Radio Kraków

edukacja

Wiceprezydentka Krakowa: Brakuje nauczycieli w "branżówkach", może przedsiębiorcy podzielą się swoją wiedzą?

"W krakowskiej szkole brakuje katechetów, więc oni na pewno pracy nie stracą. Widzę tu raczej szansę na kreatywne podejście do uczenia religii czy etyki" - przekonywała na antenie radia Kraków Maria Klaman, wiceprezydentka Krakowa odpowiedzialna za edukację. Mówiła również o dzieciach z Ukrainy, które zostały objęte obowiązkiem szkolnym; także o prestiżu zawodu nauczyciela.

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki - czy oznaczają to samo?

Początek roku szkolnego to dziesiątki pytań dotyczących szkoły

Zagraniczne dzieci w polskich szkołach. Jaki jest ich status prawny?

Prawie 20 tys. ukraińskich uczniów rozpoczęło dziś naukę w polskich szkołach. Tak szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a organizacje pozarządowe mówią nawet o 80 tys. To największa, ale nie jedyna grupa zagranicznych dzieci uczących się w polskich szkołach. Co na ten temat mówią przepisy? Jakiemu systemowi edukacji podlegają? Z adwokat Agatą Mierzwą specjalizującą się w prawie oświatowym rozmawia Marzena Florkowska

Dydaktyk: Zmiany w edukacji zawsze powinny zaczynać się od nauczyciela

Polska szkoła nie zmienia się od wielu lat. My pedagodzy mówimy, że to jest szkoła transmisji kulturowej; owszem, czasem jest jakiś progresywizm, aktywizacja. Jednak uważam, że od co najmniej 20 lat szkoła jest taka sama - mówił w Radiu Kraków dr Stanisław Kowal ze Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gość odniósł się też do badań IPSOS i kształcenia nauczycieli.

Prof. Pamuła-Behrens: Jak uczyć ukraińskie dzieci w polskiej szkole? Z wrażliwością wielokulturową

Przez wiele lat w polskiej szkole nie zajmowano się uczeniem wielokulturowym, więc nie mamy wrażliwości międzykulturowej. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet jeśli dzieci są z tak bliskiego kraju, jak Ukraina, uczenie ich wymaga dostosowania, patrzenia przez okulary wrażliwości kulturowej - mówiła prof. Małgorzata Pamuła-Behrens z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z Jackiem Bańką. Przypomnijmy: 1 września dzieci uchodźcze z Ukrainy będą podlegać obowiązkowi szkolnemu i nauki w polskim systemie oświaty.

Masz indeks? Podziel się nim. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zbiera pamiątki

Jak uczcić rocznicę instytucji? Można na przykład poprosić o pamiątki z nią związane i pokazywać je podczas wydarzeń jubileuszowych. Taki pomysł ma Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

Edukacja. Asystent międzykulturowy od 1 września już na etacie w krakowskich szkołach

Pomaga dziecku, ale też nauczycielom, wspiera rodziców; musi być empatyczny, umieć diagnozować sytuację a nawet negocjować – to zadania asystenta międzykulturowego. Zawód istnieje od kilkunastu lat, ale dopiero teraz sformalizowano zatrudnianie tych specjalistów. Do tej pory jedynym wymogiem dotyczącym kompetencji asystentek i asystentów międzykulturowych była znajomość języka kraju pochodzenia dziecka, przepisy nie określały także wymiaru czasu ich pracy. Teraz to się to zmieni. Mówi o tym Urszula Majcher - Legawiec, prezes Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Co mówi nam podwórko o sytuacji ukraińskich dzieci w Polsce? Serial dokumentalny w Radiu Kraków

Gdzie są dzieci z Ukrainy, które nie wychodzą na polskie podwórka?

Cyfrowy Uniwersytet - rewolucja czy ewolucja, przyszłość czy teraźniejszość?

W Uniwersytecie Jagiellońskim trwa Tydzień Jakości Kształcenia

Żeby uniknąć kakofonii - rozmowa o edukacji z Agnieszką Foryś

Sama o sobie mówi, że jest praktyczką edukacji kulturalnej. Wierzy literaturze i w literaturę, która może dawać klucze do poszukiwania, doświadczania, tworzenia siebie i relacji do rzeczywistości. Laureatka jednej z dwóch nagród specjalnych 15. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata".

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię