- A
- A
- A
"Żadna mina nie jest bronią humanitarną, tym bardziej mina przeciwpiechotna"
- Dostarczenie kolejnego narzędzia do obrony, jest jak najbardziej słuszne, pytanie jakie będą nowoczesne generacje min i jaki będą miały wpływ na bezpieczeństwo ludności cywilnej, w trakcie konfliktu i po jego zakończeniu - mówił na antenie Radia Kraków, były żołnierz wojsk powietrzno-desantowych, specjalista saper 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej młodszy chorąży Stanisław Kurbiel. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.18 marca litewski resort obrony poinformował o wypowiedzeniu przez kraje bałtyckie międzynarodowego traktatu. Chodzi o konwencję podpisaną w Ottawie, która zakazuje produkcji, używania i składowania min przeciwpiechotnych. "Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa znacznemu pogorszeniu" - napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski. Jak dodano, zagrożenia militarne dla państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią znacząco wzrosły.
"Wierzymy, że w obecnym środowisku bezpieczeństwa najważniejsze jest zapewnienie naszym siłom zbrojnym elastyczności i możliwości wyboru względem potencjalnego użycia nowoczesnych systemów uzbrojenia i rozwiązań, w celu wzmocnienia obrony zagrożonej wschodniej flanki Sojuszu.
W świetle tych rozważań, my - Ministrowie Obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski - jednogłośnie rekomendujemy wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej. Nasza decyzja to czytelny przekaz: nasze kraje są gotowe i mogą użyć każdego niezbędnego środka do obrony naszego terytorium i wolności.
Pomimo wycofania się z Konwencji, pozostajemy zobowiązani międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym do ochrony ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych. Nasze państwa będą nadal przestrzegać tych zasad, podczas ochrony naszego bezpieczeństwa.
Doceniamy zrozumienie i wsparcie wszystkich naszych sojuszników i partnerów, którzy dostrzegają powagę zagrożeń dla bezpieczeństwa, z którymi musimy się mierzyć i szanują nasze decyzje w tym obszarze" - podano w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Saperzy szkolący żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej swoje doświadczenie wynieśli z zagranicznych misji wojennych oraz pracy przy wyburzaniu obiektów strategicznych. Zajęcia z wykorzystaniem materiałów wybuchowych prowadzili na poligonach oraz obiektach wojskowych.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:13
Kolejna odsłona sądeckiej afery podsłuchowej. "Liczymy na reakcję służb"
-
06:52
W piątek na maturze egzaminy z chemii i z języków mniejszości narodowych
-
06:35
W Małopolsce kolejny chłodny i deszczowy dzień
-
06:17
Zatrucie czadem w Olkuszu. Do szpitala trafiły cztery osoby
-
06:10
Jedna osoba zginęła w tragicznym wypadku koło Krakowa
-
06:02
Piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej. Od północy cisza wyborcza
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 16.05
-
21:37
Jarosław Kaczyński w Wierzchosławicach: "manipulacja i kłamstwo to fundament tej władzy"
-
18:04
W piątek 21. Krakowska Noc Muzeów. Gdzie warto się wybrać?
-
17:36
Nowy Targ: mężczyzna tylko oparł się o latarnie, dwie osoby trafiły do szpitala
-
16:37
Korki jakich Tarnów jeszcze nie widział [ZOBACZ FILM]
-
16:10
Zwykła szkoła, niezwykli ludzie. Przepis na najlepsze liceum w Polsce