W tym tygodniu w radiowej bibliotece premiera.
Słuchamy fragmentów książki Piotra Mazika i Kuby Szpilki pt. "Krupówki". To podróż w historię najsłynniejszej zakopiańskiej ulicy. Centrum Zakopanego, serce miasta z wszystkimi zawiłościami i splotami historii jest punktem wyjścia do opowiadania o miejscach i ludziach z nimi związanymi. Ważne adresy, zdarzenia, anegdoty wypełniają tę napisaną przez dwóch autorów książkę, która jest też ich osobistą opowieścią o ulicy, na której jak nigdzie zawsze zderzała się tradycja z nowoczesnością, kultura ze szmirą i piękno ze szpetotą.
Krupówki – symbol miasta i serce zakopiańskiej historii – charakteryzuje nieustanny ruch, narastanie pomysłów, idei i interesów. Dla jednych to chaos, dla innych wyraz wolności. I chociaż, jak twierdzą autorzy, megalomanią byłoby twierdzić, że pewne zjawiska występują tylko w Zakopanem, to krótka historia i niewielka powierzchnia czynią z tego miasta idealną „doświadczalną pracownię”.
Kuba Szpilka (ur. 1957) – antropolog, wspinacz, narciarz, cyklista. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika „Konteksty”. Autor książki Bóg się rodzi (z Maciejem Krupą). Mieszka w Kościelisku.
Piotr Mazik (ur. 1986) – historyk sztuki, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski. Autor książki Tatrzańska Atlantyda. Mieszka w Zakopanem.
Razem z Maciejem Krupą założyli i prowadzą Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Napisali razem trzy książki: Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń oraz Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem. Są autorami kilku wystaw, stale współpracują z Muzeum Tatrzańskim oraz kwartalnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego „Tatry”.
Książkę "Krupówki" wydały Wydawnictwo Czarne i Muzeum Tatrzańskie.
W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów w interpretacji Tadusza Łomnickiego.