edukacja medialna
Naukowcy: coraz trudniej wierzyć zdjęciom
Prawie 40 proc. badanych nie potrafi odróżnić na zdjęciu prawdziwych ludzi od wytworów sztucznej inteligencji - informuje pismo „Advances in Computer Graphics”.
Światowy Dzień Radia. "To był tak znaczący wynalazek, jak współcześnie internet"
13 lutego obchodzimy XIII Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza.
Facebook ma 20 lat
Facebook- najpopularniejszy obecnie portal społecznościowy ma 20 lat. Od czasu jego uruchomienia przez Marka Zuckerberga w roku 2004 zmieniał się wiele razy, ale cele jego działalności pozostają niezmienione: jednoczenie ludzi oraz zarabianie pieniędzy na reklamach.
Czy anonimowość w sieci jest możliwa?
Internet to zasób informacji o niemal wszystkim - nawet o nas samych. Nasza aktywność w internecie wcale nie znika. Na jej podstawie można często ustalić czego potrzebujemy, co lubimy albo jakie mamy preferencje. W takim razie, czy my jesteśmy w stanie zachować anonimowość w sieci?
Medialny "savoir vivre" - znajomość dobrych manier, zwyczajów i reguł grzecznościowych
Choć uwarunkowany kulturowo, wszędzie dotyczy, między innymi, komunikacji, także tej medialnej. Ale jak zachować maniery w internecie? I jakimi zasadami się tu kierować?
Jaka jest obecna refleksja nad rozwojem sztucznej inteligencji?
Jednym z najpilniejszych zadań dla polskiej oświaty powinno być sformalizowanie edukacji obejmującej nowe media i sztuczną inteligencję - tak uważa prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dziś Polska Akademia Umiejętności rozpoczęła dwudniową konferencję poświęconą m.in. zagrożeniom, jakie niesie ze sobą kultura algorytmów. O konieczności edukacji medialnej z prof. Klaudia Cymanow-Sosin rozmawiał Jacek Bańka.
Mija 105 lat od powstania pierwszej polskiej rządowej agencji informacyjnej
Polska Agencja Telegraficzna została założona przez grupę polskich dziennikarzy jesienią 1918 roku, którzy przejęli siedziby Wiedeńskiego Biura Korespondencyjnego w Krakowie i we Lwowie. Potem przeniesioną ją do Warszawy. W latach międzywojennych PAT stała się urzędową agencją prasowo-informacyjną II Rzeczypospolitej Polskiej i była podporządkowana Prezydium Rady Ministrów.
Dziś obchodzimy Dzień Emotikona.
Z tej okazji zastanowimy się, skąd się wziął fenomen małych znaków komunikacyjnych oraz jaka jest ich rola w codziennym życiu. Czy niewielkie symbole mogą przekazać rzetelnie nasze emocje? Kiedy są one środkiem do kształtowania wizerunku? I wreszcie jak wpływają na kulturę organizacyjną firm?
„Brzdąc w sieci”: o nadużywaniu technologii przez najmłodszych, ale z winy rodziców
Rodzice coraz częściej wykorzystują urządzenia mobilne jako niańki dla swoich dzieci. Możliwość korzystania z tabletów i telefonów czy oglądanie telewizji uspokaja maluchy, ale negatywnie wpływa na ich rozwój. Tak wynika z badań „Brzdąc w sieci”, które zostały przeprowadzone przez zespół badaczy z Akademii Pedagogii Specjalnej w Warszawie. To jedno z pierwszych badań na świecie, które zajęło się tym obszarem, badając tak szeroką grupę respondentów. W badaniu udział wzięło bowiem aż 744 dzieci w wieku do 6 lat i 744 rodziców.
Sztuczna Inteligencja a dziennikarstwo
Technologia postępuje naprzód i powoli wyręcza nas w codziennych czynnościach. Ale czy może zastąpić nas w zawodzie? Czy sztuczna inteligencja jest na tyle "inteligentna", by przejąć rolę dziennikarza? Dziś w radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie przyjrzymy się możliwościom, jakie SI oferuje reporterom. I zobaczymy, czy może ich zastąpić w pracy.
Świat współczesnych mediów. DEBATA
Gośćmi debaty Radia Kraków byli: mecenas Karol Pietras - prawnik z SGH w Warszawie, dr Bartosz Łukaszewski - socjolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i dr Marcin Kędzierski - ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego.
Rola sztucznej inteligencji w świecie medialnym. DEBATA
Nowe, niezbędne kompetencje w świecie nowych mediów, rola sztucznej inteligencji w świecie medialnym i zmiana społeczna - to był przedmiot debaty w Radiu Kraków. Ekspertami byli: prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Marcin Makowski, dziennikarz i publicysta i Dawid Kaczmarczyk z Akademickiego Centrum Medialnego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
W kalendarzu dziś Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Czym ono faktycznie jest?
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. Czym jest społeczeństwo informacyjne i jakie niesie ze sobą korzyści oraz zagrożenia?
XVII Konferencja Naukowa Etyki Mediów. Sztuczna inteligencja: upodmiotowienie maszyn – uprzedmiotowienie człowieka
Sztuczna inteligencja jest popularnym i częstym tematem dyskursu publicznego, przekazów medialnych, jak również dyskursu naukowego i badań medioznawczych. Pojęcie to sformułowane już prawie 70 lat temu przez Johna McCarthy’go, uległo z czasem semantycznej modyfikacji i bywa używane współcześnie nie tylko w poważnym i precyzyjnym naukowo ujęciu technicznego symulowania wybranych funkcji ludzkiego umysłu i zmysłów według reguł numerycznej algorytmizacji, ale także w kontekstach popularnych dyskusji i przekazów, w których obejmuje ono całość ukrytego i niekontrolowanego przez człowieka funkcjonowania maszyn i aplikacji.
Nadużywamy wizerunku dzieci w mediach społecznościowych
Polscy rodzice nadużywają wizerunku swoich dzieci w mediach społecznościowych - mówi Karolina Pilawa, nauczycielka i ekspertka Klubu Jagiellońskiego. Chodzi o sytuacje, w której niemal codziennie na profilach facebookowych czy instagramowych pojawiają się zdjęcia i relacje z życia pociech. Jak zaznacza, gdy dziecko jest małe, samo nie widzi problemu. Schody zaczynają się gdy do tych czasem krępujących treści po kilku latach docierają szkolni koledzy.
Jak senior radzi sobie w sieci?
W naszej codziennej radiowej Lekcji Wiedzy o Społeczeństwie rozmawiamy o wykluczeniu i dyskryminacji seniorów ze świata wirtualnego, cyfrowego i technologicznego. Sprawdzimy jak zdaniem eksperta radzi sobie senior w sieci.
Jak można przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji w mediach społecznościowych?
Premierzy ośmiu państw, w tym Mateusz Morawiecki, zaapelowali do potentatów mediów społecznościowych w sprawie przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji. Chodzi m.in. o "wyraźne oznaczanie treści typu deepfake oraz tekstów napisanych przez sztuczną inteligencję, aby umożliwić identyfikację zautomatyzowanych kampanii manipulacyjnych". O przenikanie dezinformacji do naszego dyskursu publicznego prof. Klaudię Cymanow-Sosin, medioznawczynię z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II pytał Jacek Bańka.
Na czym polega dezinformacja?
Dezinformacja i manipulacja informacją to nasza codzienność. Są osoby, grupy czy państwa, którym zależy na przekazywaniu opinii publicznej fałszywych danych - wprowadzając w błąd chcą osiągnąć pewien cel, albo zatuszować niewygodne dla siebie informacje. Zawsze musimy być czujni i weryfikować, czy dane źródło przekazuje prawdziwe informacje.
Najnowsze
-
11:21
Laboratoria za pół miliona. Studenci kryminalistyki na UKEN będą się uczyć w lepszych warunkach. ZDJĘCIA
-
10:53
Na co musisz uważać, pracując w Niemczech jako kierowca C+E?
-
10:52
Zbliża się kwalifikacja wojskowa. Kto w tym roku w regionie tarnowskim stanie przed komisją lekarską?
-
10:51
Najlepsze życzenia dla wszystkich dziadków! Dzisiaj ich dzień
-
10:36
Fluorescencyjny kolor wody w Wildze. Kto zanieczyścił rzekę?
-
10:32
Pędziła zdecydowanie za szybko do Limanowej, ale miała powód. Policjanci zapewnili eskortę
-
10:00
Jak prawo reguluje kontakty między dziadkami a wnukami?
-
09:34
Zaginęła 50-letnia Elżbieta Garzyńska–Wiśniecka z Wołowic. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
09:31
Szaleńcza jazda zakończona utratą prawa jazdy i 10 tys. zł mandatu
-
09:12
Tabletki na odchudzanie – dlaczego w 2025 roku nadal się na nie nabieramy?
-
08:55
Nad Morskie Oko z ministrą? Pieszo lub elektrycznym busem. Fiakrzy: "szkoda, że nie fasiągiem"