolsce nie trzeba długich podróży.

Inwestycje, które zmieniły Małopolskę. Zagłosuj!

Małopolska korzysta z Funduszy Europejskich już od 20 lat. To czas wielkich zmian w naszym regionie. Od 2004 r. w Małopolsce zostało zrealizowanych ponad 21 tys. projektów o wartości ponad 70 miliardów ze środków europejskich.

To muzeum w Wadowicach jest znane na całym świecie

Na otwarcie tego muzeum oczekiwano na całym świecie. Dziś jest miejscem pielgrzymek wiernych i wycieczek turystów. Wadowice i dom papieski dzięki funduszom unijnym przeszły gruntowną modernizację.

W tym parku posadzono ponad 1,7 tys. drzew i krzewów! A to jeszcze nie koniec zmian

Park Miejski w Miechowie przeszedł spektakularną metamorfozę dzięki Funduszom Europejskim. W efekcie mieszkańcy zyskali atrakcyjną przestrzeń do rekreacji i aktywności na świeżym powietrzu. Zachęcają do tego nowe alejki, system fontann przy głównym trakcie spacerowym oraz przy placu centralnym, a także liczne elementy małej architektury i otaczająca zieleń – w parkowej przestrzeni nasadzono ponad 1,7 tys. drzew i krzewów. Marcin Koczyba wybrał się na miejsce by przekonać się jak wygląda park zwany płucami Miechowa

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię