Jednak drzewa takie jak buki, zamiast synchronicznie owocować co kilka lat, z powodu wzrostu temperatur niemal co roku dostają sygnał, że jest wyjątkowo ciepło, a przez to wydają nasiona coraz częściej, ale mniej obficie - i zamiast co np. 7 lat owocują co rok, czy co dwa lata. Zmiany klimatu mają wpływ na rozrodczość drzew - zbadał to prof. Michał Bogdziewicz z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Autor przełomowych badań nad ekologią reprodukcji drzew w świetle badań klimatycznych, prof. Michał Bogdziewicz z @UAM_Poznan laureatem Nagrody @NCN_PL dla wybitnych naukowców do 40. @RadioKrakow #nauka #science #ekologia pic.twitter.com/VFtaEyzNCd
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) October 12, 2022
Żeby poznać, jak drzewa rosną w różnych warunkach i jak wpływają na nie zmiany klimatu, można wywiercić rdzenie i zmierzyć, jak one rosły nawet sto, czy dwieście lat temu. Żeby sprawdzić, jak drzewo produkuje nasiona, trzeba co roku – przez kilkadziesiąt lat – jechać w to samo miejsce. Ze względów logistycznych przez długi czas kwestią reprodukcji drzew w ekologii lasu nikt się nie zajmował, monitoring rozpoczęto dopiero trzydzieści, czterdzieści lat temu.
Z prof. Michałem Bogdziewiczem z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu rozmawiała Ewa Szkurłat. Badacz otrzymał tegoroczna Nagrodę Narodowego Centrum Nauki dla wybitnych naukowców do czterdziestego roku życia.