Radio Kraków

interwencja RK

Miał być "złoty pociąg". Będą wywłaszczenia, większe ryzyko podtopień i wyburzanie zabytkowych budynków?

Mieszkańcy Krzyszkowic protestują przeciwko budowie linii kolejowej Kraków - Myślenice. W poniedziałek w tej sprawie było spotkanie władz gminy z mieszkańcami. "Złotym pociągiem" planowaną linię Kraków - Myślenice nazwały władze. Kolej miała odciążyć Zakopiankę. Mieszkańcy może i by zgodzili się na kolej, ale problem widzą w tym, że wariant, który przedstawiają jako optymalny włodarze gminy Myślenice, w Krzyszkowicach przechodzi właściwie przez samo centrum miejscowości.

Prawie wyremontowana ulica Kościuszki spędza mieszkańcom sen z oczu. I to dosłownie

Remont ulicy Kościuszki w Krakowie trwa, droga nie została jeszcze oddana do użytku, a już sprawia kłopoty, które niepokoją mieszkańców. Problemy są dwa, ale źródło jedno.

Remont ulicy Tuchowskiej idzie jak burza. O jednym jednak zapomniano

Remont ulicy Tuchowskiej, którą tysiące kierowców wjeżdżają do Tarnowa od strony Tuchowa oraz Krynicy, trwa w najlepsze. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Niedawno przy wyjeździe z miasta wprowadzono ruch jednokierunkowy. Wydawałoby się, że wszystko jest w porządku. Jednak - zdaniem mieszkańców - drogowcy, wprowadzając na czas remontu zmiany w ruchu. kompletnie pominęli pieszych. Na co skarżą się mieszkańcy i jaki stosunek ma do tego urząd miasta?

Kierowcy świętują, a mieszkańcy protestują

Mieszkańców niewielkiej miejscowości Gruszowiec, w powiecie limanowskim, w rejonie drogi krajowej nr 28, wcale nie satysfakcjonuje ponowne otwarcie tej trasy po remoncie. W Kasinie Wielkiej drogowcy ustabilizowali osuwisko i droga jest już w pełni przejezdna. Problem w tym, że remont, który pochłonął blisko 15 mln złotych i trwał prawie rok, zdaniem mieszkańców, wcale nie poprawił bezpieczeństwa na tym odcinku. Mimo apeli wysyłanych do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wzdłuż jezdni brakuje oświetlenia, nie ma też ani chodników, ani przejść dla pieszych.

I po maciejce. Krakowskie zielone przystanki usychają, donice toną w petach

Przystanek był ładny – elegancka donica z zielenią. Niestety, rośliny zaczęły usychać, w donicy pojawiły się śmieci. Kto powinien dbać o małą miejską architekturę?

W Malcu zszokowani są i miejscowi, i przyjezdni. „Nikt nas nie spytał o zdanie”

Prawie 500 podpisów przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej zebrali mieszkańcy Malca w powiecie oświęcimskim. Mimo sprzeciwu, w ostatnich dniach została wzniesiona 40-metrowa konstrukcja masztu. Stoi na popularnej trasie spacerowej między ulicami Stawową a Widokową. Ludzie są oburzeni i skarżą się, że o niczym nie wiedzieli. Nie zamierzają też dać za wygraną. Chcą badań oddziaływania pola elektromagnetycznego i negocjacji w sprawie lokalizacji masztu. Składają odpowiednie wnioski w Urzędzie Gminy i w starostwie. Jak to nie pomoże, wyjdą na ulicę.

Kontrowersje wokół konkursu piękności dla dzieci w Tarnowie. "Dziewczynki tego potrzebują"

Miss osiedla dziewczynek do 14. roku życia - konkurs, który ma zostać zorganizowany na osiedlu Koszyce w Tarnowie, wzbudził ogromne kontrowersje. O rezygnację z tego pomysłu do przewodniczącego rady osiedla Tadeusza Mazura zaapelowali: prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Mękal oraz część radnych miejskich. Ich zdaniem taki konkurs może przynieść więcej złego niż dobrego. Przewodniczący osiedlowej rady jest jednak innego zdania.

Turyści wypłoszą ptaki z Małpiej Wyspy? Przyrodnicy protestują przeciwko ścieżce spacerowej

Przyrodnicy protestują przeciwko udostępnieniu turystom Małpiej Wyspy na Jeziorze Rożnowskim. Władze gminy Gródek nad Dunajcem chciałyby, żeby powstała tam ścieżka spacerowa. To nie pierwszy pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Aktywiści zajmujący się ochroną przyrody na każdy z nich - od lat - reagują tak samo zdecydowanie. Ich zdaniem ingerencja w dziki i mało dostępny teren zagrozi cennym siedliskom ptaków.

Starania mieszkańców i publiczne pieniądze poszły na marne? Inwestycje z chrzanowskiego BO niszczeją

Zrobione i zapomniane - tak można powiedzieć o przykładowych dwóch projektach zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego w Chrzanowie. Dolina Trzech Stawów na osiedlu Kąty i naturalny plac zabaw na osiedlu Kościelec nie są odpowiednio utrzymywane, w efekcie czego niszczeją. Teraz mieszkańcy mają poczucie, że ich starania poszły na marne, a pieniądze, za które wykonano wybrane większością głosów zadania, poszły w błoto.

Kierowca autobusu prawie potrącił pasażerkę. Kary dla obojga? Na tym jeszcze nie koniec

Autobus zatrzymuje się na przystanku, wysiada z niego kobieta i przechodzi na drugą stronę jezdni, wtedy prawie wpada pod najeżdżający z naprzeciwka inny autobus MPK – groźnie wyglądający incydent wydarzył się na ul. Półłanki na przystanku Szparagowa. Film z tego zajścia trafił do sieci. Wywołał burzę, której efektem może być m.in. zmiana lokalizacji przystanku.

Spór o tereny na Zakrzówku. "Jest o co walczyć"

Część radnych Krakowa chce poszerzyć użytek ekologiczny na Zakrzówku o kolejne półtora hektara. Jest już w tej sprawie gotowy projekt uchwały. Pojawia się jednak problem. Jedna z działek należy do prywatnej firmy, która chce na niej wybudować blok mieszkalny z parkingiem podziemnym. Może to zrobić, bo pozwala na to plan miejscowy.

Formalnie w powiecie tarnowskim nie ma żadnego kąpieliska. W praktyce jednak działają

Na progu rozpoczynających się wakacji w powiecie tarnowskim nie ma żadnego oficjalnie wyznaczonego kąpieliska. Takiego statusu nie ma ani tzw. Kakałko na Podlesiu Dębowym koło Żabna, ani też pożwirowy zalew w Radłowie. Wprawdzie tam obiecywano stworzenie bezpiecznego miejsca dla kąpieli, ale dzierżawca został wybrany dopiero na wiosnę i było za późno, żeby dopełnić formalności. Dlatego teoretycznie w Radłowie obowiązuje zakaz kąpieli, choć nie wszyscy się do niego stosują.

Mieszkańcy chcą ścieżek, ławek i parkingu w Lesie Witkowickim. ZZM: zaletą lasu jest dzikość

Nie ma ławek, szerokich ścieżek i parkingu, a potok Bibiczanka w trakcie ulewnych deszczy zalewa okoliczne posesje. Chodzi o Las Witkowicki, który leży na granicy północnego Krakowa i gminy Zielonki. Mieszkańcy, radni Zielonek oraz Krakowa chcą, aby gminy porozumiały się i lepiej zagospodarowały teren.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię