Natura dostarczyła badaczom kilku flagowych scen pod względem brutalności i bezkompromisowej eliminacji. Po zobaczeniu jednej z nich Jane Goodall, wybitna prymatolożka nie mogła zasnąć, a jej koledzy łamali sobie głowę pytaniem o „motyw sprawcy”. Obrazy wracały i przerażały, tym bardziej że przecież chodziło o „jej szympansy”. Patologiczna jednostka,  krwawy wyjątek, czy może, tamto zachowanie szympansicy Passion, które przypominamy w audycji „Koło naczelnych”  zdarzało się także u innych gdy górę brały własne ”interesy”?



Sprawa wydaje się tym bardziej trudna dla ludzi, którzy empatyzują, że zwierzętami a przecież nie tylko naczelne mają w swoich „kryminalnych kartotekach” takie ślady. Niektóre zachowania ptaków dorównują im bezkompromisowym okrucieństwem. Widząc te wszystkie obrazy, nie potrafimy jednak pozbyć się ludzkiej perspektywy i automatycznie zaciągamy moralne i etyczne standardy. A może należałoby podejść do tej sytuacji jeszcze inaczej, i użyć teorii opisującej ewolucję społeczeństw.

W tym przypadku nie pozbędziemy się skojarzeń ze stylem walki o dominację polityczną Donalda Trumpa. Profesor Marcin Urbaniak przychodzi jednak z odsieczą i bardziej wyrafinowanym  przypadkiem do analizy. Immanuel Kant zagości więc na moment w rozmowie o najsilniejszych, którzy przetrwali, chociaż nie chodziło o „obwód bicepsów”. Zapraszamy na 25-minutowy slalom w doborze najlepszych cech z perspektywy przetrwania.

Anna Piekarczyk i Prof. Marcin Urbaniak