edukacja medialna
Jak prezentować naukę w przystępny sposób? 16. Małopolska Noc Naukowców
Ta noc może wprawić niejedną osobę w zachwyt i rozbudzić pragnienie posiadania wiedzy. 30 września odbędzie się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Podczas tych kilku godzin będzie można wziąć udział w ponad 600 wydarzeniach. W Krakowie, Chrzanowie, Niepołomicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie.
"Jedno wspólne zdanie": czy działalność internetowych influencerów przynosi więcej szkody niż korzyści?
Kolejna odsłona programu z cyklu "Jedno wspólne zdanie". Czy działalność internetowych influencerów przynosi więcej szkody niż korzyści? Uczniowie III i IV LO w Krakowie debatują w Radiu Kraków. W roli ekspertów wystąpili: prof. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Klaudia Cymanow-Sosin (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Jagielloński).
Jaka powinna być współczesna biblioteka?
W jakim iść kierunku, by zatrzymać u siebie czytelnika i zachęcić do przyjścia kolejnych - to pytanie, jakie stawiają sobie bibliotekarze nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Temu tematowi poświęcona jest trwającą w Krakowie międzynarodowa konferencja bibliotekarzy "Nowy wspaniały świat bibliotek czy niepewne jutro". Temu jak powinna wyglądać biblioteka, by być miejscem atrakcyjnym, i co powinna oferować poświęcamy też dzisiejszą lekcję wiedzy o społeczeństwie.
Kulminacyjny moment obchodów 95. rocznicy powstania Radia Kraków - jubileuszowy koncert w Kinie Kijów
Krakowska rozgłośnia jest najstarszą regionalną rozgłośnią w Polsce. Powstała w czasie, gdy radio rozwijało się na całym świecie. Zaledwie niecałych pięć lat po utworzeniu przez Brytyjczyków prawdopodobnie pierwszej rozgłośni w Europie. Radio Kraków niejako "zaczęło się" na początku roku 1927 roku.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie można przegrać materiały z kaset VHS
Dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zapomniane pamiątki rodzinne w postaci filmów na kasetach VHS mają szanse na odkurzenie. Odtworzenie filmów nagrywanych przez wujków na imprezach rodzinnych, komuniach i weselach stało się w ostatnich latach coraz bardziej problematyczne. Magnetowidy zniknęły zastąpione odtwarzaczami DVD i pamięciami cyfrowymi.
Kilkadziesiąt terabajtów zasobów dziedzictwa kulturowego znajduje się w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej
Niedostępne zbiory biblioteczne jednak dostępne - ale w internecie. To czasopisma, starodruki, a nawet księgi cmentarne nieudostępniane do rąk czytelników - choćby ze względów konserwatorskich. W Polsce działa kilkadziesiąt bibliotek cyfrowych, których pracownicy zajmują się skanowaniem i udostępnianiem takich perełek historii. W ramach dzisiejszej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie zaglądamy do zasobów i do pracowni Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
Rzecznik prasowy - lekka praca? Nic bardziej mylnego
To profesja z pogranicza "public relations" i dziennikarstwa, która pojawiła się po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. W Polsce stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów utworzono jeszcze później, dopiero w 1971 roku. O tym, czym dokładnie - i jak - zajmuje się rzecznik prasowy - Mateusz Bożek.
40 lat temu zaprezentowano światu płytę CD
40 lat temu w sierpniu 1982 roku zaprezentowano światu nowy rewolucyjny nośnik muzyki, ale też jak się okazało kilkanaście lat później również danych - płytę kompaktową. Dziś jest ona powszechna i co rusz wieszczy się jej odejście do lamusa - tymczasem popularna płyta CD ma się dobrze i chyba, nieprędko zostanie odłożona na polkę historii.
78 lat temu rozpoczęła nadawanie powstańcza radiostacja "Błyskawica"
8 sierpnia 1944 roku, warszawscy powstańcy uruchomili stację nadawczą Armii Krajowej "Błyskawica". Była to pierwsza polska radiostacja, która przerwała kilkuletnie milczenie w eterze spowodowane okupacją kraju. Przetrwała całe powstanie, mimo skrajnie trudnych warunków pracy i kilku zmian lokalizacji. Dzięki niej świat dowiadywał się o przebiegu heroicznych walk w Warszawie, o gehennie ludności stolicy, o bestialstwie Niemców i zniszczeniach miasta. Na program składały się audycje przygotowywane zarówno przez dawny zespół Polskiego Radia, jak i przez Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej.
40 lat temu Radio „Solidarność” nadało pierwszą audycję dla mieszkańców Krakowa
40 lat temu, 6 lipca 1982 r. po raz pierwszy w eterze pojawiła się audycja Radia „Solidarność” w Krakowie. Z inicjatywy kilku małopolskich opozycjonistów radio działało w Krakowie i innych miastach Małopolski z przerwami niemal do rozpoczęcia rozmów okrągłego stołu.
76 lat temu komunistyczne władze powołały Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk
76 lat temu, dekretem Krajowej Rady Narodowej z 5 lipca 1946 roku, komunistyczne władze powołały Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Dokument wszedł w życie 2 sierpnia tego samego roku, rozpoczynając niemal 45-letnią epokę, w której całość funkcjonowania mediów i życie intelektualne Polski były kontrolowane przez reżim komunistyczny. Dopiero 11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury. Przepisy weszły w życie dwa miesiące później.
72 lata temu 4 lipca 1950 r. Radio Wolna Europa wyemitowało pierwszą audycję w języku polskim
Półgodzinny, a następnie godzinny program nagrywany w studiu w Nowym Jorku był wysyłany pocztą lotniczą do Niemiec i nadawany z anteny pod Frankfurtem. Pierwszym szefem polskiej sekcji RWE w Nowym Jorku został Lesław Bodeński, były urzędnik służby dyplomatycznej Rzeczypospolitej. W krótkim czasie rozpoczęto organizowanie rozgłośni w Monachium. Jedną z pierwszych stacji, które zaczęły stamtąd nadawać audycje, była - 1 maja 1951 roku - Rozgłośnia Czechosłowacka.
"Jedno wspólne zdanie". Czy bezpłatne praktyki i staże powinny zostać zabronione? Debata młodych
Kolejna odsłona programu z cyklu "Jedno wspólne zdanie". Czy bezpłatne praktyki i staże powinny zostać zabronione? Uczniowie III i IV LO w Krakowie debatują w Radiu Kraków. W roli ekspertów wystąpili: prof. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Klaudia Cymanow-Sosin (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Jagielloński) oraz Krzysztof Buła (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców).
Deepfake oszukuje nasze zmysły
Deepfake to zagrożenie, do którego nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni.Jest szczególnie niebezpieczne bo materiały spreparowane za pośrednictwem sztucznej inteligencji są dla nas na płaszczyźnie odbioru zmysłowego nieodróżnialne od tych realistycznych. O zagrożeniach cyfrowych opowiada dr hab. inż. Marcin Niemiec, wykładowca w Instytucie Telekomunikacji AGH.
Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
Street View ma 15 lat
Dzięki Street View użytkownicy mogą osobiście odwiedzić różne miejsca na świecie ze swojego telefonu czy komputera. Dokładnie 15 lat temu powstał ambitny projekt współzałożyciela Google, Larry'ego Page'a, zakładający stworzenie mapy całego świata ze zdjęć sferycznych. Dziś w wirtualnych mapach jest ponad 220 miliardów zdjęć z ponad 100 krajów i terytoriów na całym świecie. Jakie miejsca zatem warto zobaczyć i co się zmieniło w Street View w ciągu 15 lat?
W poniedziałek w Małopolsce zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej
Już w poniedziałek małopolskich telewidzów czeka spora zmiana. Zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a to w przypadku starszych modeli telewizorów może wiązać się z koniecznością dokupienia urządzenia dekodującego nowy sygnał, lub nowego telewizora przystosowanego do jego odbioru.
"Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii"
Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii - przekonują eksperci biorący udział w trwającej w Krakowie konferencji "Uwaga Smartfon!".
Najnowsze
-
12:04
20 tysięcy porcji potraw wigilijnych czeka na potrzebujących w Krakowie
-
10:39
Nowe fakty w sprawie strzelaniny w centrum Krakowa
-
10:10
Jak opanować świąteczny stres? Z pomocą przychodzi self - regulation
-
09:48
Czteroosobowa rodzina spod Tarnowa tuż przed świętami straciła dach nad głową
-
08:29
Niewiarygodna, prywatna świąteczna iluminacja koło Tarnowa. Tysiące osób chcą ją zobaczyć
-
07:32
Tysiące osób znów kolędowały na krakowskim Rynku Głównym
-
19:31
Hej, kolęda, kolęda. To już 90. edycja lekcji śpiewania
-
19:00
Wigilia w kolorze khaki: "Koledzy przynieśli kawałek uschniętego drzewka, które ubraliśmy w zawleczki od granatów"
-
18:18
Prawie tak piękna jak ta na Rynku!
-
18:15
Dlaczego warto zdecydować się na depilację laserową w Dotyk Piękna Kraków?