Kiełbasa wytwarzana jest wyłącznie z delikatnego mięsa wieprzowego - schabu i szynki. Ma ciemnobrązową barwę i lekko lśniącą skórkę. Dominuje w niej smak mięsa wieprzowego z delikatnie wyczuwalną nutą czosnku.
Tradycja wytwarzania kiełbasy lisieckiej kontynuowana jest nieprzerwanie w rejonie Liszek, Czernichowa i Nowej Wsi Szlacheckiej od wielu pokoleń. W czasie II wojny światowej wyrób tej kiełbasy był utrudniony, jednak nie zaprzestano go. W okresie powojennym masarze wyrabiali ją nadal, mimo, że nie było to legalne. Kiełbasa lisiecka caly czas wytwarzana jest według starej, tradycyjnej receptury.
Kiełbasa lisiecka jest obok tradycyjnych polskich kabanosów i kiełbasy krakowskiej uznawana za najbardziej popularną polska kiełbasę. Nic więc dziwnego, że w 2005 roku została wpisana na europejską listę produktów tradycyjnych.
Przepis:
Potrzebne składniki:
trójka wieprzowa (mięso ścięgniste)
dwójka wieprzowa (szynka)
jedynka wieprzowa, (chude mięso)
czosnek
pieprz
sól
jelito wołowe naturalne
peklosól
ziele angielskie liść laurowy
Sposób przyrządzenia:
Mięso należy pokroić w drobne części. Następnie w peklowni, gdzie temperatura powinna sięgać 1 stopnia, marynuje się mięso przez minimum 48 godzin. Marynatę przyrządza się z peklosoli, liścia laurowego i ziela angielskiego. W trakcie peklowania można zmienić marynatę na świeżą. Zamarynowane mięso należy drobno zmielić, dokładnie wymieszać, dodając czosnek i pieprz, a następnie umieścić w jelitach wołowych. Pozostawić na dwie godziny do leżakowania, a następnie uwędzić. Kiełbasy należy wędzić przez 4 godziny w wędzarni opiekanej drzewem bukowym, olchowym lub z drzewa owocowego. Smacznego!
Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie