Radio Kraków

interwencja RK

Budowa tramwaju do Mistrzejowic powodem zalania piwnicy? Wykonawca: to nie nasza wina

Budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic powoduje kolejne problemy, tym razem podtopienia - alarmują mieszkańcy Prądnika Czerwonego. Kilka dni temu woda zalała piwnicę w bloku przy ulicy Młyńskiej 2. Zdaniem lokatorów jedynym możliwym powodem nagłego podtopienia są wykopy na budowie linii tramwajowej do Mistrzejowic. Wykonawca odpiera te zarzuty i twierdzi, że winny jest zły stan techniczny budynku.

Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?

"Są nieestetyczne, nie pasują do miasta i stoją na środku chodnika" - tak niektórzy mieszkańcy Krakowa oceniają nowe ładowarki do samochodów elektrycznych, które w ostatnich tygodniach pojawiły się w kilku miejscach. Nowe urządzenia nie przypominają ładowarek znanych kierowcom, a raczej wyglądają jak wolnostojące lampy czy urządzenia na siłowni. Kto właściwie jest odpowiedzialny za budowę ładowarek do elektryków w Krakowie?

Torowiska hałasują, mieszkańcy i pasażerowie zatykają uszy, a szlifierki jak nie było, tak nie ma

Pojawia się coraz więcej skarg na zły stan torów tramwajowych w Krakowie oraz próśb o rozwiązanie problemu. Władze miasta zdają sobie sprawę, że w niektórych miejscach torowiska wręcz błagają o naprawę, ale jednocześnie nie zamierzają częściej ich szlifować, co mogłoby choć trochę pomóc. Na niczym spełzły też próby radnych, żeby przeznaczyć dodatkowe pieniądze na utrzymanie torów. Czy mieszkańcom pozostaje zatkać uszy i zacisnąć zęby?

Czy kolejna inwestycja w Balinie to krok za daleko? "Robi nam się rejon brudu i dziadostwa"

Wysypisko śmieci, planowana budowa obwodnicy, a także pobliskiej sortowni odpadów. Teraz w Balinie (powiat chrzanowski) władze chcą utworzyć magazyny energii. "Już wystarczy tych uciążliwości na naszą wieś liczącą 3 tysiące mieszkańców" - mówi sołtys Michał Kłyk i w sprawie budowy magazynów energii złożył właśnie pisemny sprzeciw do Urzędu Miejskiego w Chrzanowie, starostwa w Chrzanowie a także władz wojewódzkich.

Absurd na pętli tramwajowej: motorniczy musi składać lusterko, by nie zawadzić o słup

Nowy tydzień i nowy absurd na przebudowie pętli tramwajowej w krakowskich Mistrzejowicach. Tym razem chodzi o źle ustawiony słup trakcyjny - stoi zbyt blisko torów. I to tak blisko, że tramwaj tamtędy nie przejedzie, dopóki motorniczy nie złoży lusterka.

Jest pozwolenie, nie ma pieniędzy. Czy uczniowie krakowskiej szkoły doczekają się bezpiecznego boiska?

O nowe boisko w Szkole Podstawowej nr 22 w Krakowie trwa niekończąca się walka. Jak poinformowali naszą redakcję rodzice uczniów - istniejące boisko nie było remontowane od 20 lat. Siatki, kosze do gry w koszykówkę, plac zabaw są w złym stanie technicznym i zagrażają bezpieczeństwu dzieci.

Nowa Huta. Nie chcieli apartamentowca, to będą go mieli. I na dodatek wytną im drzewa

Mimo protestu mieszkańców, deweloper buduje na osiedlu Teatralnym blok mieszkalny. Teraz chce jeszcze wyciąć stare lipy, które sąsiadują z inwestycją. I może mu to się udać, bo zgodę na wycinkę wydał miejski konserwator zabytków.

Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja

Mieszkańcy Krakowa alarmują - wiadukt kolejowy na ulicy Grzegórzeckiej się... sypie. Faktycznie, na chodniku i na ścieżce rowerowej pod wiaduktem można zauważyć ślady ceglanego pyłu. Na sklepieniu z kolei wyraźnie widoczne są pęknięcia i ubytki cegieł, które pokrywają wiadukt. Zdaniem ludzi to absurd, bo przecież obiekt został wybudowany na nowo i oddany do użytku ledwie rok temu. Okazuje się, że powodem uszkodzeń jest... konstrukcja wiaduktu.

Dwa równoległe remonty i zagubieni kierowcy. Czy do Miechowa da się dojechać?

Z objazdu w objazd. Mieszkańcy i kierowcy skarżą się na skomplikowaną sytuację w gminie Miechów. Od ponad roku remontowana jest główna droga powiatowa w Kamieńczycach i Komorowie, którą można dojechać do Miechowa. Jest ona zablokowana i obowiązuje objazd do Miechowa przez Biskupice. Jadąc tam kierowcy natykają się jednak na... kolejny remont, zakaz wjazdu i kolejny objazd. O sprawie poinformował nas nasz słuchacz, który przez złe oznakowania miał problem z dojechaniem do Miechowa.

Na Grzegórzkach trwa wyścig z czasem. Czy uda się powstrzymać budowę wysokich bloków?

Na jednej z ostatnich wolnych działek w dzielnicy Grzegórzki, tej przy ulicy Rogozińskiego, deweloper planuje budowę czterech wysokich na 20 metrów bloków. To nie podoba się mieszkańcom tych okolicznych, zaledwie 14- metrowych budynków. Boją się ścisku i braku dostępu do światła dziennego. Jest szansa na wstrzymanie tak intensywnej zabudowy. Pomóc może miejscowy plan zagospodarowania.

Zamknięcie szkoły w Łużnej z dnia na dzień. Uczniowie i rodzice zrozpaczeni

To, że szkoła podstawowa numer 2 w Łużnej w powiecie gorlickim ma zostać zlikwidowana, wiedział w gminie każdy. O wszystkim informowaliśmy też na antenie Radia Kraków. Nikt nie spodziewał się jednak, że zostanie ona zamknięta z dnia na dzień. Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę intencyjną co do zamknięcia placówki. Pomimo tego, że miała ona działać do końca roku szkolnego, to już następnego dnia późnym po południem poinformowano rodziców, by odebrali z niej rzeczy swoich dzieci. Szkoła została wyłączona z użytkowania. Powód? Straż pożarna wydała decyzję o natychmiastowym zamknięciu budynku ze względu na fatalny stan techniczny.

Fatalna sytuacja finansowa Wieliczki. Brakuje na wszystko

Nie ma pieniędzy na podstawowe wydatki, dług wynosi obecnie 400 milionów złotych, wkrótce może zabraknąć środków na wynagrodzenia dla nauczycieli czy urzędników, a burmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka złożył zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przez jego poprzednika Artura Kozioła. Według informacji nowej skarbnik urzędu były burmistrz miał fałszować informacje dotyczące finansów miasta, wprowadzając radnych i urzędników w błąd.

Węzeł przesiadkowy za miliony złotych miał przyciągnąć przewoźników. Zatrzymują się tam autobusy jednej firmy

Został wybudowany z myślą, by ułatwić komunikację mieszkańców miasta, zyskać nowych przewoźników, a także by mogły parkować tam osoby, które do pracy dojeżdżają innymi środkami transportu. Tymczasem wciąż nie jest tak "różowo", jak zapowiadano. Od ponad roku w Tarnowie działa węzeł przesiadkowy wraz z parkingiem park&ride przy ul. Błonie, jednak wciąż nie jest dość popularny. Zatrzymuje się tam tylko jeden przewoźnik dalekobieżny.

"Mają go w Wąchocku, a w Krakowie nie". Mieszkańcy ulicy Gaik domagają się budowy chodnika

Półtora kilometra, duży ruch a chodnika brak – to ulica Gaik na Prądniku Białym. Mieszkańcy od lat proszą o jego budowę, ponieważ na niemal całej długości drogi są tylko wąskie pobocza, na których nie można nawet się minąć. Tymczasem drogą przejeżdża codziennie mnóstwo samochodów, w tym autobusy komunikacji miejskiej. Dziś po południu (24 października) mieszkańcy zorganizowali protest.

Filmowcy spowodowali prawdziwy paraliż na ulicach Krakowa. Kierowcy wściekli

Poniedziałek 21 października dla kierowców w Krakowie jest jeszcze cięższy niż zazwyczaj. To przez zamknięcie połowy kluczowego w mieście mostu Dębnickiego. Tym razem przeprawę zajęli nie drogowcy, a... ekipa filmowa. W Krakowie trwają zdjęcia do drugiej części kultowego filmu Vinci. Rano korek w stronę centrum ciągnął się aż do okolic Bonarki i ulicy Walerego Sławka.

Remont ul. Kościuszki: opóźnienia i niedoróbki. Co da się jeszcze naprawić?

Niekorzystna organizacja ruchu, torowisko powodujące hałas, nieestetyczne chodniki i nadmiar lamp - to problemy, które wciąż wskazują krakowscy radni i mieszkańcy. Wspomniane problemy są związane z przebudową ulicy Kościuszki w Krakowie, która nie dość, że zalicza kolejne opóźnienia, to już teraz wizualnie nie zadowala mieszkańców. Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia nowych chodników, które wyglądają jak niedopasowane do siebie puzzle. Urzędnicy odpowiadają, że niektóre błędy jeszcze da się poprawić.

Na Zarabiu może powstać osiedle kilkupiętrowych bloków

- Zarabie to od zawsze dzielnica turystyczna i wypoczynkowa. Nie róbmy tam blokowiska - apelują do burmistrza mieszkańcy Myślenic. Chodzi o tereny wokół ulic Parkowej, Sosnowej i Leśnej, gdzie deweloper ma pozwolenie na budowę osiedla domów jednorodzinnych. To łącznie 44 mieszkania, ale inwestor wnioskuje o zgodę na... nawet cztery razy tyle. Mieszkańcy nie mają zamiaru dopuścić do tego, żeby władze Myślenic przychyliły się do próśb dewelopera.

Zapomniana ulica w Krynicy-Zdroju: bez chodników, oświetlenia, kanalizacji i wodociągu

Jesteśmy zapomnianą przez władzę częścią Krynicy, gdzie od lat się nie inwestuje – uważają niektórzy mieszkańcy ulicy Pułaskiego. To droga wylotowa z uzdrowiska w kierunku znanego ośrodka narciarskiego Tylicz, a także polsko-słowackiej granicy. Droga jest wąska, kręta i dziurawa. Brakuje chodników, oświetlenia i wyznaczonych przejść dla pieszych. Bolączką mieszkańców jest także brak dostępu do sieci wodociągowej, a w niektórych miejscach także do kanalizacji.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię