Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wyszkoli i zatrudni lekarzy wojskowych, medyków i pielęgniarki. Do końca roku w Krakowie powstanie Wojskowy Instytut Medyczny

W Krakowie powstanie ośrodek badawczy specjalizujący się w chirurgii i medycynie pola walki. Do końca roku 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką przy ul. Wrocławskiej zamieni się w Wojskowy Instytut Medyczny, ściśle współpracujący z jednostkami wojskowymi w tym 2. Korpusem Polskim. Jednostka zatrudni też więcej lekarzy wojskowych, zwiększy udział w nowych terapiach lekowych, poszerzy szkolenia medyków - wylicza prof. Bartłomiej Guzik obecnie pełniący obowiązki dyrektora szpitala. O szczegóły pytała Joanna Gąska.

fot. materiały prasowe

Cesarsko-królewskie budynki  liczącego 100 lat szpitala po remoncie mają stanowić jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczych medycyny wojskowej w Polsce. Osiem nowoczesnych sal operacyjnych, w tym jedna hybrydowa z angiografem, nowoczesne rozwiązania techniczne i medyczne, pięć kondygnacji i ponad 27 tysięcy mkw. powierzchni pomieści  nowy budynek szpitala wojskowego. Całość ma być gotowa do końca 2026 roku.

- W tej chwili dobiega końca budowa stanu surowego zamkniętego. Wewnątrz trwają  prace przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, teleinformatycznych a także gazowych. Za miesiąc rozpocznie się montaż szyb - wylicza prof. Guzik. – Dopiero się rozpędzamy. W przyszłym roku rozpoczynamy budowę lądowiska. Przed nami także przebudowa i modernizacja piętnastu zabytkowych szpitalnych budynków –  A to oznacza nie tylko większe koszty, ale także konieczność ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków - dodaje. W ciągu najbliższych 10 lat na wszystkie konieczne inwestycje infrastrukturalne szpital wyda prawie miliard złotych.

- Nieprzypadkowo o wyzwaniach stojących dziś przed medycyną wojskową rozmawiamy w Krakowie, gdzie mam nadzieję już niebawem powstanie drugi po Warszawie Wojskowy Instytut Medyczny. Krakowski szpital wojskowy jest doskonałym przykładem na to, jak istotne zmiany dokonują się w tej chwili w wojskowej służbie zdrowia, która, co trzeba podkreślać w czasie pokoju służy także cywilom – mówił szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz po wizytacji szpitala.

Czasu nie ma za wiele. Kraków ma być gotowy do przekształcenie pod koniec tego roku.  Krakowski szpital wojskowy, jak zapewnia prof. Guzik będzie korzystał w tej kwestii z doświadczenia zarówno WIM w Warszawie jak i ze wsparcia Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON. Liczba pacjentów, którzy trafiają na SOR wzrosła trzykrotnie. W ubiegłym roku lekarze Szpitalnego Oddziału ratunkowego przyjęli  prawie 30 tys. osób. 

Klinika Intensywnej Terapii i Anestezjologii prowadzi obecnie pilotażowy program kompleksowej opieki okołooperacyjnej. Chorzy przed zabiegiem oceniani są pod kątem ryzyka okołozabiegowego i optymalizacji leczenia w Poradni Anestezjologicznej i Poradni Chirurgicznej. Po zabiegu zespół anestezjologiczno-internistyczny opiekuje się wraz z chirurgami chorym aż do wypisu ze szpitala. – Taka wspólna opieka nad pacjentem poprawia jakość leczenia i zwiększa jego komfort operowanych chorych, a przez to pozwala na szybszą rekonwalescencję i powrót do zdrowia – tłumaczy prof. dr hab. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii.

W Oddziale Intensywnej Terapii stosowane jest leczenie z zastosowaniem ECMO. To pozaustrojowe utlenowanie krwi i niejednokrotnie jedyna możliwość leczenia chorych z niewydolnością oddechową w stanie krytycznym, u których respirator nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiedniej wymiany gazowej. Do oddziału przyjmowani są chorzy z całego województwa małopolskiego i spoza regionu z najcięższymi postaciami chorób płuc. Niejednokrotnie, gdy transport chorego nie jest możliwy ze względu na jego stan, zespół szpitala podejmuje się podłączenia ECMO w szpitalu macierzystym, a następnie przewiezienia chorego do jednostki na Wrocławską. Równocześnie Oddział Intensywnej Terapii pozostaje w ciągłej gotowości do zastosowania ECMO tętniczo-żylnego, które daje możliwość wsparcia krążenia m.in. u chorych, u których doszło do zatrzymania krążenia.

W krakowskim szpitalu wojskowym funkcjonuje również Zespół Wczesnego Reagowania. To zespół pielęgniarsko-lekarski Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który jest w stanie w bardzo krótkim czasie dotrzeć do pacjenta, którego stan się pogarsza. Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojskowego w Krakowie ma w tej chwili do dyspozycji 11 łóżek intensywnej terapii, a zabiegi w znieczuleniu przeprowadzane są na 8 salach operacyjnych. W nowobudowanym budynku miejsc będzie 16 a sal zabiegowych 20. Sale operacyjne i nowa intensywna terapia mają być gotowe do końca przyszłego roku.

5 Wojskowy Szpital Kliniczny należy do elitarnego grona ośrodków, które pełnią ostre dyżury replantacyjne dla pacjentów z całej Polski. W całym kraju jest zaledwie jedenaście takich placówek, w tym tylko jeden szpital wojskowy. Ten z Krakowa. – Pełnimy kilka takich dyżurów replantacyjnych w miesiącu – mówi kierownik kliniki płk dr n. med. Sebastian Nowak – zdarza się jednak, że zespół anestezjologiczno- chirurgiczno-pielęgniarski musi się zebrać w trybie pilnym poza ostrym dyżurem ponieważ w szpitalu, który dyżuruje trwa już operacja przyszycia amputowanego kciuka, palców czy dłoni. Zabiegi replantacyjne to skomplikowane operacje, które mogą trwać nawet kilkanaście godzin, a o ich powodzeniu decyduje także czas. Pacjent musi trafić na stół operacyjny w ciągu zaledwie kilku godzin od wypadku.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię