- A
- A
- A
Barszcz po krakowsku
Barszcz czerwony jest jedną z najstarszych polskich zup. Bazę zupy stanowi zakwas. Każda gospodyni domowa przygotowuje go według własnego sposobu. Jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy - niektórzy uważają, że gasi pragnienie i dobrze działa na organizm chorujących na przykład na anemię.
Przepis z "Encyklopedii Wiedzy Kulinarnej - Oszczędna kuchnia" autorstwa Heleny Pedenkowskiej
Dobroć barszczu zależy od jego ukwaszenia. Barszcz należy zakwasić w naczyniu drewnianym lub słoju szklanym. Pewną ilość buraków obrać z łupy, wypłukać, pokrajać na kawałki, dać do naczynia przeznaczonego na zakwaszenie barszczu, zalać letnią wodą, nakryć i pozostawić na dni parę w ciepłym miejscu, a gdy utworzy się kwas burakowy, wynieść w chłodne miejsce, by nie fermentował. Ażeby mieć dobry barszcz, należy go gotować na rosole z mięsa wołowego. Na gotujący się rosół należy wlać kwasu burakowego do smaku, zagotować i przecedziwszy, wlać do wazy. Gdy barszcz jest za blady, utrzeć na tarce buraka czerwonego, przecedzić przez sito i wlać do barszczu a wtenczas barszcz nabierze ładnego koloru czerwonego. Barszcz taki podaje się czysty po drugim śniadaniu lub po kolacji.
PRZEPIS:
Produkty:
5 kg buraków czerwonych
chleb razowy
półtorej główki czosnku
10 ziaren ziela angielskiego
5 liści laurowych
przegotowana woda
szczypta cukru
Wodę należy zagotować i przestudzić. Potem obieramy i kroimy buraczki. Dodajemy do nich czosnek, liść laurowy, ziele angielskie - całość zalewamy przestudzoną wodą i dodajemy szczyptę cukru. Do mikstury można dodać kawałki chleba razowego - to wspomaga proces kiszenia. Tak przygotowany barszcz odstawiamy w ciepłe miejsce na 6-7 dni. Po tym czasie barszcz można zlać do butelek. Przechowywany w chłodnym miejscu nadaje się do spożycia jeszcze przez co najmniej miesiąc.
Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:53
Piotr (który nie był biskupem Rzymu) i marionetkowi papieże. Dr Jerzy Szafranowski o tysiącleciu walki o władzę w Kościele
-
21:26
Prof. Bartłomiej Biga: przyszłość Poczty Polskiej na pewno nie jest świetlana
-
20:12
Ekstraklasa piłkarska – Klimek przeszedł z Widzewa do Puszczy
-
19:46
Krzyki, gwizdy, wyzwiska i masa emocji. Ostatnie spotkanie konsultacyjne w sprawie SCT w Krakowie
-
16:50
Kochamy muzykę Bałkanów – Doček Nowe Godine w Krakowie
-
16:31
Koniec sprawy głośnego wypadku przy moście Dębnickim w Krakowie
-
15:59
Obwodnica Nowego Targu. Znamy termin wydania decyzji środowiskowej
-
15:50
Ryjkowiec palmowy – piękny owad, choć groźny dla roślin tropikalnych
-
15:06
Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie
-
12:10
Ekspert ds. prawa: „Ustawa antyhejterska jest ważna, ale wciąż trzeba edukować społeczeństwo”
-
10:00
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze