- A
- A
- A
Naturzyści w oparach groteski
-
-
-
-
fot. CC
crop_free
1
/ 4
Tym razem wybieramy się do Lasu Wolskiego. Publiczność z parasolami i w kaloszach, śpiewacy Capelli Cracoviensis z wielkimi, ceratowymi torbami, jak z bazaru, pełnymi rekwizytów. Przydadzą się!
Zaczyna się od serii ostrzeżeń – co złego może nas spotkać w lesie. Wiadomo, kleszcze, komary, zagubienie się w kniei, śmierć z głodu lub pragnienia. Widok genitaliów ekshibicjonisty, no takie tam.
Ruszamy w las, śpiewacy maszerują między nami. Brzmią Pieśni Mendelssohna „…do śpiewania na wolnym powietrzu”, choć można by się zastanawiać, czy właściwie kompozytor rozumiał tytuł tego opusu dosłownie? Stylowa muzyka swojej epoki na chór a capella, elegancka, podszyta romantyczną melancholią. Klasyczne tematy: człowiek w kontekście natury, wiosna jako katalizator odnowienia, wyzwalająca moc natury, ale także jej siła i nieprzewidywalność. Oto próbka, w niespecjalnie ambitnym tłumaczeniu:
“O, doliny dalekie, o szczyty,
o, piękny zielony lesie,
ty, mojej radości i cierpień
nabożne schronienie!”
Na trasie naszej wycieczki trzy stacje : pierwsza jest dramatycznym obrazem swoistego zmagania między kulturą i naturą ( choć niektórym skojarzy się przede wszystkim z filmem „Seksmisja”), druga balansuje między groteskowym pogrzebem zwierzątka a pastiszem, bardzo zabawnym, słynnej sceny złożeniem ofiary ze „Święta wiosny” Strawińskiego, trzecia jest czystą apoteozą miłości – z przenośnego magnetofonu brzmi marsz weselny Mendelssohna, a śpiewacy rozbierają się nieomal do rosołu, i toną w namiętnych pocałunkach, niekoniecznie heteronormatywnych.
Publiczność uczestniczy tradycyjnie, a także na swój sposób: leją się gorące napoje z termosów, w górę pnie się papierosowy dym.
Jeśli ktoś polubił projekty Cezarego Tomaszewskiego, będzie się dobrze bawił „… na wolnym powietrzu”. Mnie w tych projektach zaczyna nieco niepokoić przerost groteskowej tonacji, która wobec każdej klasycznej powagi stawia na dystans, nuty prześmiewcze, ironię. Rozumiem potrzebę rozbrojenia zadęcia, otaczającego w salach koncertowych poważną muzykę. Ale to przecież tylko jedna z dróg niebanalnie tę muzykę popularyzujących. Tym razem uporczywe trzymanie się raz obranego szlaku może nas zwieść na manowce…
NATURZYŚCI, CC
pomysł i reżyseria
Cezary Tomaszewski
Capella Cracoviensis
Jolanta Kowalska Magdalena Łukawska Antonina Ruda sopran Dorota Dwojak-Tlałka Helena Poczykowska Hanna Swaryczewska alt Szczepan Kosior Karol Kusz Piotr Szewczyk tenor Michał Dembiński Jacek Ozimkowski Sebastian Szumski bas
Naturzyści w oparach groteski
-
-
-
-
crop_free
1
/ 4
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
11:30
Groźby, nagroda, freski, korki, wyprawa w Tatry i słowa metropolity. Co Wyczynem, co Blamażem?
-
11:11
Izabela Kudła : pierwszy raz na siłowni...nuda, ale odkryłam fitness
-
11:07
Izabela Kudła - Mistrzyni Europy Fitness , poleca aktywną regeneracje po pracy
-
11:01
Andrzej Madej " Oda do...sylwestrowej radości"
-
10:57
PIT 2025: Przełomowe zmiany dla przedsiębiorców – co musisz wiedzieć o metodzie kasowej i cyfrowych ułatwieniach?
-
10:30
Stary Sącz będzie miał basen. "Solidny, sportowy, z częścią rekreacyjną"
-
09:51
Nowy rok szkoleniowy u małopolskich terytorialsów pod hasłem współpracy z jednostkami liniowymi Wojska Polskiego
-
09:00
Zainteresowanie jest ogromne! Konsultacje ws. SCT w Krakowie potrwają dłużej
-
08:05
Wszędzie podwyżki za wywóz odpadów, ale tam będzie taniej!
-
22:30
Jak Rosja rozgrywa Europę Środkową?
-
22:30
Wychowała pokolenia pianistów. Kim była Irena Rolanowska?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze