Zapis rozmowy Jacka Bańki z marszałkiem Małopolski, Witoldem Kozłowskim.

 

Małopolska Tarcza Antykryzysowa to ponad 320 milionów złotych na ochronę zdrowia, dla przedsiębiorców i na płynność finansową. Kiedy zakupy, kiedy to ruszy?

- W pewnym sensie to już ruszyło. Jak uzyskaliśmy pierwszy sygnał dotyczący uelastycznienia wydatków z funduszy europejskich, przystąpiliśmy do pracy. Przeformułowaliśmy działanie zarządu. Powołałem dwóch koordynatorów. Jeden to wicemarszałek Smółka. On ma wykorzystać środki na wsparcie służby zdrowia w walce z epidemią. Druga część środków, którymi będzie starał się zawiadywać pan wicemarszałek Urynowicz, będzie dotyczyła działań, które już nas dotykają. Mówię o mieszkańcach Małopolski, przedsiębiorcach, pracownikach. Będzie to dotyczyło instrumentów prorozwojowych na przyszłość. Kiedy? Prace trwają od kilku dni. Mamy zgody wstępne na wykorzystanie 94 milionów, plus wkład własny. To kwota około 110 milionów. 5 milionów już daliśmy do systemu. Ten budżet pierwszego pakietu medycznego to około 115 milionów.

 

Pakiet medyczny to między innymi plany zakupu 50 karetek, 200-300 respiratorów. Tego nie da się kupić z dnia na dzień. To plan na miesiące?

- Zgadza się. Taką sytuację mamy na rynku. Staramy się działać szybko. Wiele instytucji i regionów będzie to kupowało. Czym wcześniej my dokonamy zamówień, będziemy pierwsi w kolejce. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z dyrektor Popławską. Zleciłem jej składanie zamówień. Okolicznością dodatkową jest powołany przez Zarząd Województwa Komitet Sterujący, w skład którego wchodzą moi koordynatorzy, pan wojewoda, wicewojewoda i dyrektor Foremny. To grono będzie opiniowało zakupy. Wspólnie będziemy się starać jak najlepiej te środki wykorzystać.

 

Biorąc pod uwagę zakupy związane z opieką zdrowotną, jest też plan zakupu testów na koronawirusa. Ile tych testów województwo chce kupić? Kiedy mogą trafić do Małopolski?

- W tej chwili jest zabezpieczenie stosowne. Nie ma zasadniczego pośpiechu. O 12 zbiera się Komitet Sterujący. Dzisiaj zapadnie decyzja, o którą pan pyta, ile będzie trzeba zakupić testów, żeby zabezpieczyć cały system na teraz i w sensie przewidywania. Trzeba myśleć w takich kategoriach, że będzie większa dynamika zakażonych.

 

Część Tarczy Małopolskiej to pieniądze dla przedsiębiorców. Jakie mechanizmy wsparcia zaproponujecie przedsiębiorcom?

- Ten komplet działań jest podzielony na 3 pakiety. Jeden jest medyczny. Będą też zakupy wielorodzajowe. To urządzenia, środki ochrony osobistej i tak dalej. Nie zapominamy o tym. Te rzeczy są w pierwszej kolejności do kupienia. Pieniądze z budżetu województwa już są uruchamiane jeśli chodzi o działanie Zespołu Zakupowego w Szpitalu Jana Pawła II. Drugi pakiet to przedsiębiorczość. Będziemy korzystali ze 192 milionów. Ten budżet będzie różnymi instrumentami ukierunkowanymi na ochronę miejsc pracy. Trzeci pakiet to płynność finansowa. Będzie to skierowane do przedsiębiorców, którzy będą mieli bieżące problemy ze środkami obrotowymi.

 

Pojawia się tu pytanie o różne bariery biurokratyczne. One nie sprawą, że przedsiębiorcy będą się mogli starać o wsparcie, ale będzie to obłożone takimi barierami, że i tak to potrwa? Będą ułatwienia?

- W nadzwyczajnych sytuacjach musimy korzystać z nadzwyczajnych rozwiązań. Marszałek Urynowicz powołał zespół ekspertów. On będzie musiał wytworzyć takie ścieżki dochodzenia do pomocy finansowej, które spełnią te warunki. Będą łatwe w przeprowadzeniu i rozliczeniu. Jak to będzie wyglądało? Dajcie nam czas. Tego nie da się z dnia na dzień zrobić.

 

Jeszcze pytanie o branże, które najbardziej ucierpiały. Wiadomo, że to turystyka, firmy autokarowe, przewozowe. Będą ułatwienia dla tych branż? W nich z dnia na dzień przychód spadł do zera.

- Pamiętamy o wszystkich. W skrócie mówię o branżach czasu wolnego. W tym mieszczą się wszyscy z turystyki, którzy ponieśli wielkie straty. One będą dalej ponoszone. Nagle z dnia na dzień nie wrócimy do ruchu turystycznego sprzed epidemii. Ten czas trzeba wykorzystać na ponowną promocję Małopolski, wspieranie przedsiębiorstw w trudnej sytuacji. Jeśli nie ma wpływów, sytuacja finansowa jest bardzo trudna.

 

Kiedy poznamy mechanizmy podziału pieniędzy z części dla przedsiębiorców i pieniędzy na płynność finansową? Kiedy przedsiębiorcy poznają ścieżkę dojścia do tych pieniędzy?

- W skrócie metodologia jest taka. W pierwszej kolejności zakupy z pakietu medycznego. To można szybko zrobić. Będziemy informowali na bieżąco. Podobnie z instrumentami. Jak zostanie uruchomiony choćby jeden, poinformujemy. Będą też tworzone kolejne. Pierwszych informacji możemy się spodziewać z końcem następnego tygodnia. To dużo środków finansowych, które dzięki decyzji ministerstwa i Brukseli… Dziękuję premier Beacie Szydło. Ona nas wspiera w tych działaniach.