- A
- A
- A
Wielkie monologi Trela&Preisner
Znakomite teksty, specjalne kompozycje, wirtuozowskie wykonanie.
Wielkie monologi" to wyjątkowe spotkanie jednego z najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych Jerzego Treli ze znanym polskim kompozytorem muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem.
17 września 2013 roku w Bobowej w zabytkowym piętnastowiecznym kościele św. Zofii odbyło się prawykonanie tego niezwykłego muzyczno poetyckiego widowiska . Jerzy Trela przypomnial fragmenty monologów, wygłaszanych przez niego w słynnych inscenizacjach "Dziadów" Mickiewcza i "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie także monologi z pamiętnych realizacji mickiewiczowskich "Dziadów" i "Sędziów" Wyspiańskiego - Jerzego Grzegorzewskiego.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia, a także jego filmowego zapisu jest Zbigniew Preisner, znany polski kompozytor muzyki filmowej. - Wreszcie mamy możliwości techniczne, które pozwalają nam przypomnieć i utrwalić wielkie teatralne role Jerzego Treli - podkreślał artysta w rozmowie z Jolantą Drużyńską.
Monologom towarzyszy muzyka Zbigniewa Preisnera, którą w prapermierowej bobowskiej inscenizacji wykonywali multiinstrumentalista Józef Skrzek, krakowski pianista Konrad Mastyło, chór męski z Krakowa i dysponująca czystym dźwięcznym sopranem portugalska pieśniarka Fado Teresy Salgueiro
- To nie jest moja pierwsza wizyta w Polsce " - podkreślałą pieśniarka. Artystka występowała w naszym kraju kilkakrotnie , a ze Zbigniewem Preisnerem spotkała się w 2007 roku podczas realizacji płyty "Silence, Night And Dreams" z librettem opartym na Księdze Hioba.
- Teraz Preisner zaprosił mnie ponownie do realizacji tym razem zupełnie innego projektu niż "Silence...", innego przedstawienia - mówiła Teresa Salgueiro - i trochę jestem tym przerażona.
- O mistrzostwie Jerzego Treli wszystko już powiedziano - wyjaśniał w rozmowie Krzysztof Jasiński, szef teatru STU, reżyser spektaklu [...] Te wspaniałe monologi czyli fragmenty wielkich dzieł, które wygłaszał przez wiele lat na scenie, głównie Starego Teatru zebrane w jakąś całość nie tylko, że są taką perłą literacką czy perłą aktorską czy perłą kultury narodowej tylko jeszcze w połączeniu niosą jakieś przesłanie, które nasze pokolenie ( a ja jestem rówieśnikiem Jerzego Treli ) chciałoby przekazać następnym. Przesłanie czyli to, co jest najważniejszą wartością a najważniejszą wartością jest wolność.
- To wybrane monologi z którymi zetknąłem sie w życiu zawodowym na scenie, mam je gdzieś tam w swojej pamięci. Kilka razy mówiłem je z towarzyszeniem pianisty, podczas spotkań w różnych miejscach na świecie , niektóre z nich przypominałem wtedy, kiedy się ktoś tego ode mnie domagał. Dwa lata temu na iluś - lecie Teatru STU mówiłem także takie wybrane monologi i któregoś dnia Zbyszkowi Preisnerowi który je usłyszał wpadło do głowy. że tego nie można tak zostawić, że musimy to nagrać ... I tak zrodził się pomysł tego spektaklu - wyjaśniał Jerzy Trela.
40 lat temu w Starym Teatrze odbyła się premiera "Dziadów" w reżyserii Konrada Swinarskiego. - To była dla mnie taka jedna z pierwszych lekcji teatru " - dodawał aktor w rozmowie z autorką programu Jolantą Drużyńską.
Premierowe wykonania Wielkich Monologów w kościółku św. Zofii w Bobowej zostały zarejestrowane na DVD. Premiera płyty została zaplanowana na grudzień 2013 roku.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:09
Rafał Trzaskowski w Krakowie: „Najważniejsza jest uczciwość”
-
18:49
Magdalena Biejat: Aborcja to nie tabu. Nigdy nie będę się wstydzić walki o prawa kobiet
-
18:13
„Nie po to, by wygrać – tylko, by nie przegrać” - politolog o ostatniej debacie prezydenckiej
-
17:49
Rafał Trzaskowski: zależy mi na poprawie warunków pracy nauczycieli
-
16:00
Dyspozytornia medyczna w Tarnowie zostaje
-
15:53
Pavol Rankov w Willi Decjusza
-
15:35
Tatry: turyści zdezorientowani. Droga do Morskiego Oka zamknięta
-
15:28
Mickiewicz w sercu Krakowa: Unikatowa wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej
-
14:12
50-lecie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – na scenie m.in. Ørganek i Mitch & Mitch
-
10:10
"Słodkie życie". Co widać w oku ryby?
-
10:00
„Słodkie życie” w oku ryby. Co opowiedział nam Fellini?