- A
- A
- A
Wielkie laboratorium badawcze zbudowane w sercu Krakowa w ramach XIX Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie
"Przyszłość w nauce. Nauka w przyszłości" - flagowe hasło tegorocznego festiwalu promuje wydarzenie, które współtworzy blisko trzy tysiące osób. W 40 namiotach ustawionych na powierzchni 1350 metrów kwadratowych naukowcy prowadzą warsztaty, wykłady, prezentacje i specjalne pokazy - w sumie blisko 600 wydarzeń promujących pracę krakowskich uczelni oraz jednostek naukowo-badawczych. Większość wydarzeń odbywa się na płycie Rynku Głównego. Warto też zajrzeć do Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, do kawiarenki naukowej przy ul. Brackiej 10, odwiedzić Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN albo posłuchać wykładów prezentowanych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uroczysta inauguracja festiwalu przypadła na czwartek 16 maja. Trzydniowe święto nauki zakończy się w sobotę. Festiwalowi patronuje Radio Kraków.
Kajtek - wąż zbożowy i Bogumił - wąż mahoniowy byli bohaterami wykładu: " Wąż - gdzie zaczyna się jego koniec?". Prelekcja miała zwrócić uwagę na problemy ochrony gadów.
Owady giną w zastraszającym tempie - alarmują naukowcy. Ale jak je policzyć? Motyle można złapać, zmierzyć, oznaczyć skrzydła specjalnym markerem i wypuścić. Po ilości motyli w wyznaczonym kwartale, można wnioskować wielkość ich populacji - mówi prof. Paweł Adamski z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Prowadzi on m.in. badania motyla niepylaka apollo w Pieninach.
Pokazy naukowe odwiedzają studenci i przedszkolaki. Łaczy ich jedno: marzą o byciu naukowcem. Obserwują chemiczne i fizyczne doświadczenia oraz zadają pytania prowadzącym warsztaty.
Bezzałogowe statki powietrzne znane wszystkim jako drony stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Poza wykorzystaniem typowo rozrywkowym i rekreacyjnym, drony odgrywają bardzo ważną rolę w wielu dziedzinach nauki, w tym w szczególności w naukach o Ziemi. Przed erą dronów konstruowano specjalne maszty, na których zawieszano aparaty i kamery (np. w badaniach geomorfologicznych czy glacjologicznych). Wykonana na podstawie zdjęć z drona ortofotomapa może służyć do oceny zmian środowiska naturalnego, wpływu eksploatacji oraz do inspekcji maszyn i urządzeń. Teksturowane modele oraz same zdjęcia świetnie nadają się do oceny kondycji wież szybowych oraz wyciągów. Innym przykładem może być wyznaczanie poziomu wody wraz z odległością linii brzegowej od korony zapory.
Fantom brzucha służy studentom medycyny do ćwiczenia operacji laparoskopowych. To jedyny tego typu sprzęt na południu Polski. Studenci Akademii im. F. Modrzewskiego prezentowali jak można wykonywac precyzyjne zabiegi.
Można je uprawiać na odpadach, mają właściwości antyrakowe, na świecie uprawia się ich ponad 100 gatunków. Grzyby to wdzięczny obiekt badań, w namiocie Uniwersytetu Rolniczego stanął bioreaktor do produkcji grzybni. Grzyby zawierają pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B, makro i mikroelementy oraz błonnik pokarmowy.
Deska Galtona to deska z rozmieszczonymi na kształt trójkąta gwoździami. Kulki spadające z góry odbijają się od gwoździ na różne strony, przy czym prawdopodobieństwo, że kulka skieruje się po odbiciu w prawo jest takie samo, jak skierowanie się jej w lewo i wynosi 0,5. W rezultacie ostateczne położenie kulek jest całkowicie losowe. Deska Galtona to dowód na to, że prawdopodobieństwo można zobrazować. Fizyka i matematyka działają na wyobraźnię.
Joanna Gąska/Ewa Szkurłat
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:35
Prof. Tomasz Guzik: Nosiłem na Giewont książkę o statystyce
-
21:21
Wszystko płynie... Nie będzie już magistrackiej jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna
-
21:09
Arboretum Pendereckiego w Lusławicach ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego
-
20:31
Czy Kraków może zakazać używania fajerwerków? Prawnik: To zapowiedź populistyczna
-
19:44
Nawałka powołał Błaszczykowskiego!
-
19:13
Pierwszy w historii zagraniczny obóz Puszczy Niepołomice
-
19:05
Cracovia rozpoczęła przygotowania
-
18:06
Medale św. Brata Alberta przyznane. Wśród laureatów Anna Lewandowska i rodzina Świtajów
-
17:26
Turysta z ośmiolatkiem utknął na szczycie w Tatrach. Wychłodzonych ratowali TOPR-owcy
-
17:07
Kiedy obywatel musi założyć skrzynkę na e-Doręczenia?
-
12:10
„Produkcja ubrań jest wciąż tańsza od recyklingu odzieży”