Dorota Niedziela
Dorota Niedziela: jesteśmy krajem przyfrontowym, dla nas bezpieczeństwo militarne jest najważniejsze
Jesteśmy tą częścią Wschodniej Europy, która najbardziej zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa ze strony Władimira Putina i agresji Rosji. Dlatego bezpieczeństwo jest głównym hasłem przewodnim polskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej. Chodzi o bezpieczeństwo w siedmiu wymiarach - w tym militarnym, energetycznym, informacyjnym i gospodarczym - podkreślała wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej. Gość porannej rozmowy Radia Kraków dodaje, że to priorytety, które podzielają także Stany Zjednoczone.
Zdaniem Niedzieli to dobrze, że w tym momencie, przez pierwsze pół roku prezydentury Trumpa to Polska będzie nadawać ton i przekonywać unijnych partnerów do podejmowania dyskusji na konkretne tematy.
Dorota Niedziela: Zbigniewowi Ziobrze trzeba uświadomić, że czas nietykalności się skończył
- Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za doprowadzeniem Zbigniewa Ziobry przed komisję do spraw Pegasusa. Jestem pewna, że teraz w Sejmie znajdzie się większość, która przegłosuje wniosek o odebranie mu immunitetu - mówiła w Radiu Kraków Dorota Niedziela, wicemarszałkini Sejmu i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. "Po niedawnym doprowadzeniu szefa ABW na przesłuchanie przed komisję, pan Ziobro zrozumiał, że czas nietykalności się skończył" - dodawała. Według Doroty Niedzieli jeszcze dziś po południu będziemy wiedzieć, kiedy odbędzie się głosowanie nad odebraniem immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości.
Dorota Niedziela: Miesiąc temu nie było rozmowy. Teraz widać nić porozumienia z PSL ws. depenalizacji aborcji
- Rozmowy w koalicji o depenalizacji aborcji trwały długo i myślę, że wszystko będzie w porządku - uspokajała w Radiu Kraków Dorota Niedziela, wicemarszałkini Sejmu, mówiąc o piątkowym głosowaniu nad projektem nowelizacji kodeksu karnego w tej sprawie. "Z projektu usunięto zapisy, o które upominała się część PSL" - mówiła Dorota Niedziela.
Dorota Niedziela: Będziemy walczyć o dekryminalizację aborcji. Kobiety są wytrwałe
- Polaryzacja powinna być tylko różnicą poglądów, a nie wezwaniem do nienawiści, które kończy się tak, a nie inaczej - mówiła na antenie Radia Kraków wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela. Wiceprzewodnicząca PO skomentowała w ten sposób nieudany zamach na Donalda Trumpa. Niedziela podkreślała, że w kontekście tego wydarzenia należy się zastanowić, czy dostęp do broni powinien być taki łatwy. Wicemarszałek odniosła się też do tego, co dzieje się w polskiej polityce i wyjaśniła, że koalicja rządząca, która rozlicza poprzednią władzę,
jest daleka od nienawiści i zemsty. "Polityk powinien wiedzieć, że każdy, kto popełni błąd, będzie musiał za to odpowiedzieć" - podkreślała.
Dorota Niedziela: Wspólna wizyta premiera i prezydenta w USA pokazuje, że są sprawy ważne, gdzie nie ma podziałów
- W sprawach najważniejszych nie ma różnic i nie ma kłótni. Prezydent i premier w Stanach Zjednoczonych będą rozmawiać nie tylko o tym, że już 25 lat jesteśmy w NATO, ale o tym, jak w najbliższym czasie będzie wyglądała kwestia wzmocnienia naszego bezpieczeństwa - mówiła na antenie Radia Kraków Dorota Niedziela, wicemarszałek Sejmu i wiceszefowa PO. O 9.00 rozpocznie się narada prezydenta i premiera przed wspólnym wylotem do Stanów Zjednoczonych. W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezmą udział także przedstawiciele resortów siłowych, kierownictwo MSZ oraz przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i wojskowi dowódcy. "Nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo dobre, niezależnie od tego, która opcja rządząca jest u władzy" - dodała Dorota Niedziela.
Dorota Niedziela: myślę, że nadszedł czas, że nauczyciel w Polsce będzie miał godną płacę i będzie czuł się rzeczywiście godnie
PiS składa zawiadomienie do CBA i prokuratury w sprawie ustawy o cenach energii. Służby miałyby sprawdzić, kto stoi za przepisami dotyczącymi wiatraków. Jacek Bańka rozmawiał o tym z Dorotą Niedzielą, wicemarszałkiem Sejmu, wiceprzewodniczącą PO.
Dorota Niedziela: Z naszych 100 konkretów większość będzie zapisana i przedstawiona w umowie koalicyjnej
- Umowa koalicyjna pomiędzy partiami? Mamy jeszcze czas. Działania i rozmowy toczą się spokojnie - powiedziała na antenie Radia Kraków Dorota Niedziela, posłanka Koalicji Obywatelskiej. "Wspólne tematy programowe będą ujawnione w umowie koalicyjnej. Konkretów możemy spodziewać się już niedługo. Z naszych stu konkretów większość będzie przedstawiona i zapisana, a jedną z pierwszych ma być podwyżka dla nauczycieli" - mówiła. Posłanka dodała, że symbolem zmian będą metalowe barierki, które mają zniknąć sprzed Sejmu. "Obywatel ma mieć możliwość skorzystania z biura przepustek, a nie być odgradzanym od posłów przez bariery" - dodała Dorota Niedziela.
Dorota Niedziela: Trzeba przeczekać ten niebezpieczny moment
- To przerażające informacje i powinny wszystkich nas zmusić do myślenia, jak powinniśmy się zachowywać bezpiecznie. Podstawowym zabezpieczeniem jest zachowanie dystansu i dbanie o sobie. Najlepiej zrezygnować z jakichkolwiek niepotrzebnych aktywności i przeczekać ten moment - tak o wracającym lockdownie w kraju oraz lawinowym wzroście zakażeń koronawirusem mówiła na antenie Radia Kraków Dorota Niedziela, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Od soboty w całym kraju wraca lockdown. Powodem jest duża liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniego tygodnia trzykrotnie notowano w naszym kraju ponad 20 tysięcy dziennych przypadków.
Dorota Niedziela: Nikt nie rozmawia poważnie ze społeczeństwem
- Młodzi ludzie nie chcą już słuchać nakazów i zakazów. To są manifestacje dotyczące wolności wyboru - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka Koalicji Obywatelskiej, Dorota Niedziela. Jej zdaniem fale protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji może zakończyć tylko prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Musi wyjść, przeprosić i powiedzieć, że gasi pożar" - mówiła posłanka Niedziela w porannej rozmowie Radia Kraków.
Dorota Niedziela: Minister rolnictwa jest świetny w propagandzie, gorszy w działaniu
- Liczne grono go wychwala. Ja mam dane i dokumenty. Widzę, że to nie jest dobry minister dla rolnictwa. Dochodowość w rolnictwie spada, ASF szaleje. Odszkodowania nie są wypłacone, suszowe też nie, zniknęło z Polski 150 tysięcy stad świń - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka Koalicji Obywatelskiej, Dorota Niedziela.
Dorota Niedziela: "W kwestii koronawirusa nie wszystko jest perfekcyjnie przygotowane"
Rząd na specjalnym posiedzeniu Sejmu przedstawi informację na temat stanu przygotowań na ewentualne pojawienie się koronawirusa w naszym kraju. Do Sejmu wpłynął też projekt ustawy o zwalczaniu koronawirusa. Znalazły się w nim zapisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny, dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły, a także kary za sprzedaż leków innym odbiorcom, niż wymienionym w ustawie. "Do tej pory mówiono nam, że wszystko jest perfekcyjnie przygotowane, a tak nie jest" - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Niedziela. Jak mówiła w Radiu Kraków, opozycja będzie żądać między innymi informacji o tym, ile zostało przeprowadzonych badań pod kątem zarażenia koronawirusem oraz ile osób wracających z Włoch zostało przebadanych. "To jest tak, jakby nadchodził do nas potężny huragan, a rząd nie robił żadnych przygotowań, nie informował ludzi, nie uspokajał".
Dorota Niedziela: "Przez 4 lata nie było jednego posiedzenia Sejmu bez gwałtownych zmian"
- Zaskoczyło nas to wszystkich - tak Dorota Niedziela posłanka Platformy Obywatelskiej komentuje przerwanie ostatniego posiedzenia Sejmu i przeniesienie dwóch dni obrad na czas po wyborach. "Są pewne zasady. Jeżeli wypisuje się harmonogram pracy Sejmu, nie należy nagle wywracać wszystkiego do góry- mówiła w Radiu Kraków. Pytana o to, czy rzeczywiście niektórzy posłowie opozycji prosili marszałek Sejmu o przełożenie obrad, posłanka Niedziela odpowiedziała, że nic na ten temat nie wie. Przypomnijmy, marszałek Elżbieta Witek, tłumacząc powody przerwania obrad oświadczyła, że prosili o to nie tylko posłowie Prawa i Sprawiedliwości, ale także niektórzy posłowie opozycji. Nie chciała jednak ujawnić żadnych nazwisk.
Dorota Niedziela: "Jak nauczyciele będą protestować w wakacje to nic nie wynegocjują"
- Dobra wola nauczycieli jest widoczna. Przedstawiają nowe propozycje, chcą pójść na pewne ustępstwa, ale są też zasadniczy w swoich żądaniach. Za nimi stoją tysiące nauczycieli. Trudno się dziwić twardym negocjacjom - mówiła w Radiu Kraków Dorota Niedziela, posłanka Platformy Obywatelskiej, kandydatka Koalicji Europejskiej do Europarlamentu. "Jeśli chodzi o strajk w szkołach to trudna decyzja, bo dotyczy dzieci, ale kiedy mają protestować? W wakacje?" - pytała posłanka Niedziela.
Dorota Niedziela: Ustawa o zarobkach w NBP to kolejne prawo, które jest źle skonstruowane
- To kolejne byle jakie, źle skonstruowane prawo, w dodatku niezgodne z prawem unijnym - tak przegłosowaną w nocy przez Sejm ustawę o jawności zarobków w NBP komentowała na antenie Radia Kraków posłanka Platformy Obywatelskiej, Dorota Niedziela. Ustawa zakłada ujawnienie zarobków kadry kierowniczej Narodowego Banku Polskiego. Ustala też wysokość pensji dyrektorów i kierowników banku. Nie mogą przekraczać one 60 procent wynagrodzenia prezesa NBP. "Z tej ustawy nic nie wynika, nie dowiemy się ile zarabiały współpracowniczki prezesa Adama Glapińskiego. Za to, że ujawniono ich pensje, ukarani zostali pracownicy NBP" - mówiła posłanka Niedziela w porannej rozmowie Radia Kraków.
Dorota Niedziela: "Nad ministrem rolnictwa zaczynają wisieć czarne chmury. One się skumulują w ulewę"
- Sądeccy sadownicy powinni walczyć o swoje, powinni dostać też rządowe wsparcie - przekonywała w Radiu Kraków posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela.
Dorota Niedziela: "W ustawie musi być blokada spekulacji gruntami rolnymi a nie obrotu nimi"
- Ustawa o ochronie ziemi jest konieczna, ale wprowadzane warunki sprzedaży ziemi w Polsce łamią konstytucyjne prawa obywateli - przekonywała na antenie Radia Kraków posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.
Dorota Niedziela: "Nie można łączyć ustawy antysmogowej z problemem górnictwa"
- To pierwszy mały krok, który pozwoli samorządom na pomoc dla mieszkańców w wymianie pieców - mówiła na antenie Radia Kraków wiceminister środowiska, Dorota Niedziela. Chodzi o ustawę antysmogową. Prezydent do wtorku ma czas na decyzję czy ją podpisać czy zawetować. "Badania wykazują, że 88 procent zanieczyszczeń powietrza pochodzi z palenisk domowych, z przemysłu tylko dwa procent" - mówiła wiceminister Niedziela w porannej rozmowie Radia Kraków.
Najnowsze
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Byłe selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!