Zdjęcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych: PAP/Łukasz Gągulski
Tym razem miano "Wyczynu Tygodnia" wędruje do Aleksandra Miszalskiego za wygraną w wyborach na prezydenta Krakowa. Doceniło to 72% słuchaczy Radia Kraków. Otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej i Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajęło drugie miejsce z wynikiem 18%. Trzecie miejsce i 10% głosów dla bezpartyjnego Łukasza Filipowicza, który został nowym burmistrzem Zakopanego.
"Blamaż Tygodnia" to zdaniem słuchaczy Radia Kraków zachowanie Łukasza Gibały po wyborach i brak gratulacji dla Aleksandra Miszalskiego. Tak zdecydowało 68% osób. Na drugim miejscu - z wynikiem 17% głosów - dla Pendolino, które nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie. Trzecie miejsce (15%) dla fatalnego wyniku krakowskich i małopolskich szkół w rankingu placówek przyjaznych LGBTQ+.
O najważniejszych wydarzeniach tygodnia dyskutowali w Radiu Kraków: Aleksandra Owca z partii Razem, która startowała w wyborach samorządowych z komitetu Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców, krakowski radny PiS Mariusz Kękuś, radny Sejmiku Małopolski Grzegorz Lipiec z PO i poseł Trzeciej Drogi Rafał Komarewicz.
Wyczyn:
1. Zwycięstwo Aleksandra Miszalskiego z KO w wyborach na prezydenta Krakowa.
Aleksander Miszalski o włos, a konkretnie różnicą 5434 głosów, wygrał z Łukaszem Gibałą i 7 maja zostanie zaprzysiężony na prezydenta Krakowa. Zastąpi na tym stanowisku rządzącego Krakowem od niemal 22 lat Jacka Majchrowskiego.
2. Bezpartyjny kandydat Łukasz Filipowicz zwyciężył w Zakopanem, które było uważane za „bastion PiS”.
Bezpartyjny kandydat Łukasz Filipowicz zwyciężył w II turze wyborów na burmistrza Zakopanego.
Pokonał kandydatkę PiS Agnieszkę Nowak-Gąsienicę, dotychczasową wiceburmistrz Zakopanego, startującą z poparciem urzędującego burmistrza Leszka Doruli.
3. Otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej i Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów PK jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. W laboratorium badane będą części maszyn i układów z różnorodnych branż przemysłu, m.in.: samochodowego, lotniczego, energetycznego, maszynowego, AGD oraz medycyny, fotowoltaiki i technologii światłowodowych.
Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH, zdaniem rektora uczelni prof. Jerzego Lisa będzie miejscem, w którym „zrodzą się przełomowe pomysły, innowacje udoskonalania projektów czy zawiążą się pierwsze studenckie spółki, które - jak wiemy - później ewoluują w spin offy, a następnie duże, świetnie prosperujące przedsiębiorstwa”.
Blamaż:
1. Brak gratulacji ze strony Łukasza Gibały dla Aleksandra Miszalskiego.
Po minimalnie przegranych wyborach na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała odmówił złożenia gratulacji zwycięzcy. Na zwołanej w środę konferencji prasowej stwierdził: „nie pogratuluję mu, bo ten wynik został osiągnięty również dzięki bardzo brudnym zagrywkom”.
2. Fatalny wynik Krakowa i Małopolski w rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+.
Fundacja Growspace i Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiły wyniki najnowszego rankingu równości i tolerancji. Wzięło w nim udział ponad 20 tys. uczniów, którzy oceniali zachowanie rówieśników i pracowników szkół w stosunku do osób LGBTQ+. Żadna z małopolskich szkół nie otrzymała „tarczy zaufania”, a jedynie dwie otrzymały status „umiarkowanie przyjaznej”.
3. Pendolino nie zatrzymało się w Tarnowie.
Jak informował tytuł artykułu na stronie Radia Kraków „Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji”. Pociąg stanął kilkaset metrów dalej, wycofywanie na peron trwało ponad 20 minut. PKP wyjaśnia teraz, jak mogło dojść do tego błędu, została powołana specjalna komisja. Co ważne, w wyniku gwałtownego hamowania nikt nie ucierpiał.