Gospodarka
Minister finansów z wizytą w Tarnowie. Od 1 września będą zmiany w "skarbówce"
Spotkanie przedsiębiorców z ministrem Mateuszem Szczurkiem odbyło się w Drugim Urzędzie Skarbowym i dotyczyło zmian podatkowych, które wejdą w życie od 1 września. W tarnowskiej "skarbówce" powstanie Centrum Obsługi Podatnika.
Janusz Piechociński: "Nie chcieliśmy przepłacić za Jaguara"
Indyjski koncern samochodowy podjął decyzję i ostatecznie fabrykę aut wybuduje na Słowacji. Janusz Piechociński zdradził część szczegółów polskiej oferty. Jak przekonywał, Polska musi starać się o inwestycje, ale nie za wszelką cenę.
Fabryka Jaguara powstanie jednak na Słowacji?
A jednak Słowacja? Hinduski koncern Tata zbuduje fabrykę jaguara u naszych południowych sąsiadów - twierdzi opiniotwórczy brytyjski dziennik "Financial Times". O inwestycję - oprócz Słowacji - zabiegają też Polska i Węgry. Ostateczna decyzja zapadnie prawdopodobnie w październiku.
We wrześniu sądecki NEWAG otworzy biuro konstrukcyjne w Krakowie
Prace w nim znajdzie 30 inżynierów. Wkrótce rusza rekrutacja. To pierwszy efekt współpracy firmy z Politechniką Krakowską. Uczelnia podpisała właśnie z NEWAGIEM trzyletnią umowę.
Branża tytoniowa śle petycję do premier Ewy Kopacz
Chodzi o Dyrektywę Tytoniową, która ma zostać wdrożona w Polsce. Zdaniem producentów papierosów - projekt jest zły - i może zaszkodzić branży.
Samochodowy gigant otworzy kolejną fabrykę w Nowej Hucie?
Atutem Krakowa może być wykształcona kadra w odpowiedniej liczbie. Hinduski koncern produkujący samochody Jaguar i Land Rover szuka lokalizacji dla nowej fabryki. Pod uwagę brana jest Polska, a konkretnie tereny w Nowej Hucie. Te jednak mogą nie być wystarczająco duże i, jak podreślał dziś wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, stolica Małopolski może polec w negocjacjach.
Grupa Maspex z Wadowic właścicielem kilku nowych fabryk i marek produktów
Tym samym małopolska firma stała się największą grupą spożywczą w Polsce, której obroty przekraczają 4 miliardy złotych.
Ponad 200 bezrobotnych tarnowian założyło już w tym roku swoją firmę
Każda z tych osób na rozkręcenie interesu dostała do 20 tysięcy złotych z urzędu pracy. Mieszkańcy stawiają m.in. na branżę budowlaną czy naprawę samochodów. Niechętnie natomiast decydują się na zaciąganie pożyczek na własny biznes. Taka możliwość za pośrednictwem urzędu pracy jest od ponad roku, ale zdecydowała się na to tylko czwórka tarnowian.
Kraków nie składa broni w walce o bezpośrednie lotnicze połączenie z Chicago
Niedawno pojawiły się informacje, że spółka LOT chce wprowadzić do siatki połączeń loty do Chicago, ale nie z podkrakowskich Balic, a Katowic lub Rzeszowa. Zdaniem władz LOT-u z tych miast połączenie może być bardziej opłacalne a tamte lotniska są lepiej przygotowane do obsługi dużych samolotów. Radni małopolskiego sejmiku przygotowali już rezolucję, aby to jednak Kraków obsługiwał to połączenie. Gotowe jest też lotnisko.
Ulgi dla tarnowskich inwestorów? Jest sporo wątpliwości
Nowe ulgi dla inwestorów mają być receptą na problemy z terenami inwestycyjnymi w Tarnowie. Miasto zachęca przedsiębiorców do uruchamiania nowych zakładów. Obiecuje przy tym częściowe i czasowe zwolnienia od podatku od nieruchomości. Radni zgodzili się na taką propozycję dopiero za drugim razem. Mieli bowiem sporo wątpliwości w skuteczność takiej oferty w realiach tarnowskich.
Nawet 64 miliony złotych dotacji na projekt „Nowa Huta Przyszłości”?
To może być szansa dla nowych inwestycji w Nowej Hucie. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska - zrzeszające miasta i gminy w rejonie Krakowa - chce by 64 miliony złotych z unijnych dotacji zostało przeznaczonych na pierwsze dwa działania w ramach projektu strategicznego „Kraków - Nowa Huta Przyszłości”. W przyszłym roku mają zostać złożone wnioski o przyznanie 65 z potrzebnych 83 milionów złotych na rozbudowę infrastruktury pod Park Technologiczny Branice, Centrum Logistyczne oraz Strefę Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”. Realizacja obu projektów ma się rozpocząć w 2017 roku i potrwa do 2019 roku.
W Tenczynku znów będą warzyć piwo
W Tenczynku koło Krzeszowic znów warzą piwo! Po 75 latach przerwy do kufli trafią ponownie dwa gatunki lokalnego piwa z Małopolski: marcowe i lager. Browar, który jest już opisywany w XVI-wiecznych dokumentach, odbudował Marek Jakubiak, właściciel browarów m.in. w Ciechanowie i Lwówku Śląskim.
Dopłaty dla przedsiębiorców z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego
Nawet 150 tys. zł mogą otrzymać przedsiębiorcy z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego na rozwój prowadzonej działalności. Pieniądze w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE przeznaczone są dla mikro, małych i średnich firm. Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Termin ich składania mija 26 czerwca.
Porozumienie między wojewodą Małopolski i ArcelorMittal podpisane
Umowa miedzy wojewodą a krakowską hutą Arcelor Mittal to milowy krok w ratowaniu miejsc pracy - przekonywał w Radiu Kraków Władysław Kielian, szef hutniczej Solidarności. Umowa zakłada oddanie części gruntów zakładowi na wieczyste użytkowanie i z kolei przekazanie niepotrzebnych 400 ha Skarbowi Państwa. Pozwoli to obniżyć koszty produkcji.
Jednak jak podkreśla Kielian, by huta była konkurencyjna, to zakład musi też płacić mniej za energie elektryczną.
"Żyjemy w świecie, w którym kredyty są normalną częścią życia"
"Ta sytuacja jest swego rodzaju szczepionką, mam nadzieję, że tak to zadziała. Jest to pewna lekcja zasad wolnego rynku. To na pewno skłoni do większej ostrożności kolejnych kredytobiorców - mówił jeden z gości audycji "Przed hejnałem", dr Marek Bienio z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Andrzej Duda: "Banki stworzyły problem, to niech go rozwiążą"
"Kto powinien pomóc frankowiczom? Banki" - nie ma wątpliwości kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, który był porannym gościem Radia Kraków.
Jego zdaniem banki powinny pomóc rozwiązać ten problem, bo same go w dużym stopniu stworzyły. "Ludzie nie muszą być specjalistami od kursów walutowych, od tego banki miały przeszkolonych specjalistów" - przekonywał europoseł.
Szansa na pracę dla informatyków w Tarnowie
Tarnowski Klaster Przemysłowy podpisał umowę z dwiema firmami informatycznymi, w których zatrudnienie znajdzie ponad 50 osób.
Profesor Mariusz Andrzejewski: "Banki ciężko do czegoś przymusić, ale to robota dla rządu"
Jak pomóc setkom tysięcy Polaków, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich? Na to pytanie nie ma odpowiedzi od momentu, gdy szwajcarski bank centralny zniósł sztywny kurs waluty i frank drastycznie podrożał. Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała przewalutowanie kredytów we frankach po kursie z dnia jego zaciągnięcia i zwrot bankowi tego co udało się zaoszczędzić dzięki frankom szwajcarskim. "Podoba mi się ten pomysł" - komentował w porannej rozmowie Radia Kraków profesor Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego.
- chevron_left
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- chevron_right
Najnowsze
-
11:15
Solna Wieliczka znów zwycięska. "Wychodzimy na każdy mecz i robimy swoje"
-
10:27
Tarnów: Adam Bartosz nagrodzony przez żydowską fundację. To pierwsza taka nagroda w historii
-
09:37
Prezydent, premier i parlamentarzyści w 2025 roku zarobią więcej
-
09:10
Baczność, spocznij! 230 tysięcy osób musi stawić się na kwalifikację wojskową
-
08:43
Arcymistrz Duda: cieszy medal w Nowym Jorku, ale nie jakość gry
-
08:28
Reprezentacje Polski oraz Wisła Kraków w ampfutbolu z nagrodą "Sport bez barier"
-
08:22
Królewskie psy też mają swój marsz. Przez Kraków przejdą corgi
-
07:48
W święto Trzech Króli zapłacimy za postój w Krakowie
-
07:36
Aleksandra Mirosław zwyciężyła w 90. plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski.
-
07:25
W niedzielę dalej chłodno i zimowo. Napływa już jednak cieplejsze powietrze
-
07:13
Zrobiło się zimno, więc spójrzmy w górę. Śnieg i sople na dachach dużym zagrożeniem
-
20:37
Wreszcie trochę zimy w Krakowie