Radio Kraków

Babskie Gadanie

JADWIGA ANDEGAWEŃSKA – najsłynniejsza polska królowa

W cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” przenieśliśmy się daleko w przeszłość. W podróż do czasów Jadwigi Andegaweńskiej, bo to ona jest naszą bohaterką, zabrał nas Kamil Janicki, historyk, pisarz i publicysta specjalizujący się w sylwetkach wybitnych kobiet, autor wielu książek w tym książki „Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo”. Jadwiga Andegaweńska, urodzona w 1374 roku, była najmłodszą córką króla Węgier i Polski Ludwika Wielkiego i Elżbiety Bośniaczki. Po babci, Elżbiecie Łokietkównie, miała też korzenie piastowskie. Początkowo dla Jadwigi nie przewidywano żadnego tronu ani szerszego posagu. W dzieciństwie została przyrzeczona drugorzędnemu kandydatowi Wilhelmowi Habsburgowi. Wszystko się zmieniło, gdy w 1378 roku zmarła jej najstarsza siostra Katarzyna. Zaręczyny z Wilhelmem Habsburgiem zerwano w zamian za odszkodowanie, a Jadwiga otrzymała polską koronę. Nie została jednak królową, ale... królem Polski.

IRENA ODRZYWOŁEK – strażniczka więzienna

W kolejnym odcinku cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” w Radio Kraków opowiedzieliśmy historię Ireny Odrzywołek, dziewczyny, która nie miała jeszcze skończonych 21 lat gdy zginęła za Polskę. Dziewczyny zamordowanej przez komunistów, której prawdziwy pogrzeb odbył się 77 lat po jej śmierci. O zbrodni w majestacie prawa i Irenie Odrzywołek rozmawialiśmy z Krzysztofem Pięciakiem z Instytutu Pamięci Narodowej i Marią Leś-Runicką, historykiem i regionalistką, siostrzenicą Ireny.

JÓZEFA MIKOWA – królowa Orawy

W cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” w Radio Kraków przenieśliśmy się na Orawę i Spisz. To opowieść o tym co w życiu najważniejsze, o wartościach, które rodzą się w ciszy, w umiłowaniu drugiego człowieka i wreszcie o prawdziwej i nieugiętej miłości do ojczyzny. Bohaterką jest Józefa Mikowa, „Królowa Orawy”, o której rozmawialiśmy z regionalistą, Robertem Kowalczykiem.

JADWIGA BEAUPRE – pionierka szkół rodzenia w Polsce

W kolejnym odcinku cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” na antenie Radia Kraków przedstawiliśmy historię trochę jak z filmowego scenariusza. Oto panienka z dobrego domu, najpierw zostaje rolniczką, potem lekarzem, kapitanem Armii Krajowej, wreszcie nauczycielką macierzyństwa i seksualności w Nowej Hucie. Bohaterką odcinka była Jadwiga Beaupré, której zawdzięczamy pierwszą w Krakowie i jedną z pierwszych w Polsce szkół rodzenia. Rozmawialiśmy o niej z pisarką i dziennikarką Katarzyną Kobylarczyk, autorką książki „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”.

KATARZYNA FILIPEK – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

W kolejnym odcinku z cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” w Radio Kraków opowiedzieliśmy historię o poświęceniu i pomocy innemu człowiekowi w trudnych wojennych czasach. Jej bohaterką była Katarzyna Filipek, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, polska działaczka społeczna, aresztowana, torturowana i zamordowana przez gestapo za pomaganie Żydom. A rozmawialiśmy o niej z Bartłomiejem Dyrczem, autorem książki "Dziejopis. Kliszczacki Trójkąt” oraz regionalistą Markiem Stoszkiem.

STANISŁAWA RĄCZKO – założycielka Teatru RABCIO

Urodziła się w 1911 w Brześcianach koło Sambora. Ukończyła Państwowe Pedagogium w Krakowie, specjalizowała się w pedagogice specjalnej. Od 1936 pracowała jako nauczycielka w Instruktorskiej Szkole Harcerskiej na Buczu koło Górek Wielkich. W czasie wojny była w Kościelisku i w Zakopanem łączniczką Armii Krajowej dla kurierów przechodzących przez Tatry. Z kolei po wojnie była wizytatorem i naczelnikiem Wydziału Opieki nad Dzieckiem Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu. O Stanisławie Rączko, założycielce Teatru Lalkowego „Rabcio” rozmawialiśmy w Radio Kraków, w ramach cyklu audycji „Babskie gadanie. Kobiety mają głos” z Krystyną Kachel, aktorką i obecną dyrektor Teatru Lalkowego „Rabcio” i samym Rabciem.

OBROŃCZYNIE KRZYŻA W NOWEJ HUCIE

W 1960 roku rzuciły dosłownie wszystko – domowe obowiązki, zakupy, stojące na gazie garnki z obiadem – i stanęły w obronie drewnianego krzyża w Nowej Hucie. Bohaterkami kolejnego odcinka cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” są właśnie obrończynie krzyża. Rozmawialiśmy o nich z Wojciechem Paduchowskim, historykiem Instytutu Pamięci Narodowej i autorem książki "Karły pod krzyżem".

FELICJA CURYŁOWA – zalipiańska malarka

Urodziła się w 1903 roku w Zalipiu, gdzie tradycje malowania istniały od dawna. Ale to ona, Felicja Curyłowa, pierwsza dama polskiej sztuki ludowej rozsławiła Zalipie na całą Polskę, a także poza naszymi granicami.

OLGA MAŁKOWSKA – twórczyni żeńskiego ruchu harcerskiego

Urodziła się 1 września 1888 roku w Krzeszowicach koło Krakowa. Jest twórczynią polskiego skautingu żeńskiego i współtwórczynią harcerstwa w ogóle. To Olga Drahonowska -Małkowska założyła pierwszą żeńską drużynę harcerską i pierwszą drużynę zuchów.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię