Były niemiecki obóz Płaszów
Jak będzie wyglądał teren dawnego obozu w Płaszowie? Wiemy już coraz więcej
Mieszkańcy chcieli rezygnacji z planów budowy i utworzenia parku pamięci, urzędnicy twierdzą, że to niemożliwe. Są wyniki konsultacji dotyczących przyszłości terenu dawnego obozu KL Plaszow w Krakowie. Miasto planuje jednak uwzględnić głosy mieszkańców dotyczące zachowania zieleni w stanie niezmienionym na terenie poobozowym.
Kl Plaszow - nowa wystawa, która przybliży tragiczną historię dawnego obozu koncentracyjnego w Krakowie
"KL Plaszow" - tak nazywa się plenerowa wystawa otwarta na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Krakowie. Jej celem jest przybliżenie tragicznej historii kilku tysięcy więźniów, zmuszanych do niewolniczej pracy między innymi przy szyciu mundurów, drukowaniu dokumentów i naprawie samochodów.
Na terenie b. niemieckiego obozu KL Plaszow znaleziono ślady trzech stosów, na których palono ciała
Nieinwazyjne badania archeologiczne na terenie b. niemieckiego KL Plaszow w Krakowie wskazały istnienie trzech miejsc, w których pod koniec wojny prawdopodobnie palono ludzkie szczątki. Ciała niszczono, by zatrzeć ślady po masowych egzekucjach. W najbliższych latach w Płaszowie ma powstać muzeum upamiętniające ofiary.
Teren dawnego niemieckiego obozu KL Płaszów w Krakowie w końcu ma zostać zagospodarowany
Władze Krakowa wykupiły od Gminy Żydowskiej tereny w ok. tzw. "szarego domu". To dawny karcer obozu koncentracyjnego KL Płaszów, położony obecnie przy ulicy Jerozolimskiej. Teraz magistrat chce stworzyć na terenie dawnego niemieckiego obozu miejsce pamięci. Obejmie około 40 hektarów terenu, na którym w czasie II wojny światowej zginęły tysiące osób.
Teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie czeka na uporządkowanie
Teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie czeka na uporządkowanie i właściwe zagospodarowanie. Nieogrodzony teren bez informacji o jego tragicznej przeszłości na razie dla wielu ludzi jest miejscem pikników i spacerów z psami.
Jak przypominać o historii dawnego Obozu Płaszów?
Krakowskie Centrum Społeczności Żydowskiej przygotowuje kolejne akcje, która mają przypomnieć o historii dawnego Obozu Płaszów. Wszystko dlatego, że dla części krakowian ten teren pozostaje wyłącznie miejscem służącym do wypoczynku lub spaceru z psem. Gośćmi programu Tu i Teraz byli: Ryszard Kotarba z krakowskiego oddziału IPN i Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Po raz kolejny wyjdą na ulice, by uczyć o historii Płaszowa
Wyjdą na ulice, by uczyć o historii. Krakowskie Centrum Społeczności Żydowskiej w najbliższym czasie zorganizuje kolejne akcje uświadamiania spacerowiczów chodzących po terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Kraków-Płaszów. Będę rozdawali ulotki i odpowiadali na pytania.
Kraków: weekendowa akcja „Pamiętaj z nami” przypomina o historii Płaszowa
Historię Płaszowa, gdzie w czasach II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny, przypomina akcja „Pamiętaj z nami”. Przedsięwzięcie, zorganizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK), rozpoczęło się w piątek i potrwa dwa dni. "Projekt realizujemy co roku, ale ta czwarta edycja poświęcona jest niemal w całości historii dawnego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów, który najpierw był obozem pracy, a następnie przekształcony został w obóz koncentracyjny" – powiedziała PAP pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Marta Śmietana.
Krakowskie instytucje będą przypominać o historii Płaszowa. "Naszym celem jest uświadomienie"
Krakowskie instytucje będą przypominać o historii Płaszowa, w którym w czasach II wojny światowej znajdował się najpierw obóz pracy, a potem obóz koncentracyjny. Historycy i środowiska żydowskie uważają, że niewielu krakowian zna historię tego terenu.
Środowiska żydowskie są zaniepokojone wydarzeniami na terenie byłego obozu Płaszów
Środowiska żydowskie są zaniepokojone wydarzeniem, do jakiego doszło w lutym na terenie byłego obozu koncentracyjnego Płaszów. Robotnicy wykopali tam ludzkie kości. O pracach nie wiedziała Gmina Wyznaniowa Żydowska, zarządzająca tym terenem. Sytuacja dawnego obozu w Płaszowie była jednym z tematów konferencji, która odbyła się w środę w krakowskim muzeum Galicja, poświęconej dziedzictwu żydowskiemu w Galicji.
Akcja ulotkowa uświadomi krakowianom historię dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Płaszów?
Krakowskie centrum społeczności żydowskiej przygotowuje ulotkę informacyjną, która będzie rozdawana osobom spacerującym po terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Płaszów. To inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Krakowa zostaną poinformowani o historii obozu, cmentarzach żydowskich i fabryce Schindlera.
Nie będzie rewitalizacji terenu dawnego obozu KL Płaszów? Zaskakujące słowa rzecznika Urzędu Miasta
Prezydent obiecał, rzecznik odkręca. Znów jest zamieszanie wokół terenu dawnego niemieckiego obozu KL Płaszów. Pod znakiem zapytania stanęły nowe alejki i tablice informacyjne, które miały tam pojawić się jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży.
Jest policyjno-prokuratorskie śledztwo ws. profanacji dawnego cmentarza żydowskiego i obozu KL Płaszów
Zawiadomienie w tej sprawie złożył przewodniczący krakowskiej gminy żydowskiej, Tadeusz Jakubowicz. W ten weekend firma budowlana rozkopała teren obozu. Przechodnie zauważyli, że w wyrzuconej ziemi są ludzkie kości. Na miejsce przyjechała policja, szczątki zostały przewiezione do zakładu medycyny sądowej.
Więźniowie posprzątają teren KL Płaszów, pomogą też w przygotowaniach do ŚDM
Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, po naszych publikacjach o zaniedbaniu terenu dawnego niemieckiego obozu KL Płaszów w Krakowie, krakowska Służba Więzienna zapowiedziała, że chętnie skieruje osadzonych do pomocy w uporządkowaniu tego terenu. Wiadomo też, że osadzeni pomogą w przygotowaniach do przyjazdu papieża Franciszka.
Po interwencji Radia Kraków będzie remont terenu byłego niemieckiego obozu Płaszów
W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o zaniedbanym terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow w Krakowie. Pod naszej interwencji miasto postanowiło działać. Jak się dowiedział reporter Radia Kraków, jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży wyremontowane zostaną tam alejki i postawione dodatkowe tablice informacyjne. Niewykluczone, że "Szary Dom" zostanie zamieniony w punkt informacyjny. Dziś jest wynajmowany prywatnym osobom.
Jonathan Ornstein, dyrektor JCC: obecny stan terenów dawnego obozu Płaszów nie jest do zaakceptowania
To kolejny komentarz ws. makabrycznego znaleziska, którego dokonał na początku tego tygodnia jeden z mieszkańców Krakowa. Jego pies wykopał na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Kl Plaszow ludzką czaszkę pochodzącą z czasów II wojny światowej. Tym samym powróciła dyskusja o tym, w jaki sposób zagospodarować miejsce, w którym znajdują się szczątki od 8 do 10 tys. osób, zamordowanych przez hitlerowców.
Pies wykopał ludzką czaszkę na terenie dawnego obozu Płaszów
Znaleziska dokonał mężczyzna, który w niedzielę poszedł na spacer z psem na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w krakowskim Podgórzu- dowiedziało się Radio Kraków. Zwierzę zaczęło kopać w ziemi. Mieszkaniec Krakowa po chwili zobaczył, że pies dokopał się do ludzkiej czaszki.
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi