Po co w ogóle żywopłot?
Zielona ściana odgradza nasz ogród od ulicy, jest też znakomitą osłoną od wiatru. Jak urośnie będzie świetnym tłem dla kolorowych rabat pełnych kwiatów. Można z nich zrobić niskie obwódki rabat lub ozdobne płotki. Można podzielić ogród na strefy funkcjonalne, można oddzielić warzywnik lub część roboczą, czy kompostownik. Na żywopłoty nadają się zarówno krzewy , jak i drzewa. Wybór gatunków wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania do warunków panujących w naszym ogrodzi. Ważnym kryterium jest także ich zdolność do szybkiej regeneracji po cięciu i ładne zagęszczanie w miarę przycinania. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca to możemy pokusić się także o gęste nasadzenia z których stworzymy żywopłot pokroju naturalnym, którego nie trzeba będzie ciąć.
Jak gęsto?
Odstępy między roślinami ustalamy już na etapie planowania żywopłotu – od tego zależy ilość roślin na metr bieżący, które trzeba posadzić. Im rośliny mniejsze i żywopłot niższy – tym trzeba je posadzić gęściej. Rośliny o wysokości 20-40 cm sadzimy co 20-30 cm, te które mają wysokość 40-60 cm co 30-40 cm, a te o wysokości 100-200 cm – co 80-100 cm. Jeśli rośliny które docelowo będą wysokie i mają wąski pokrój, a na dodatek sadzonki są niewielkie to moim zdaniem nie warto sadzić ich zbyt rzadko, bo na efekt będziemy musieli czekać wiele lat. Jeśli posadzimy je za gęsto, to wprawdzie zagęszczą się szybciej, ale w takim tłoku zaczną zamierać z braku światła i miejsca. Tu trzeba rozważyć wszystkie opcje z rozsądkiem.
Kiedy pierwsze cięcie?
Rośliny liściaste, niezimozielone przycinamy zaraz po posadzeniu, skracając wszystkie pędy co najmniej o połowę. Roślinom o pokroju drzewka skracamy przewodnik i wszystkie boczne gałązki. Zachowujemy w ten sposób odpowiednie proporcje między koroną a zredukowaną bryłą korzeniową, a rośliny będą się lepiej zagęszczały.
Jakie gatunki?
Na żywopłoty niskie – do 50 cm – nadają się pięciorniki, tawuły japońskie, cisy, a nawet irgi, czy nieśmiertelny ligustr pospolity. W związku z tym, że bukszpany są w tej chwili masowo atakowane przez ćmę bukszpanową – nie radzę ich sadzić, choć na żywopłoty obwódkowe nadają się świetnie. Zamiennikiem bukszpanu może być ostrokrzew karbowanolistny lub suchodrzew mirtolistny.
Na żywopłoty wyższe – do 200 cm – berberysy, karagany, ogniki, tawuły, laurowiśnie, derenie, porzeczki alpejskie, pęcherznice.
Na żywopłoty wysokie – do 300 cm – choina kanadyjska, głóg jednoszyjkowy, klon polny, modrzew japoński, morwa biała, lipa drobnolistna, graby, buki.