Huta ArcelorMittal tymczasowo wstrzymuje pracę
Kraków wylicza straty po wygaszeniu wielkiego pieca
Podczas środowej sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęto rezolucję ws. ograniczenia skutków wyłączenia wielkiego pieca w Nowej Hucie. Dokument skierowali do premiera oraz prezydenta RP, a także do przewodniczącego Komisji Europejskiej. W dyskusji na sesji nie brakowało emocji. Głos zabrali również pracownicy kombinatu, którzy mają za złe, że temat stał się przyczynkiem do debaty o charakterze politycznym.
Krakowska huta przygotowuje się do wygaszenia wielkiego pieca
Huta ArcelorMittal przygotowuje się do wygaszenia wielkiego pieca w Krakowie. Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Kraków rzeczniczka spółki, Sylwia Winiarek, choć zakład odłożył tę decyzję w czasie, w tej chwili utrzymywanie pieca jest nieopłacalne.
Kiedy i czy w ogóle może zostać wstrzymana działalność wielkiego pieca?
Wielki piec w krakowskiej hucie nie zostanie wygaszony jesienią - to wynik porozumienia władz ArcelorMittal Poland z hutniczymi związkowcami. Wstrzymanie pracy części surowcowej krakowskiego oddziału huty oznaczało likwidację nawet 1,2 tys. miejsc pracy w samym zakładzie. Jednak władze Arcelor Mittal nie chcą dziś mówić na jak długo wstrzymały się z decyzją o wygaszeniu pieca. O sytuacji w hutnictwie i w krakowskim zakładzie z Sylwią Winiarek z ArcelorMittal Poland oraz Władysławem Kielianem z hutniczej Solidarności rozmawiał Jacek Bańka.
Decyzja o wygaszeniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie została wstrzymana
W czasie spotkania zarządu spółki Arcelor Mittal ze związkami zawodowymi zdecydowano, że plany zatrzymania pracy zostaną bezterminowo odsunięte w czasie. Przedstawiciele stalowego giganta mówią o tym, że chcą raz jeszcze przeanalizować i ocenić sytuację na rynku.
Związkowcy z ArcelorMittal Poland będą manifestować w Dąbrowie Górniczej
Związkowcy z koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland będą w środę pikietować siedzibę spółki w Dąbrowie Górniczej. Domagają się wycofania decyzji o wyłączeniu wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie koncernu. Firma zapewnia, że ograniczanie mocy produkcyjnych w Polsce będzie tymczasowe.
Związkowcy z ArcelorMittal Poland zapowiadają akcję protestacyjną
Krakowscy hutnicy tracą cierpliwość - najpierw chcą powołać międzyzakładowy komitet strajkowy, a potem 24 lipca pikietować przed zakładem ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. To reakcja na plany ArcelorMittal Poland związane z czasowym wyłączeniem wielkiego pieca w krakowskiej hucie.
Huta ArcelorMittal wstrzymuje rekrutację
Rekrutacja wstrzymana jest w związku z planami czasowego wygaszenia wielkiego pieca. Spółka zawiesza też przyjmowanie pracowników z firm zewnętrznych.
Jacek Majchrowski wystąpił do premiera ws. ArcelorMittal Poland
O podjęcie działań na poziomie rządowym i wezwanie szefów koncernu ArcelorMittal Poland do wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca w Krakowie - zaapelował w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Klich: zamknięcie wielkiego pieca - konsekwencje nie do odwrócenia
Zamknięcie wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie oznaczać może to, że na stałe może zostać zatrzymana produkcja w tej części huty; a to oznaczać może konsekwencje nie do odwrócenia - powiedział na środowej konferencji prasowej w Krakowie senator Bogdan Klich (PO).
Patryk Jaki: chcę szukać pomocy dla krakowskiego kombinatu w Komisji Europejskiej
Patryk Jaki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu chce szukać pomocy dla krakowskiego kombinatu w Komisji Europejskiej. Jak zapowiedział, trzeba znaleźć rozwiązania, które będą mogły zatrzymać lub złagodzić efekty czasowego wygaszenia wielkiego pieca w kombinacie.
Ryszard Legutko: polityka UE w sprawie emisji dwutlenku węgla jest wymierzona w takie kraje jak Polska
W ten sposób europoseł PiS, kandydat w nadchodzących wyborach, odniósł się do zapowiedzi tymczasowego wstrzymania pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie. Zarząd ArcelorMittal Poland argumentuje taką decyzje m.in. rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
Jest stanowisko związków zawodowych ws. zamknięcia części huty ArcelorMittal
Wiadomość o czasowym wygaszeniu wielkiego pieca przyjęliśmy z niedowierzaniem i zdumieniem - piszą we wspólnym stanowisku związku zawodowe działające w ArcelorMittal. W poniedziałek władze spółki poinformowały, że planują tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni.
Związkowcy z krakowskiej huty rozważają strajk?
Związkowcy z krakowskiej huty Arcelor Mittal nie zgadzają się na wygaszenie wielkiego pieca i domagają się od właścicieli szczegółowych informacji o przyszłości zakładu - to oficjalne stanowisko hutniczych związkowców. O planach ograniczenia produkcji poinformowali pracowników w tym tygodniu przedstawiciele władz Arcelora. O sytuacji w krakowskiej hucie z Władysławem Kielianem z Solidarności rozmawiał Jacek Bańka.
Ryszard Legutko: Niektórzy politycy w Unii są opętani misją czystej energii
- Krakowska huta w jakiejś mierze płaci za politykę klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej - oceniał na antenie Radia Kraków europoseł PiS Ryszard Legutko. Władze Arcelor Mittal zapowiedziały, że od września będą wygaszać wielki piec i wstrzymają pracę stalowni. Jak tłumaczą, krakowska huta utraciła konkurencyjność w związku z rosnącym importem stali spoza Unii, rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz energii elektrycznej. "Polityka klimatyczna i energetyczna Unii jest coraz mniej pragmatyczna, a coraz bardziej ideologiczna" - mówił europoseł Legutko w porannej rozmowie Radia Kraków.
Bogusław Sonik: "Nie można dopuścić do zniszczenia naszego przemysłu hutniczego"
- To niemożliwe, by krakowska huta przestała produkować stal. Kilka lat temu był już taki krytyczny moment i udało się tego uniknąć - tak decyzję Arcelor Mittal komentował na antenie Radia Kraków europoseł PO Bogusław Sonik. Władze kombinatu w Nowej Hucie poinformowały, że od września tymczasowo wstrzymają pracę wielkiego pieca i stalowni. "Trzeba zrobić wszystko, by tego uniknąć, rząd powinien podjąć rozmowy z Arcelor Mittal" - mówił europoseł Sonik w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem sprawę trzeba poruszyć też na szczeblu unijnym. "Unia powinna odejść od skrajnego liberalizmu, nie powinna być dobrym wujkiem, który otwiera swoje rynki na cały świat. Nie możemy dopuścić, by polski przemysł hutniczy rozpłynął się we mgle" - mówił europoseł Sonik.
Huta ArcelorMittal Poland tymczasowo wstrzymuje pracę części surowcowej
ArcelorMittal Poland ogłosił w poniedziałek, że planuje tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Jak zapowiedział prezes spółki Geert Verbeeck, zamknięcie nastąpi we wrześniu i potrwa „miesiące lub kwartały”.
Najnowsze
-
22:35
Prof. Tomasz Guzik: Nosiłem na Giewont książkę o statystyce
-
21:21
Wszystko płynie... Nie będzie już magistrackiej jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna
-
21:09
Arboretum Pendereckiego w Lusławicach ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego
-
20:31
Czy Kraków może zakazać używania fajerwerków? Prawnik: To zapowiedź populistyczna
-
19:44
Nawałka powołał Błaszczykowskiego!
-
19:13
Pierwszy w historii zagraniczny obóz Puszczy Niepołomice
-
19:05
Cracovia rozpoczęła przygotowania
-
18:06
Medale św. Brata Alberta przyznane. Wśród laureatów Anna Lewandowska i rodzina Świtajów
-
17:26
Turysta z ośmiolatkiem utknął na szczycie w Tatrach. Wychłodzonych ratowali TOPR-owcy
-
17:07
Kiedy obywatel musi założyć skrzynkę na e-Doręczenia?
-
12:10
„Produkcja ubrań jest wciąż tańsza od recyklingu odzieży”