EkoMałopolska
PAS: w tym tempie gminy krakowskiego obwarzanka nie zdążą wymienić wszystkich „kopciuchów”
W ciągu ostatniego półrocza w gminach krakowskiego obwarzanka wymieniono zaledwie 587 kopciuchów - poinformował Polski Alarm Smogowy. To zaledwie 2 procent pieców, które powinny zniknąć do końca 2022 roku.
Siedem kolejnych małopolskich gmin zakaże palenia węglem do 2030 roku
To już pewne. Siedem kolejnych małopolskich gmin wprowadza zakaz palenia węglem do 2030 roku. Sejmik Województwa Małopolskiego zatwierdził uchwały antysmogowe dla Rabki-Zdroju, Nowego Targu, Czarnego Dunajca, Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic oraz Oświęcimia.
Ekodoradca w gminie Tarnów ma ręce pełne roboty
Gmina Tarnów ma wreszcie ekodoradcę. Dzięki temu mieszkańcy mogą już składać wnioski do programu Czyste Powietrze.
Polski Alarm Smogowy sprawdził aktywność samorządów w programie "Czyste powietrze"
Program przewiduje dofinansowanie do wymiany pieców, a także ocieplenia budynków czy wymiany okien. W drugim kwartale, czyli wiosną, małopolskie gminy wypadły słabo.
Rusza program "Powiat bez smogu". Można składać wnioski
"Powiat bez smogu" - to program przyjęty przez zarząd powiatu krakowskiego. Zakłada dotacje w wysokości do 3 tysięcy złotych dla właścicieli domów i mieszkań położonych na terenie powiatu krakowskiego, którzy chcą dostać dofinansowanie na zakup, na przykład kotła gazowego, pieca elektrycznego, instalacji solarnej czy pompy ciepła.
Edukacja dotycząca jakości powietrza przynosi efekty
O turystyce oraz walce ze smogiem w Rabce-Zdroju z burmistrzem Leszkiem Świdrem rozmawiał Jacek Bańka.
Tomasz Urynowicz: Korekta uchwały antysmogowej jest niemożliwa
Samorządy muszą bardzo sprawnie wejść we współpracę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz z województwem i namawiać mieszkańców do tego, by wymienili piec – mówi w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego, na 500 dni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, 17 gmin z Małopolski nie wymieniło ani jednego pieca. Mimo to - zdaniem T. Urynowicza - nie ma już możliwości uchwały antysmogowej. - To nie jest możliwe ze względu na to, że w wielu sytuacjach ta uchwała już została zrealizowana, a kolejne siedem gmin jest przed głosowaniami w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych – powiedział w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski.
Czyste Tatry po raz dziesiąty
Wolontariusze wyruszyli na górskie szlaki, by je posprzątać. Trwa 10. edycja akcji Czyste Tatry - ekoMałopolska.
Dla 2.5 tysiąca osób przygotowano specjalne pakiety z koszulkami, kolejne 1.5 tysiąca osób może dołączyć do nich po zakupie biletu.
5 milionów z unijnej dotacji na wymianę kopciuchów w Nowym Sączu
Pięć milionów złotych unijnej dotacji otrzymał Nowy Sącz na wsparcie mieszkańców przy wymianie kopciuchów na ekologiczne piece. Program ruszy na początku przyszłego roku. W tej chwili trwa ustalanie zasad, jak dużą pomoc finansową będą mogli otrzymać mieszkańcy, dlatego jeszcze nie wiadomo ile palenisk uda się wymienić – wyjaśnia Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.
Spada tempo wymiany pieców w Małopolsce
W ubiegłym roku tempo wymiany pieców spadło, a 17 małopolskich gmin nie wymieniło ani jednego kopciucha - zwraca uwagę Polski Alarm Smogowy. Jak mówią eksperci - szczególnie niepokojące jest to, że w wielu z nich pracują ekodoradcy, których zadaniem jest promowanie walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Z przygotowanego raportu wynika również, że wiele samorządów nadal nie zinwentaryzowało palenisk, mimo że termin dawno minął. Urząd Marszałkowski apeluje, aby gminy wzięły się do pracy, bo pieniądze z unijnych projektów, które można było przeznaczyć na dotacje, skończyły się, a jedyną formą finansowego wsparcia będzie teraz rządowy program Czyste Powietrze.
Dramatyczny spadek tempa wymiany kopciuchów w Małopolsce
Aż w siedemnastu gminach w Małopolsce nie wymieniono w ubiegłym roku żadnego pieca. Krakowski Alarm Smogowy alarmuje o znaczącym spadku tempa wymiany kopciuchów. W 2020 roku w województwie wymieniono ich nieco ponad 10 tysięcy. To o 5 tysięcy mniej niż jeszcze rok wcześniej.
Władze województwa podsumowały działania gmin związane z walką o czyste powietrze
Dobra wiadomość jest taka, że oddychamy coraz lepszym powietrzem. I choć ciągle notowane są przekroczenia szkodliwych substancji, obniża się poziom zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi i benzoapirenem. Średnioroczne stężenie dla pyłu PM10 zostało przekroczone tylko na stacji pomiarowej w Nowym Targu.
Mieszkańcy Oświęcimia mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku ws. miejskiej dotacji do wymiany pieca
Kończą się konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych. Chodzi o przepisy, które od 1 stycznia 2030 roku wprowadzą zakaz ogrzewania budynków węglem między innymi w Skawinie, Niepołomicach, Krzeszowicach oraz miastach Nowy Targ i Oświęcim.
Czarny Dunajec kolejną gminą, która przyjęła uchwałę antysmogową
To oznacza, że radni chcą, aby od 2030 roku wprowadzono tam zakaz palenia węglem. Uchwała przeszła zdecydowaną większością głosów.
W Krakowie zainaugurowano kolejny projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA - tym razem klimatyczny
Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA to drugi obok programu bezpośrednio dotyczącego poprawy jakości powietrza ekologiczny projekt LIFE realizowany na terenie Małopolski. Jego celem jest wypracowanie konkretnych scenariuszy działań w zakresie klimatu. Promowane będą między innymi odnawialne źródła energii.
Małopolska chce realizować dwa zintegrowane programy LIFE
Małopolska, jako pierwsze województwo w Polsce i jedyny region w Unii Europejskiej, będzie realizować dwa zintegrowane programy LIFE. Pierwszy wiąże się z poprawą jakości powietrza, drugi jest odpowiedzią na zmiany klimatu. Budżet programu to ok. 70 mln zł. Z Tomaszem Urynowiczem, wicemarszałkiem województwa małopolskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka.
Małopolska: kolejne gminy przyjmują lokalne uchwały antysmogowe
W jednych gminach zaczynają się konsultacje, kolejne będą przyjmować lokalne uchwały antysmogowe. Zarząd województwa małopolskiego przyjął projekty uchwał antysmogowych dla Oświęcimia, Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic oraz strefową dla Nowego Targu.
Radni Myślenic zwiększyli budżet na "Myślenicki Program Wymiany Pieców"
Pierwotnie był to milion złotych, ale nabór wniosków cieszył się dużym zainteresowaniem i dodatkowe pieniądze były konieczne.
Teraz to prawie dwa miliony złotych, które zdaniem władz miasta powinno wystarczyć dla wszystkich.
Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 336 osób.
- Tym którzy teraz chcą uzyskać dofinansowanie, polecamy rządowy program "Czyste Powietrze" - mówi burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka
Najnowsze
-
15:33
Święta nie tylko za stołem, stawiamy na aktywność
-
14:28
Zawsze w Święta tłumnie przybywają tu krakowianie i turyści
-
14:22
To już tradycja!
-
12:50
Otwórz serce… i dom. Na rodziny zastępcze tylko w Tarnowie czeka niemal 20 dzieci
-
12:26
Abp Jędraszewski ostro o władzach państwowych. Apeluje o "wsparcie w czasie tacy mszalnej"
-
11:38
Nie takie spokojne… policja publikuje pierwsze świąteczne statystyki
-
11:22
Świąteczny stół aż się ugina? Można się podzielić
-
10:03
W pożarze domu w Chrzanowie zginęła jedna osoba
-
09:40
Nic tak nie wprawia w świąteczny klimat
-
09:30
Szopki Bożonarodzeniowe w sądeckich kościołach
-
18:20
Świąteczne kalorie najlepiej spalić na stoku narciarskim
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach