Czy mieszkaniec Krakowa może sprawdzić, które działki, które nieruchomości należą do gminy?
Tak, oczywiście. Informacji w tym zakresie udziela co do zasady Wydział Geodezji, ale na stronie internetowej dostępny jest Miejski System Informacji Przestrzennej i za jego pomocą poprzez uruchomienie zakładki "Przestrzeń miejska i planowanie" możliwe jest przeglądanie między innymi nieruchomości stanowiących własność gminy i Skarbu Państwa.
Czy z tego wynika, że jeśli zorientujemy się, że jakaś działka, którą jesteśmy zainteresowani, jakaś nieruchomość jest własnością gminy albo Skarbu Państwa, czy możemy taką nieruchomość wydzierżawić?
Tak, oczywiście, mamy taką procedurę na stronie, która dotyczy możliwości wydzierżawienia. Taka osoba jak zobaczy, że jest taka działka, składa do nas wniosek, a my przeprowadzamy postępowanie wyjaśniające, czy to jest możliwe. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że nie każda nieruchomość, która stanowi własność gminy, może być przedmiotem dzierżawy. To zależy od planów zagospodarowania przestrzennego, od tego czy gmina nie ma jakichś planów, związanych z tą nieruchomością, ale generalnie w ten sposób oczywiście można sprawdzić, czy ta nieruchomość jest przeznaczona do dzierżawy.
Jeśli jest przeznaczona do dzierżawy, to czy każdy może ją wydzierżawić?
Tak, nieruchomość może wydzierżawić każdy, mogą być to osoby fizyczne, może to być osoba prawna, może to być wspólnota mieszkaniowa. Każdy zainteresowany może złożyć taki wniosek, a czy ją wydzierżawi, to już jest kwestia tej procedury, o której mówiłam przed momentem.
Dwa elementy - mianowicie czas i cena. Na jaki minimalny albo maksymalny czas można wydzierżawić?
Co do zasady nieruchomości mogą być dzierżawione bez przetargu na okres trzech lat, ale my w gminie mamy uchwałę w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami, gdzie są pewne przypadki przewidziane, kiedy ta nieruchomość bez przetargu może być wydzierżawiona na dłuższy okres czasu, a w pewnych przypadkach również mamy taką sytuację, że możemy też pójść na komisję mienia i rozwoju gospodarczego, gdzie komisja zaakceptuje dłuższy okres tej dzierżawy.
Ile musimy zapłacić za dzierżawę nieruchomości od miasta?
Stawka czynszu dzierżawnego jest uzależniona od tego, gdzie ta nieruchomość jest położona. Kraków podzielony jest na cztery strefy i w zależności od tego, w której strefie ta nieruchomość jest, te stawki będą różne. Drugim elementem jest cel dzierżawy. Inne będą stawki, jeżeli będziemy chcieli wydzierżawić nieruchomość na cele na przykład uprawy jarzyn i warzyw i inne będą stawki, jak będziemy chcieli na cele komercyjne wydzierżawić. Stawki czynszu dzierżawnego określone są zarządzeniem prezydenta miasta Krakowa.
Czy miasto może nie zgodzić się na jakiś określony cel dzierżawy?
Oczywiście, że tak. Jeżeli mamy na przykład nieruchomość, która jest przeznaczona w planie na zieleń publiczną, to tam nie będzie możliwości wydzierżawienia jej na przykład na cele komercyjne.
Na stronie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej "Obserwatorium" można znaleźć informacje m.in. o tym, czy gmina jest właścicielem gruntów, które chcielibyśmy wydzierżawić.