-
Wojna celna Trumpa dotyka przemysł motoryzacyjny: Administracja Donalda Trumpa nałożyła 25% cła na importowane samochody oraz części motoryzacyjne. To szczególnie niepokojące dla Małopolski, gdzie branża automotive stanowi istotną gałąź gospodarki, choć skutki nie będą dramatyczne ze względu na dywersyfikację gospodarczą regionu.
Nasz udział w tym torcie mimo wszystko nie jest duży, ponieważ pracujemy na dość małych marżach, kwotach. Oczywiście nadrabiamy wolumenem produkcji, bo rzeczywiście tych części idzie całkiem sporo. Jednak nasza gospodarka jest na tyle zdywersyfikowana, że nie ma na razie na horyzoncie wielkiego problemu, wielkiej recesji
- uspokaja prof. Bartłomiej Biga.
- Zatrudnienie w małopolskim automotive bez większego ryzyka: Mimo obecności dużych zakładów (m.in. MAN, Valeo, Cooper Standard), ekspert ocenia, że nie należy się obecnie spodziewać masowych zwolnień, choć niepewność rynkowa wzrasta.
Nie sądzę, żeby na podstawie informacji, którymi dysponujemy teraz, ktoś planował wielkie zwolnienia albo bardzo zmieniał swój model biznesowy. Na pewno szuka alternatywnych ewentualnie rynków zbytu, natomiast to nie jest jeszcze ten moment, żeby coś było nieuchronne i takie działania były podejmowane
- mówi prof. Biga.
- Nieprzewidywalność polityki Trumpa to koszmar: Chaotyczny sposób prowadzenia polityki handlowej przez USA obniża ich wiarygodność jako partnera biznesowego, co może mieć długotrwałe konsekwencje dla globalnych relacji gospodarczych.
-
Ratunkiem dla polskich eksporterów rynek Unii Europejskiej: Wobec narastającej globalnej wojny celnej ratunkiem dla polskiego eksportu może okazać się bogaty rynek wewnętrzny Unii Europejskiej, zwłaszcza przy rosnącym popycie z Niemiec, które właśnie zmieniają politykę fiskalną na bardziej ekspansywną.
Po raz wychodzi na to, że ta nasza zróżnicowana gospodarka, jeśli chodzi o strukturę, o parterów, o miejsce w tych łańcuchach produkcji, jest dość odporna na tego typu kryzysy - uważa nasz rozmówca.
-
Polska odporna na skutki globalnych napięć handlowych: Dzięki dużej dywersyfikacji handlowej Polska pozostaje względnie odporna na skutki amerykańskich ceł, chociaż niepewność polityczna i gospodarcza może przynosić okresowe trudności, szczególnie dla firm współpracujących blisko z rynkiem amerykańskim.