Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Z radiowej biblioteki: "Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza" Ludwiki Włodek

Już myśląc o wakacjach i planując wakacyjne trasy w radiowej bibliotece proponujemy wyprawę w czasie do miejsc, które zapisały się w historii, pamięci, a leżą częściowo w naszym regionie. To Spisz, czyli obszar, gdzie mieszały się języki, religie, kultury i tradycje, a mieszkali tam Polacy, Słowacy, Niemcy, Węgrzy, Żydzi, Cyganie i Rusini. Radiowa biblioteka od poniedziałku do piątku o 11:45 i 22:50.

Czyta Zofia Zoń. Fot. Wojciech Gruszka

Ludwika Włodek opowiada o Spiszu w swojej najnowszej książce pt. "Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza". To tam od dzieciństwa spędzała wakacje, potem wracała wielokrotnie już jako dziennikarka, reporterka, pisarka. Wchodziła w język, w niezwykły klimat miejsca, o którym mówi się, że to "serce Europy Środkowej". 

Ludwika Włodek snuje opowieści o dawnych rodach, ich skomplikowanych relacjach, o związkach, układach  zdradach, małżeństwach z rozsądku i z miłości. Poświęca uwagę i arystorkatycznym zamkom, i pałacom, i chłopskim chatom. Opisuje sąsiedzkie dramaty, konflikty, często i walki, wojny i bójki. Rozszyfrowuje tajemnice, obala legendy, szuka tropów w dawnych historiach.

Jedna z nich związana jest z zamkiem Niedzicy. To ten rozdział wybraliśmy do radiowej biblioteki. Jakie były jego losy? Kto najlepiej, a kto najgorzej zapisał się w jego dziejach? I co ma z tym wspólnego inkaskie kipu?

Słuchamy fragmentów książki w interpretacji Zofii Zoń. 

 

Ludwika Włodek,  "Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza". Wydawnictwo Literackie.

Od 29 maja do 2 czerwca, godz. 11.45 i 22.50. 

 

 

Sponsorem programu jest Główna Księgarnia Naukowa na Podwalu 6 w Krakowie. Właściciel aplikacji lojalnościowej GKN na smartfony z androidem. 

 

(Barbara Gawryluk/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię