Radio Kraków

Boże Narodzenie 2023

Jak szybko i sprawnie wrócić do formy po Świętach?

  • date_range 2023-12-27
Statystyczny Polak w święta zjada nawet 6 tysięcy kilokalorii dziennie. Po trzech dniach takiego biesiadowania jest cięższy o dwa kilogramy. Jak szybko i sprawnie wrócić do formy? I co zrobić z nadmiarem jedzenia, które zostało w naszych lodówkach?

Na Podhalu w kuchni ciągle królują gaździny, choć obecnie wigilia wiele się nie różni od reszty kraju

  • date_range 2023-12-24
Wigilia to czas gorączkowych przygotowań do świąt praktycznie w każdym domu. Tak samo jest pod Tatrami, gdzie górale, a przede wszystkim gaździny, od rana w kuchni szykują uroczystą kolację wigilijną. Obecnie to, co znajduje się na świątecznych stołach na Podhalu, niewiele różni się od wigilii w innych regionach kraju.

Abp Jędraszewski: Liturgia Bożego Narodzenia będzie ciągle przypominała tę prawdę, że Syn Boży stał się człowiekiem

Liturgia Bożego Narodzenia będzie ciągle przypominała tę prawdę, że Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy my ludzie mogli stać się dziećmi Bożymi – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który złożył wiernym życzenia bożonarodzeniowe.

W Kopalni Soli "Wieliczka" odbyła się tradycyjna, poranna pasterka

800 osób przybyło do Kopalni Soli "Wieliczka" na Pasterkę o 8:00 rano, by wśród soli 101 m pod ziemią, powitać Dzieciątko Jezus. Uroczystą Mszę w kaplicy św. Kingi odprawił Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski. Pod ziemią modlili się górnicy z rodzinami, wieliczanie i turyści. Muzyczną oprawę zapewniły: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli "Wieliczka" oraz Zespół Dziecięcy „Prowadź mnie” pod kierunkiem Pawła Piotrowskiego.

Para Prezydencka złożyła życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli w niedzielę życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. "Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego składamy wszystkim rodakom w kraju i za granicą najserdeczniejsze życzenia - zdrowia i spokoju" - powiedział prezydent.

Tradycyjne ozdoby na choinkę można wykonać także z... opłatka

Naturalne ozdoby na choinkę nie są wykonywane wyłącznie z papieru, słomy czy bibuły, ale także z... opłatka. Tak zwane opłatkowe światy to ozdoby, które powstają już po wieczerzy wigilijnej.

W niedzielę w Kościele katolickim obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia Bożego Narodzenia jest świętem rodzinnym, któremu towarzyszy wiele symboli - zwyczaj dzielenia się opłatkiem, przystrajania choinki, zostawiania pustego nakrycia dla gościa czy obdarowywanie się prezentami. W kościołach o godz. 24 odprawiane są specjalne msze św. zwane Pasterkami.

800 lat żywej szopki. Franciszkanie zapraszają do wspólnego świętowania

800 lat temu, w 1223 roku, we włoskim Greccio, św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy postanowił odtworzyć scenę Bożego Narodzenia w grocie betlejemskiej. W Wigilię Bożego Narodzenia zwołał swoich braci i lud z pobliskich miejscowości do jaskini w lesie, w której był już przygotowany żłóbek, słoma i siano. Przyprowadzono owce, a przy żłobie uwiązano woła i osła.

Gdzie i kiedy w Małopolsce można odwiedzić żywe szopki?

  • date_range 2023-12-22
W tym roku odwiedzanie szopek ma wyjątkowy wymiar, mija bowiem dokładnie 800 lat od pierwszej żywej szopki, którą święty Franciszek z Asyżu wystawił w Greccio.

Szanse na białe święta... topnieją

Pomimo zimowej aury za oknami szanse na białe święta... topnieją. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w okresie bożonarodzeniowym należy raczej spodziewać się wiosny niż zimy. W całym kraju w poniedziałek i wtorek temperatura może osiągnąć nawet 10 stopni Celsjusza. Sprawdzi się zatem powiedzenie "Jak święta Barbara po lodzie, to Boże Narodzenie po wodzie".

W piątek na tarnowskim Rynku odbędzie się wigilia

Otwarte dla wszystkich spotkanie z dobrym jedzeniem i wspólnym śpiewaniem kolęd organizuje tarnowskie Towarzystwo Dobrego Smaku. To nowe stowarzyszenie przedsiębiorców i producentów, które chce promować lokalne produkty. Dlatego tych nie będzie mogło zabraknąć podczas piątkowej wigilii na tarnowskim Rynku o godzinie 18:00.

Od piątku więcej patroli policji na drogach w związku z wyjazdami na święta

Od piątku na drogi w całej Polsce wyjedzie więcej policyjnych patroli. Policjanci oprócz kontroli prędkości, będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach - powiedział PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

W sobotę na Rynku Głównym w Krakowie wspólne kolędowania z chórami

Do wspólnego kolędowania w sobotę na Rynku Głównym zapraszają krakowskie chóry i miasto Kraków. Wydarzenie towarzyszy jarmarkowi bożonarodzeniowemu. Przyjść może każdy.

Jeszcze można wesprzeć przed świętami kuchnię dla ubogich przy klasztorze ojców Bernardynów w Tarnowie

To już ostatnia szansa, żeby wesprzeć przed świętami kuchnię dla ubogich przy klasztorze ojców Bernardynów w centrum Tarnowa. Jadłodajnia wydaje posiłki przez cały rok, od poniedziałku do piątku od godziny 11:30 do 12:00. Jednak dodatkowo na święta przygotowywane są paczki dla osób korzystających z posiłków. Średnio codziennie wydawanych jest około 60, ale na święta przygotowywanych jest około 100 paczek.

Jowisz będzie „pierwszą gwiazdką” w Wigilię

Tradycją jest, że wieczerzę wigilijną zaczyna się, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Często w rolę tę wcielają się planety i tak też będzie w tym roku. Rolę "pierwszej gwiazdki" przyjmie Jowisz.

Jakiego karpia zatorskiego wybrać, by nie był zbyt tłusty i miał więcej mięsa?

Do Wigilii pozostało już tylko 5 dni, ale warto nie czekać z zakupami do ostatniej chwili. Na liście najczęściej jest karp. W tym roku za kilogram zapłacimy średnio około 25-30 złotych. Jak wybrać rybę, która nie ma zapachu mułu i nie jest przesadnie tłusta? Magdalena Zbylut-Wiśniewska w poszukiwaniu najlepszego karpia wybrała się do Zatora w powiecie oświęcimskim.

W Wigilię, Boże Narodzenie i Nowy Rok nie zapłacimy za parkowanie w krakowskiej strefie, ale w Trzech Króli już tak

24, 25, 26 grudnia, a także 1 stycznia nie będą pobierane opłaty za postój w obszarze płatnego parkowania – przypomina Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Małopolskie Spotkanie Opłatkowe w Operze Krakowskiej

W Krakowie odbyło się Małopolskie Spotkanie Opłatkowe. Gospodarzami uroczystości, która odbyła się w Operze Krakowskiej, byli wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, służby mundurowe i samorządowcy. Błogosławieństwa i poświęcenia opłatków udzielił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię