Góralski oscypek to jeden z niewielu produktów regionalnych wytwarzanych z niepasteryzowanego mleka owczego. Unijny certyfikat jasno określa,jaka powinna być zawartość mleka owczego i krowiego w prawdziwym oscypku. Maksymalna zawartość mleka krów czerwonych to 40 procent. Oscypek powinien ważyć od 60 do 80 dkg, mieć charakterystyczny wrzecionowaty kształt i długość od 17 do 23 cm.
Duma górali od kilku lat posiada unijny certyfikat i jest wpisany na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej. Ma niepowtarzalny smak i, jak zapewniają górale, lecznicze właściwości mleka owczego. Jest jednak niedoceniany przez smakoszy. Zwykle jemy go pokrojonego w plastry, rzadziej z żurawiną. Tymczasem można go przyrządzać na tysiąc różnych sposobów.
Posłuchaj, co z oscypka wyczarowuje szef kuchni z Bukowiny Sylwester Lis: []
Przepis na grillowanego oscypka z musem jeżynowo - malinowym w wersji fusion
Oscypka kroimy na plastry o grubości około 7-8 milimetrów i grillujemy z umiarem z obu stron. W tym czasie przygotowujemy mus ze świeżych malin i jeżyn. Owoce miksujemy i przecieramy przez sito, dodajemy czerwone wino do smaku i, również zmiksowane, laskowe orzechy. Gotowy mus nakładamy na grillowany plaster oscypka.
Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.