- A
- A
- A
"Żadna mina nie jest bronią humanitarną, tym bardziej mina przeciwpiechotna"
- Dostarczenie kolejnego narzędzia do obrony, jest jak najbardziej słuszne, pytanie jakie będą nowoczesne generacje min i jaki będą miały wpływ na bezpieczeństwo ludności cywilnej, w trakcie konfliktu i po jego zakończeniu - mówił na antenie Radia Kraków, były żołnierz wojsk powietrzno-desantowych, specjalista saper 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej młodszy chorąży Stanisław Kurbiel. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.18 marca litewski resort obrony poinformował o wypowiedzeniu przez kraje bałtyckie międzynarodowego traktatu. Chodzi o konwencję podpisaną w Ottawie, która zakazuje produkcji, używania i składowania min przeciwpiechotnych. "Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa znacznemu pogorszeniu" - napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski. Jak dodano, zagrożenia militarne dla państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacząco wzrosły.
"Wierzymy, że w obecnym środowisku bezpieczeństwa najważniejsze jest zapewnienie naszym siłom zbrojnym elastyczności i możliwości wyboru względem potencjalnego użycia nowoczesnych systemów uzbrojenia i rozwiązań, w celu wzmocnienia obrony zagrożonej wschodniej flanki Sojuszu.
W świetle tych rozważań, my - Ministrowie Obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski - jednogłośnie rekomendujemy wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej. Nasza decyzja to czytelny przekaz: nasze kraje są gotowe i mogą użyć każdego niezbędnego środka do obrony naszego terytorium i wolności.
Pomimo wycofania się z Konwencji, pozostajemy zobowiązani międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym do ochrony ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych. Nasze państwa będą nadal przestrzegać tych zasad, podczas ochrony naszego bezpieczeństwa.
Doceniamy zrozumienie i wsparcie wszystkich naszych sojuszników i partnerów, którzy dostrzegają powagę zagrożeń dla bezpieczeństwa, z którymi musimy się mierzyć i szanują nasze decyzje w tym obszarze" - podano w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Saperzy szkolący żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej swoje doświadczenie wynieśli z zagranicznych misji wojennych oraz pracy przy wyburzaniu obiektów strategicznych. Zajęcia z wykorzystaniem materiałów wybuchowych prowadzili na poligonach oraz obiektach wojskowych.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera