Opowiadanie Wita Szostaka zostało napisane w związku z projektem O_KAZ. Literatura o Kazimierzu. Pomysłodawcy projektu O_KAZ chcą, by dzielnica Krakowa stała się bohaterem lub tłem utworów literackich. W pierwszej edycji projektu opowiadania związane z Kazimierzem napisali Weronika Murek, Dominika Słowik i Łukasz Orbitowski. W drugiej edycji Kazimierz był inspiracją m.in. dla Wita Szostaka.
„Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, ile bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy. Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć”.
Wit Szostak – pisarz, z wykształcenia filozof. Urodził się i mieszka w Krakowie. Wydał 10 książek prozatorskich i kilka rozproszonych opowiadań. Autor m.in. Oberków do końca świata (2007), Chochołów (2010), Dumanowskiego (2011), Fugi (2012), Wróżenia z wnętrzności (2015), Zagrody zębów (2016). Jego powieści były nominowane do Literackiej Nagrody NIKE i Paszportów Polityki. Dumanowski doczekał się adaptacji radiowej (reż. Jan Klata) oraz dwóch teatralnych (Narodowy Stary Teatr w Krakowie).