Krakowski historyk i publicysta daje czytelnikom syntezę dziejów Legionów Polskich i legionistów, którzy po 1918 roku stanowili istotną część elit politycznych II Rzeczypospolitej, współtworząc historię Polski. Takiej publikacji brakowało wśród książek przedstawiających jeden z najciekawszych epizodów militarnej historii Polski.
Kiedy 6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa pod dowództwem Józefa Piłsudskiego opuściła budynki przy krakowskich Oleandrach i wyruszyła w kierunku granicy z Rosją, rozpoczęła tym samym symbolicznie nowy etap w historii Polski. Jednak już w Kielcach legionistów witały nie owacje i kwiaty, lecz zamknięte okiennice i wrogie spojrzenia. Zarówno sama formacja, jak i osoba dowódcy budziła przez lata tyle głosów krytyki i sprzeciwu ze strony zwolenników odmiennej drogi do niepodległości, co i głosów pochwały, wdzięczności i bezgranicznego uwielbienia.
Do radiowej biblioteki wybraliśmy fragmenty opisujące nie tylko militarne dzieje Legionów. Dowiemy się też kim byli legioniści, a także jaki wpływ miał legionowy etos na popularyzację sportu, literatury i sztuki wśród Polaków.
Fragmenty książki prof. Andrzeja Chwalby "Legiony Polskie 1914-1918" (Wydawnictwo Literackie) czyta Paweł Sanakiewicz.
Emisja od 5 do 16 lutego o 11:45 i 22:50.