Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wincenty Kućma w Pałacu Sztuki w Krakowie

"Sztuka jest nierozerwalną częścią kultury. Posiada głębokie pokłady wiedzy intelektualnej i emocji. Jest wszechobecna w naszym życiu..." - mówił w jednym z wywiadów znany rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma . Najnowsza wystawa prac artysty zat. "88 Wincenty Kućma" pokazana została w Pałacu Sztuki w Krakowie. "Prezentowane prace pochodzące z kilku minionych lat, ukazują wielowątkowy i spójny obszar poszukiwań artystycznych . Codzienny impuls artysty do szukania nurtujących odpowiedzi na pytania o naturę, sens i kondycję otaczającego świata zaprasza do współdzielenia tych pragnień " - piszą kuratorzy wystawy. O ekspozycji i twórczości artysty z prof. Wicentym Kućmą oraz kuratorami Zbigniewem Prokopem i Krzysztofem Kućmą rozmawiała w Kole kultury Jolanta Drużyńska.

fot. J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z prof. W.Kućmą oraz Z. Prokopem i K. Kućmą

Prof. Wincenty Kućma od ponad 60 lat rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, projektuje wnętrza i przestrzenie urbanistyczne. Jego najważniejszymi realizacjami monumentalnymi są: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, pomniki w Częstochowie, Gdańsku, Miechowie, Olkuszu. Główne realizacje sakralne to: wnętrze katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin i witraże w kościele Świętej Rodziny w Krakowie-Bieżanowie. Ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej autorstwa prof. Wincentego Kućmy znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce oraz za granicą.

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

Wincenty Kućma - urodził się 25 maja 1935 roku w Zbelutce na Kielecczyźnie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1967 roku rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową w Krakowskiej ASP, gdzie do 2000 roku kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Swoje prace eksponował na ponad 50 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju i około 60 wystawach za granicą. Brał również udział w wielu rzeźbiarsko-architektonicznych konkursach, uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe i kościelne. Odznaczony m.in. Orderem Polonia Restituta, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II, Brązowym Medalem "Cracoviae Merenti", medalem Papieskiej Rady ds. Kultury - Per Artem ad Deum, oraz najwyższym papieskim odznaczeniem przyznawanym świeckim: Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. W 2018 roku otrzymał z rąk Prezydenta Polski Andrzeja Dudy najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię