Jarosław Czechowicz " Rok w rozmowie" (Simple Publishing). 


Krytyk zamienia się tym razem w autora. W swojej książce publikuje trzynaście wywiadów z pisarzami, jak sam podkreśla to bardzo różne rozmowy, ale najważniejsza w nich jest literatura.

Trzeba być czujnym - mówi autor w rozmowie z Marcinem Wilkiem. Trzeba być czujnym, gdy się słucha drugiego człowieka! Tak sobie pomyślałem, iż może sporo ominąłem podczas czytania książek cenionych przeze mnie pisarzy i może warto o pewne sprawy dopytać. A poza tym byłem po prostu ciekawy, czy mi wyjdzie. Czy dam radę, znajdę motywacje, będę umiał się odnaleźć w czymś zupełnie dla mnie nowym. Wiem, że to brzmi jak garść truizmów, które można zaserwować każdemu, ale tak było naprawdę.

 

 

 

 

Paweł Majka  "Dzielnica obiecana. Projekt: Dmitry Gluchovsky, Uniwersum Metro 20133 (Insignis 2014)

Polski udział w międzynarodowym projekcie, którego wątki koncentrują się na roku 2033 i świecie po nuklearnej zagładzie.

Za miejsce swojej opowieści Paweł Majka wybrał Kraków. A właściwie przede wszystkim Nową Hutę. To tu w schronach ukrywają się ci, którzy przeżyli atomowy atak. Ich życie po zagładzie to ciągła walka o przetrwanie. Świat na zewnątrz jest zniekształcony, okrutny, niebezpieczny i niezrozumiały. Ale główni bohaterowie muszą opuścić bezpieczny schron, ruszają na poszukiwanie mitycznej oazy pokoju: Kombinatu.


To książka dla koneserów gatunku. Wykorzystująca obowiązujące w świecie fantastyki chwyty, może być trudnym wyzwaniem dla początkujących. (Barbara Gawryluk, Radio Kraków)

 

 

 

Andrew Miller "Oczyszczenie. Przekład Michał Kłobukowski  (Znak 2014) 

Historia likwidacji Cmentarza Niewiniątek rozgrywająca się w osiemnastowiecznym Paryżu. To zadanie zostaje powierzone młodemu inżynierowi. Jean-Baptiste Baratte przybywa z normandzkiej prowincji, a nowe wyzwanie, ekshumacja tysięcy szkieletów, okazuje się być potężnym ciężarem dla niego i dla ludzi, których spotyka na swojej nowej, zawodowej drodze.

 Andrew Miller zabiera nas w przerażającą podróż do świata, w którym nic nie jest pewne i nikt nie może przewidzieć przyszłości. Wiara w nią zostanie zdyskredytowana. To, co wokół, będzie jedynie areną gry ludzkich cieni, niejednoznacznych i przygnębiających żywych obok wykopywanych zwłok i zmarłych, którym nie daje się spokoju. To opowieść o rozumie i jego szaleństwie. O ingerencji w to, co minione oraz o złudzeniach, jakie rozwiewają się niczym trupi odór zabijany przez dym z ognisk. Miller buduje specyficzny klimat, nie dla wszystkich do wytrzymania i nie przez wszystkich akceptowany. (Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem).

 

 

Andrzej Stasiuk "Wschód" (Czarne 2014)

Zapis dzieciństwa i zapis podróży. Łączy je tytułowy Wschód. Dzieciństwo spędzone u dziadków na Podlasiu, obrazki z małych wiosek, podwórek, wiejskich sklepów, prowincjonalnych rynków . I trasy przebywane  w dorosłych życiu zawsze w tym kierunku. Na wschód od stałego adresu.


Po autobiograficznym, pięknym „Grochowie” dostajemy obszerny „Wschód”, w którym dzieciństwo: wieś nad Bugiem, potem robotnicze przedmieścia Warszawy, przeplata się z obrazami ze źródła systemu: z Mongolii, Syberii czy Chin.(Justyna Sobolewska, polityka.pl).

 

 

 

 

 

W Kole Kultury o książkach dyskutują: Anna Marchewka, Paulina Małochleb, Marcin Wilk i prowadząca audycję Barbara Gawryluk. Początek kilka minut po 21. Książkę miesiąca wybierzemy tuż przed 22.