interwencja RK
Dwa równoległe remonty i zagubieni kierowcy. Czy do Miechowa da się dojechać?
Z objazdu w objazd. Mieszkańcy i kierowcy skarżą się na skomplikowaną sytuację w gminie Miechów. Od ponad roku remontowana jest główna droga powiatowa w Kamieńczycach i Komorowie, którą można dojechać do Miechowa. Jest ona zablokowana i obowiązuje objazd do Miechowa przez Biskupice. Jadąc tam kierowcy natykają się jednak na... kolejny remont, zakaz wjazdu i kolejny objazd. O sprawie poinformował nas nasz słuchacz, który przez złe oznakowania miał problem z dojechaniem do Miechowa.
Na Grzegórzkach trwa wyścig z czasem. Czy uda się powstrzymać budowę wysokich bloków?
Na jednej z ostatnich wolnych działek w dzielnicy Grzegórzki, tej przy ulicy Rogozińskiego, deweloper planuje budowę czterech wysokich na 20 metrów bloków. To nie podoba się mieszkańcom tych okolicznych, zaledwie 14- metrowych budynków. Boją się ścisku i braku dostępu do światła dziennego. Jest szansa na wstrzymanie tak intensywnej zabudowy. Pomóc może miejscowy plan zagospodarowania.
Zamknięcie szkoły w Łużnej z dnia na dzień. Uczniowie i rodzice zrozpaczeni
To, że szkoła podstawowa numer 2 w Łużnej w powiecie gorlickim ma zostać zlikwidowana, wiedział w gminie każdy. O wszystkim informowaliśmy też na antenie Radia Kraków. Nikt nie spodziewał się jednak, że zostanie ona zamknięta z dnia na dzień. Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę intencyjną co do zamknięcia placówki. Pomimo tego, że miała ona działać do końca roku szkolnego, to już następnego dnia późnym po południem poinformowano rodziców, by odebrali z niej rzeczy swoich dzieci. Szkoła została wyłączona z użytkowania. Powód? Straż pożarna wydała decyzję o natychmiastowym zamknięciu budynku ze względu na fatalny stan techniczny.
Fatalna sytuacja finansowa Wieliczki. Brakuje na wszystko
Nie ma pieniędzy na podstawowe wydatki, dług wynosi obecnie 400 milionów złotych, wkrótce może zabraknąć środków na wynagrodzenia dla nauczycieli czy urzędników, a burmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka złożył zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przez jego poprzednika Artura Kozioła. Według informacji nowej skarbnik urzędu były burmistrz miał fałszować informacje dotyczące finansów miasta, wprowadzając radnych i urzędników w błąd.
Węzeł przesiadkowy za miliony złotych miał przyciągnąć przewoźników. Zatrzymują się tam autobusy jednej firmy
Został wybudowany z myślą, by ułatwić komunikację mieszkańców miasta, zyskać nowych przewoźników, a także by mogły parkować tam osoby, które do pracy dojeżdżają innymi środkami transportu. Tymczasem wciąż nie jest tak "różowo", jak zapowiadano. Od ponad roku w Tarnowie działa węzeł przesiadkowy wraz z parkingiem park&ride przy ul. Błonie, jednak wciąż nie jest dość popularny. Zatrzymuje się tam tylko jeden przewoźnik dalekobieżny.
"Mają go w Wąchocku, a w Krakowie nie". Mieszkańcy ulicy Gaik domagają się budowy chodnika
Półtora kilometra, duży ruch a chodnika brak – to ulica Gaik na Prądniku Białym. Mieszkańcy od lat proszą o jego budowę, ponieważ na niemal całej długości drogi są tylko wąskie pobocza, na których nie można nawet się minąć. Tymczasem drogą przejeżdża codziennie mnóstwo samochodów, w tym autobusy komunikacji miejskiej. Dziś po południu (24 października) mieszkańcy zorganizowali protest.
Filmowcy spowodowali prawdziwy paraliż na ulicach Krakowa. Kierowcy wściekli
Poniedziałek 21 października dla kierowców w Krakowie jest jeszcze cięższy niż zazwyczaj. To przez zamknięcie połowy kluczowego w mieście mostu Dębnickiego. Tym razem przeprawę zajęli nie drogowcy, a... ekipa filmowa. W Krakowie trwają zdjęcia do drugiej części kultowego filmu Vinci. Rano korek w stronę centrum ciągnął się aż do okolic Bonarki i ulicy Walerego Sławka.
Remont ul. Kościuszki: opóźnienia i niedoróbki. Co da się jeszcze naprawić?
Niekorzystna organizacja ruchu, torowisko powodujące hałas, nieestetyczne chodniki i nadmiar lamp - to problemy, które wciąż wskazują krakowscy radni i mieszkańcy. Wspomniane problemy są związane z przebudową ulicy Kościuszki w Krakowie, która nie dość, że zalicza kolejne opóźnienia, to już teraz wizualnie nie zadowala mieszkańców. Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia nowych chodników, które wyglądają jak niedopasowane do siebie puzzle. Urzędnicy odpowiadają, że niektóre błędy jeszcze da się poprawić.
Na Zarabiu może powstać osiedle kilkupiętrowych bloków
- Zarabie to od zawsze dzielnica turystyczna i wypoczynkowa. Nie róbmy tam blokowiska - apelują do burmistrza mieszkańcy Myślenic. Chodzi o tereny wokół ulic Parkowej, Sosnowej i Leśnej, gdzie deweloper ma pozwolenie na budowę osiedla domów jednorodzinnych. To łącznie 44 mieszkania, ale inwestor wnioskuje o zgodę na... nawet cztery razy tyle. Mieszkańcy nie mają zamiaru dopuścić do tego, żeby władze Myślenic przychyliły się do próśb dewelopera.
Zapomniana ulica w Krynicy-Zdroju: bez chodników, oświetlenia, kanalizacji i wodociągu
Jesteśmy zapomnianą przez władzę częścią Krynicy, gdzie od lat się nie inwestuje – uważają niektórzy mieszkańcy ulicy Pułaskiego. To droga wylotowa z uzdrowiska w kierunku znanego ośrodka narciarskiego Tylicz, a także polsko-słowackiej granicy. Droga jest wąska, kręta i dziurawa. Brakuje chodników, oświetlenia i wyznaczonych przejść dla pieszych. Bolączką mieszkańców jest także brak dostępu do sieci wodociągowej, a w niektórych miejscach także do kanalizacji.
Schody na cmentarzu od lat proszą się o remont. A Zaduszki już za pasem
Schody na cmentarzu komunalnym w centrum Trzebini dla wielu są nie do pokonania. Stare asfaltowe alejki wraz ze stopniami mają kilkadziesiąt lat. Pełno tu wybrzuszeń, ukruszonych i nierównych krawężników i garbów. Mieszkańcy mówią otwarcie, że wielu z nich musi rezygnować z wizyt na cmentarzu, bojąc się o swoje bezpieczeństwo. O tej porze roku i w zbliżające się święto Wszystkich Świętych poruszać się po nekropolii przy ulicy Luzara jeszcze trudniej - szybciej zapada zmrok, nie raz jest ślisko i mokro.
Pasażerowie płacili więcej za bilety przez... błąd systemu. Po interwencji Radia Kraków to się zmieni
Remont linii kolejowej na odcinku Biecz - Jasło, który rozpoczął się 23 września, zadziwił pasażerów. Od momentu wprowadzenia na trasie komunikacji zastępczej, zaczęli oni zwracać uwagę na bilety, których cena miała podskoczyć o pięćdziesiąt procent w górę. Ponadto o potencjalnej podwyżce nie było informacji ani w internecie, ani na peronach.
Mieszkańcy znajdują ludzkie szczątki, ale budowa osiedla trwa. "Wszystko jest zgodne z prawem"
Mieszkańcy Niepołomic alarmują - nowe domy powstające przy Alei Dębowej częściowo będą się znajdować na terenie dawnego cmentarza epidemicznego na Marudach. To tu w XIX wieku chowano zmarłych na cholerę. Są też obawy, że inwestycja jest za blisko Puszczy Niepołomickiej. Właściciel działki przekonuje, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem, a oskarżenia mieszkańców są bezpodstawne.
Wycinka w Rabce: pod topór miały iść 93 drzewa, poszło już ponad 200
W parku zdrojowym w Rabce-Zdroju - zgodnie z zapowiedziami władz - wycinane są chore drzewa. To pokłosie nieszczęśliwego wypadku z kwietnia, kiedy jedno z nich pod wpływem silnego wiatru przewróciło się i spadło na trójkę przechodniów. Wszyscy zginęli, w tym 7-letnie dziecko. Jak alarmują ekolodzy, zamiast planowanej niecałej setki, władze gminy zdecydowały się na dużo większą wycinkę.
"Kontraruch" - problematyczny dla kierowców i rowerzystów w Krakowie, nie dla urzędników
Trzymetrowa droga, na której samochody muszą się wyminąć z rowerami, a w gratisie parkingi z jednej lub z obu stron jezdni. To rzeczywistość na jednokierunkowych ulicach w Krakowie, szczególnie w dzielnicy Krowodrza. Rowerzyści i kierowcy skarżą się na to, że trudno się na takich drogach wyminąć. Urzędnicy podtrzymują, że wszystko jest zgodne z przepisami.
Zniszczony użytek ekologiczny Dolina Prądnika w Krakowie. Sprawą zajmie się policja i RDOŚ
W Krakowie znów niszczone są cenne przyrodniczo tereny. Tym razem inwestor zdewastował fragment użytku ekologicznego Dolina Prądnika. Chodzi o fragment zieleni od mostu przy ulicy Pachońskiego w stronę Zielonek. Sprawę nagłośniła Akcja Ratunkowa dla Krakowa.
Wielka batalia o nieczynny kamieniołom. Spokojna okolica zamieni się w teren przemysłowy?
W Dębniku koło Krzeszowic jedna z krakowskich firm chce uruchomić nieczynny kamieniołom. To jej własność. Od ponad 10 lat stara się o pozwolenie na wydobycie kamienia, ale do tej pory go nie ma. Mieszkańcy wsi z kolei mocno protestują.
Kilkadziesiąt drzew przy Szpitalu Babińskiego do wycinki. Ekolodzy: to absurd
Niektóre mają osiemdziesiąt lat, blisko dwa metry w obwodzie i idą pod topór. 36 drzew w ogólnodostępnym parku przy Szpitalu Babińskiego w Krakowie zostanie wyciętych, by umożliwić budowę parkingu na blisko 400 miejsc. Okolicznym mieszkańcom nie podoba się działanie władz szpitala, dlatego zwrócili się z prośbą do Radia Kraków o interwencję.
Najnowsze
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa