Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Współczesne wyzwania młodych artystów. Jak odnaleźć się w świecie sztuki?

Droga młodego artysty, choć na początku wydaje się pełna marzeń i inspiracji, szybko nabiera złożoności, jak wskazują doświadczenia zarówno studentów, jak i specjalistów związanych z Akademią Sztuk Pięknych. W rozmowie z młodymi artystkami, Julią Szymczykowską i Magdaleną Trybą, a także dr Martą Kudelską, kuratorką i krytyczką sztuki oraz Barbarą Siorek, coachem i doradcą zawodowym z Biura Karier ASP w Krakowie, Sylwia Paszkowska poruszyła temat znaczenia studiów artystycznych oraz wyzwań, jakie stają przed młodymi twórcami w momencie wejścia na rynek sztuki.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay

Krakowska Akademia Sztuk Pięknych przyciąga wielu młodych ludzi z całej Polski. Atmosfera miasta oraz historyczny charakter uczelni, tworzy wyjątkowe warunki do rozwoju artystycznego. Kraków, jako miasto akademickie, oferuje młodym twórcom nie tylko prestiż, ale i przestrzeń do twórczego rozwoju, bez presji wielkich metropolii.

Kraków jest dużym miastem, ale bardziej kompaktowym i chyba sprzyja temu, żeby czerpać z niego, nie będąc w takim pędzie, jaki panuje np. w Warszawie – mówi Marta Kudelska.

Julia Szymczykowska, Barbara Siorek, Marta Kudelska, Magdalena Tryba, Sylwia Paszkowska

Julia Szymczykowska, Barbara Siorek, Marta Kudelska, Magdalena Tryba, Sylwia Paszkowska

Wsparcie młodych artystów

W dawnych czasach mecenasi zapewniali młodym artystom nie tylko finansowe wsparcie, ale także kierowali ich karierą. Dziś rolę takiego mentora może pełnić uczelnia.

Młodzi artyści zdobywają wiedzę od swoich profesorów, ale także otrzymują wsparcie w praktycznych aspektach wchodzenia na rynek sztuki. Biuro Karier ASP organizuje m.in. warsztaty z przedsiębiorczości artystycznej, takie jak „Pro Arte. Sztuka Przedsiębiorcza”, które mają na celu nauczenie młodych twórców, jak skutecznie zarządzać swoją karierą. Wśród tematów poruszanych na tych spotkaniach to m.in. organizacja wystaw, zdobywanie funduszy oraz budowanie sieci kontaktów.

Jednym z kluczowych elementów w karierze młodych twórców jest samodzielne zrozumienie swoich marzeń i celów. Coaching, który oferuje Biuro Karier, pomaga młodym artystom nie tylko zdefiniować swoją artystyczną ścieżkę, ale także przygotować plan jej realizacji:

Zastanowić się nad tym, o czym marzę, do czego dążę, zamienić to marzenie w plan, robimy to na spotkaniach coachingowych - mówi Barbara Siorek.

Pierwsze wystawy – wyzwania i radości

Jednym z pierwszych wielkich kroków w karierze młodego artysty jest organizacja własnej wystawy. To nie tylko moment ekscytacji, ale i ogromne wyzwanie logistyczne:

Trzeba być swoją menadżerką, fotografką, pisać swoje teksty, wieszać wystawy, pozyskiwać środki - mówi Magdalena Tryba.

Pierwsza wystawa Magdaleny odbyła się, gdy miała zaledwie 16 lat, a kolejne – już jako studentka – wymagały jeszcze większego zaangażowania.

Również Julia Szymczykowska wspomina swoje doświadczenia z wrześniowej wystawy w Warszawie, podkreślając, jak istotna była dla niej współpraca z kuratorką Agnieszką Gołębiewską, która doceniła jej prace i włączyła je do szerszego projektu.

Malowałam obrazy przez ostatnie miesiące, myśląc cały czas o temacie, którym się zajmujemy. Agnieszka Gołębiewska, kuratorka, powiedziała, że nasze prace pasują jej do konceptu, więc trochę z myślą o tym je tworzyłam. Z jednej strony to jest coś, co i tak robiłam, a z drugiej strony wiedziałam, że tutaj się to zepnie w całość, która będzie mogła być wyeksponowana na wernisażu – mówi Julia Szymczykowska.

Krakowskie ASP, poprzez Biuro Karier, promuje także bezpośrednią współpracę młodych twórców z uznanymi artystami. Spotkania z mentorami czy udział w stażach artystycznych pomagają młodym adeptom nie tylko zdobyć cenne doświadczenie, ale także nawiązać relacje, które mogą okazać się kluczowe dla ich dalszej kariery. Spotkania i staże to szansa na poznanie środowiska artystycznego, z którym młody twórca musi się zderzyć.

Studia na Akademii Sztuk Pięknych to dopiero początek wyboistej drogi młodego artysty. Marzenia o twórczym sukcesie muszą zostać poparte nie tylko talentem, ale także umiejętnościami menedżerskimi, przedsiębiorczością oraz wytrwałością w dążeniu do celu, więc przede wszystkim determinacja i indywidualna wizja artystyczna decydują o przyszłym sukcesie.

(cała rozmowa do posłuchania)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (2)

K
Kombo
2024-10-24
Bardzo sensowna ta pani doktor
W
wlad
2024-10-22
a nie lepiej zastąpić sztuczną ynteligencjom , tak jak redaktorów ?

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię