Reżyser, scenarzysta, pisarz z życiorysem rozciągniętym między Lwowem, Krakowem, Łodzią i Warszawą. Janusz Majewski jest bohaterem biograficznej opowieści Zofii Turowskiej pt. "Janusz Majewski. Film - kobieta jego życia" (Wydawnictwo Marginesy). Fragmentów książki słuchamy w cyklu "Z radiowej biblioteki". Wybraliśmy kilka epizodów krakowskich, opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w latach pięćdziesiątych. 

Janusz Majewski trafił do Krakowa z rodzicami po wojnie, tutaj chodził do szkoły i studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Kraków stał się też dla niego początkiem artystycznych fascynacji, słuchał zakazanego jazzu, przyjaźnił się z pisarzami, poznał środowisko Przekroju. Jako drugi kierunek wybrał studia na wydziale operatorskim w szkole filmowej w Łodzi i filmowi pozostał już wierny na zawsze. 

Każdy jego film jest odmienny gatunkowo, nie daje się zaszufladkować. Ma ich na koncie blisko 100: obyczajowe (Zaklęte rewiry), melo- i dramaty (Zazdrość i medycyna), historyczne (Królowa Bona), parę kryminałów, jeden horror, wiele teatrów telewizji, komedie sensacyjne (C.K. Dezerterzy), erotyczne, seriale (Siedlisko) i najnowszy muzyczny (Excentrycy). 

W Radiu Kraków fragmenty książki "Janusz Majewski. Film - kobieta jego życia" czyta Jacek Romanowski. Radiowa biblioteka od 30 stycznia do 10 lutego o 11.45 i 22.50.

 

 

(Barbara Gawryluk/ew)