Debaty
Jaka jest rola krakowskich uczelni w kształtowaniu polityki kulturalnej Krakowa i Małopolski?
Jak sektor kultury decyduje o rozwoju miasta i regionu? Wreszcie, jaki jest jego wpływ na rynek lokalny rynek pracy? O tym dyskutowali uczestnicy kolejnego programu "Godziny rektorskie" - tym razem realizowanym wprost z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wzięli w nim udział rektorzy ASP, AST, AM, a także UJ, AGH, UEK oraz UR.
Wokół „Demiurga” - dyskusja z udziałem historyków i autora Romana Graczyka
Od Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności młodych marksistów, przez budowanie opozycji demokratycznej w PRL-u, do Gazety Wyborczej i meblowania głów polskiej inteligencji. „Demiurg” autorstwa publicysty Romana Graczyka to biografia jednego z najbardziej znanych architektów przemian polskiej rzeczywistości. O Adamie Michniku, opozycji demokratycznej z czasów PRL-u i niejednoznacznym „zrzucaniu totalitarnego gorsetu ustroju” dyskutować będą historycy dr hab. Barbara Klich - Kluczewska (Zakład Antropologii Historycznej UJ), prof. Jacek Chrobaczyński (Katedra Historii Najnowszej UP), prof. Marek Kornat (UKSW w Warszawie i PAN) oraz autor książki Roman Graczyk. Prowadzenie Jolanta Drużyńska.
II Uczelniana Debata PPUZ „Kultura a rozwój”
5 marca w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyła się II Uczelniana Debata pod nazwą „Kultura a rozwój” – pojęcia tylko z pozoru od siebie odległe i niezależne. W rzeczywistości, możliwość korzystania z oferty kulturalnej jest najczęściej warunkowana ekonomicznie, zaś sama działalność gospodarcza nie odbywa się w próżni, lecz osadzona jest w konkretnej kulturze.
Międzynarodowy biznes w Krakowie. Jaka jest przyszłość europejskiej stolicy nowoczesnych usług dla biznesu?
Globalny biznes - globalny problem, a może szansa dla Krakowa? Czy pandemia rozda nowe karty w sektorze, który był jednym z napędów miasta w ostatniej dekadzie? Zapraszamy na debatę Miasta Kraków i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Sprawdź, czym oddychasz!
Debata podsumowująca czwartą edycję akcji „Małopolska bez smogu”.
I Uczelniana Debata: Podhale w obliczu pandemii
Gośćmi I Uczelnianej Debaty Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu byli: Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego; Grzegorz Biedroń, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej; Leszek Zegzda, przedstawiciel Małopolskiej Organizacji Turystycznej; Marek Wierzba, Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu; Szymon Ziobrowski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego; dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. uczelni, Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Debatę poprowadził Jacek Bańka.
GOSPODARKA. Czy leci z nami pilot?
W najbliższy czwartek, 26 listopada 2020 r. o godz. 16.30 w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbędzie się debata pt. "GOSPODARKA. Czy leci z nami pilot?".
SŁUŻBA ZDROWIA. Czy Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą czuć się bezpiecznie?
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa zapraszają na debatę, która odbędzie się 29 października o godzinie 16:00. Debatę prowadzi Jacek Bańka.
O przyszłości krakowskiej huty oraz terenów poprzemysłowych
Oczekujemy wsparcia rządu w staraniach o zachowanie miejsc pracy - mówił podczas debaty w Radiu Kraków Krzysztof Wójcik, przedstawiciel związkowców z krakowskiej huty. Dyskusja na naszej antenie była poświęcona przyszłości słynnego zakładu po decyzji Arcelor Mittal o definitywnym zakończeniu działania wielkiego pieca i stalowni. Prace ma stracić - według różnych wyliczeń - od 650 do 1200 osób.
Uniwersytet w pandemii - debata z udziałem rektorów krakowskich uczelni
Rektorzy 9 krakowskich uczelni dyskutowali o nauce i dydaktyce w czasach zarazy. W Radiu Kraków zakończyła się debata, którą organizowaliśmy wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą. Rektorzy zgodnie przyznali, że nauka zdalna ma swoje blaski i cienie.
Jaki będzie turystyczny Kraków po pandemii koronawirusa?
Kiedy do Krakowa wrócą turyści? Czy miasto potrzebuje nowego modelu turystyki? Na te i inne pytania odpowiadali goście debaty Radia Kraków.
Zmniejszenie liczby imprez na Rynku Głównym to dobry pomysł? DEBATA
Władze Krakowa tną liczbę imprez na Rynku Głównym o ponad połowę. Od przyszłego roku na najważniejszym miejskim placu zamiast 56, odbywać się będą zaledwie 24 wydarzenia. Pozostałe będą musiały przenieść się w inne miejsca. Część mieszkańców i radnych chwali pomysł. Ograniczenia nie podobają się kupcom i organizacjom, które będą musiały poszukać nowej lokalizacji. Zmniejszenie liczby imprez na Rynku Głównym było tematem debaty na antenie Radia Kraków.
Debata podsumowująca akcję „Małopolska bez smogu"
Zapraszamy 16 grudnia o godz. 13.00 do Studia im. Romany Bobrowskiej. Transmisja na antenie.
Debata konsumencka Radia Kraków
Problemy konsumentów łączą pokolenia. Być może młodzi wspierać będą starszych konsumentów na tym trudnym i coraz bardziej skomplikowanym rynku. Jakie są najczęstsze, dzisiejsze przypadki nadużyć? Czy przede wszystkim dotyczą one osób starszych? Gośćmi debaty byli: Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Agnieszka Dziedzic - nauczycielka przedsiębiorczości z Zespołu Szkół Mechanicznych numer 1 w Krakowie, Jerzy Gramatyka - miejski rzecznik konsumentów, Jacek Ręka z Izby Rzemieślniczej i uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych numer 1 w Krakowie - Jan Piszczek i Łukasz Franiek.
Debata kolejowa Radia Kraków: Czy kolej odkorkuje Kraków?
Według badań do Krakowa codziennie wjeżdża ćwierć miliona pojazdów. Korki, wzmożona emisja spalin i hałasu, zawłaszczenie wspólnej przestrzeni – to największe bolączki dużego ruchu samochodów. Czy można temu zaradzić? Zdaniem części ekspertów jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rozwój kolei aglomeracyjnej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą obecnie największe projekty inwestycyjne w najnowszej historii miasta. Powstają nowe tory, mosty i przystanki. Czy i kiedy kolej odkorkuje Kraków? Podczas dyskusji w Radiu Kraków podsumowaliśmy inwestycje kolejowe w Krakowie.
Debata kolejowa Radia Kraków: Jakie zmiany czekają pasażerów kolei w tym roku?
Modernizacja kolei w Małopolsce wkroczyła w kolejny etap. W 2018 roku zakończyła się budowa nowych peronów kolejowych: Kraków Bieżanów, Kraków Prokocim, Kraków Mydlniki i Mydlniki Wapiennik. Trwają prace przy budowie estakad w centrum Krakowa, nowego mostu na Wiśle, modernizacji torów prowadzących na stację Kraków Główny i budowie przystanku Kraków Bronowice – inwestycje te realizują PKP Polskie Linie Kolejowe.
Debata kolejowa Radia Kraków: Jak postępują prace przy inwestycjach kolejowych w Krakowie?
Na jakim etapie są wielkie inwestycje kolejowe w Krakowie? O tym co do tej pory udało się zrealizować, a co jeszcze przed nami oraz o nowych rozkładach jazdy pociągów rozmawialiśmy na antenie Radia Kraków we wtorek 11 grudnia o 18.05.
Debata kolejowa Radia Kraków: Czas na linię Podłęże-Piekiełko
Trwają przygotowania do budowy nowej linii kolejowej Podłęże-Piekiełko. Dzięki tej nowej inwestycji już od 2026 roku znacznie szybciej będzie można dotrzeć z Krakowa na południe Małopolski. Podróż do Zakopanego potrwa 1 godz. i 40 minut, czyli możliwa będzie dwukrotnie szybciej niż obecnie. Do Nowego Sącza dojedziemy w godzinę – dziś koleją trzeba jechać na tej trasie nawet trzy razy dłużej!
Najnowsze
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
-
11:44
Krynica ma już nowy parking. Będzie odpłatny, ale kwota jest niewielka
-
10:10
Pikający telefon, czyli jak przetrwać na grupie rodzicielskiej?