W Europie funkcjonuje ponad 500 spalarni odpadów, a na całym świecie jest ich ponad 2500. Najczęściej są to zasilane odpadami elektrociepłownie czyli zakłady odzysku energii, wytwarzające w kogeneracji ciepło i energię elektryczną. Zakłady termicznego przekształcania odpadów wrosły w miejski krajobraz, a niektóre z nich, stały się wizytówkami swoich miast - tak jak Ekospalarnia w Krakowie.
Na elewacji Ekospalarni zostały zamontowane folie fotowoltaiczne. Są one połączeniem dwóch materiałów: włókna szklanego i krystalicznych krzemowych ogniw słonecznych. To pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca tę technologię.
Niewątpliwą zaletą zamontowanych modułów jest ich waga – nawet dziesięciokrotnie niższa niż standardowych paneli. Dzięki temu mogą zostać zainstalowane na dachach o lekkiej konstrukcji, ścianach, wiatach przystankowych i parkingowych czy zadaszeniach peronów. Można je zamontować również na zakrzywionych powierzchniach.
"Dzięki efektywnej utylizacji śmieci nasze rachunki za energię i ciepło nie rosną" - powiedział Ewie Szkurłat Bogusław Kośmider prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego.