
"Z opowieści wschodnioeuropejskich"
Zeszyty Literackie
Barbara Toruńczyk przypomina w tej książce historię powstawania "Zeszytów Literackich", opowiada o niezwykłej roli Jerzego Giedroycia, o tym, co działo się z "Zeszytami" w latach osiemdziesiątych i o tym jaka jest ich sytuacja dzisiaj. Są w tym zbiorze jej teksty o Miłoszu, Jeleńskim, Giedroyciu, są też wywiady z nią samą przeprowadzone przez Cezarego Michalskiego, Barbarę Łopieńską i Donatę Subbotko.
Jak mówi prof. Marta Wyka pokolenie marca 68' pisało o polityce i Barbara Toruńczyk w tej książce pisze przede wszystkim o polityce i jej związkach z literaturą. Chociaż zaczyna od studium o malarstwie Kazimierza Malewicza. Powraca zresztą często do awangardy, sztuki i malarstwa, które wyrasta na gruncie politycznym.
Są w tej książce, będącej zbiorem tekstów z różnych okresów, szkice o Vaclavie Havlu, o micie środka Europy, o rodzinnej Europie, specjalności Barbary Toruńczyk i jest szkic o Marii Dąbrowskiej, który nosi tytuł "Pewna kobieta w pewnym kraju". Toruńczyk znakomicie odtwarza portret pisarki i puentuje: "Nasza pani Maryjka, nasz Żiwago".
A więc - dodaje prof. Marta Wyka, jest też humor w tej książce i jest dystans do siebie samej. Ciekawe jest, że to pokolenie, roczniki 45', 46', 47', odczuwa bardzo wyrazistą potrzebę, żeby pisać o sobie, zanim zrobi to ktoś inny.