"Jestem hafciarą, artystką sztuk wizualnych, doktorą sztuki, aktywistką. Haftowanie traktuje jako dzielność polityczną. Pociągi demoluję Tuwimem" - deklaruje w mediach społecznościowych artystka wizualna Monika Drożyńska. No i ma za swoje. Sąd RP uznał ją winną uszkodzenia 58 pokrowców na zagłówki. "Czynu dokonałam techniką haftu ręcznego na tkaninie. Sąd udzielił mi „karę nagany i nakazał obowiązek zapłaty z tytułu poniesionej szkody w kwocie 510,04 zł na rzecz PKP Intercity” Będę się odwoływać od wyroku." - podkreśla Drożyńska. W swoich haftach stosuje głównie cytaty z poezji i prasy m.in "To jest projekt artystyczny", "Polska pochodzi z pola", "Idź na wybory" albo "Kto czuje gniew, a nie działa, szerzy zarazę", "Wakacje - prawdziwe doświadczenie nierówności społecznych", "Upał pachnie jak krew".

- Dla Moniki Drożyńskiej bycie artystką to jednocześnie bycie aktywistką. Twórczość zaś to aktywność społeczna. A sztuka? Ma być dostępna dla każdego- komentuje krytyczka sztuki Magdalena Ujma. A Drożyńska dodaje "Zajmuję się techniką haftu na tkaninie od wielu lat. Nie pracuję w zaciszu galerii, staram się, by haft był obecny w na transparentach, billboardach, banerach. Bo dla mnie haft to narzędzie budowania wspólnoty. Od dawna szukałam tkanin, które funkcjonują w przestrzeni publicznej - firanek, serwetek, zasłon, kotar. Zagłówki w pociągach wydały mi się idealnym "ekranem" do haftowania.

"Przyznałaś się do winy?" - pytam artystkę. - Przyznałam się do autorstwa, ale nie czuję się winna - odpowiada artystka. O swojej "winie" zamierza rozmawiać na sali sądowej.

Monika Drożyńska studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej projekty dotyczą dziś głównie kwestii języka w przestrzeni publicznej, jego przemian i roli w relacjach społecznych. Artystka współpracowała m.in z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu czy Zachętą Narodową Galerią Sztuki, a jej prace wystawiono m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerii Foksal w Warszawie czy Susan B Anthony Institute w Nowym Jorku. Projektantka ubrań, założycielka (wraz z Mają Kuczmińską) pierwszego krakowskiego konceptstoru (2004–2010). Jest założycielką Szkoły haftu dla pań i panów "Złote rączki".