Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

kiełbasa lisiecka

  • date_range Czwartek, 2012.07.19 08:25 ( Edytowany Sobota, 2021.05.29 00:46 )


Kiełbasa wytwarzana jest wyłącznie z delikatnego mięsa wieprzowego - schabu i szynki. Ma ciemnobrązową barwę i lekko lśniącą skórkę. Dominuje w niej smak mięsa wieprzowego z delikatnie wyczuwalną nutą czosnku.

Tradycja wytwarzania kiełbasy lisieckiej kontynuowana jest nieprzerwanie w rejonie Liszek, Czernichowa i Nowej Wsi Szlacheckiej od wielu pokoleń. W czasie II wojny światowej wyrób tej kiełbasy był utrudniony, jednak nie zaprzestano go. W okresie powojennym masarze wyrabiali ją nadal, mimo, że nie było to legalne. Kiełbasa lisiecka caly czas wytwarzana jest według starej, tradycyjnej receptury.

Kiełbasa lisiecka jest obok tradycyjnych polskich kabanosów i kiełbasy krakowskiej uznawana za najbardziej popularną polska kiełbasę. Nic więc dziwnego, że w 2005 roku została wpisana na europejską listę produktów tradycyjnych.



Przepis:

Potrzebne składniki:
trójka wieprzowa (mięso ścięgniste)
dwójka wieprzowa (szynka)
jedynka wieprzowa, (chude mięso)
czosnek
pieprz
sól
jelito wołowe naturalne
peklosól
ziele angielskie liść laurowy

Sposób przyrządzenia:

Mięso należy pokroić w drobne części. Następnie w peklowni, gdzie temperatura powinna sięgać 1 stopnia, marynuje się mięso przez minimum 48 godzin. Marynatę przyrządza się z peklosoli, liścia laurowego i ziela angielskiego. W trakcie peklowania można zmienić marynatę na świeżą. Zamarynowane mięso należy drobno zmielić, dokładnie wymieszać, dodając czosnek i pieprz, a następnie umieścić w jelitach wołowych. Pozostawić na dwie godziny do leżakowania, a następnie uwędzić. Kiełbasy należy wędzić przez 4 godziny w wędzarni opiekanej drzewem bukowym, olchowym lub z drzewa owocowego. Smacznego!

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie

 

 

 

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię