Wejście w tę prywatną przestrzec daje nie tylko szansę na bliższe poznanie tejże osobowości, ale także przekroczenia pewnej granicy prywatności. W ostatnich latach toczyły się dyskusje nad powstającym Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Kilka miesięcy temu – 18 maja – zostało otwarte w Krakowie najmłodsze i najmniejsze zarazem muzeum – w domu przy ul. Tynieckiej 10, w którego piwnicznym mieszkaniu w latach 1938-1944 żył z ojcem Karol Wojtyła i tam też przeżył jego śmierć. Dziś zapraszamy Państwa do odwiedzenia dwóch niezwykłych miejsc w Krakowie – mieszkania Czesława Miłosza przy ul. Bogusławskiego 6 i do willi prof. Karola Estreichera na Sarnim Uroczysku 15. A pretekstem jest nie tylko ciekawość, ale także rocznice – obchodzona kilka dni temu dziesiąta rocznica śmierci Czesława Miłosza, oraz przypadająca także w tym roku trzydziesta rocznica śmierci prof. Karola Estreichera. Miłosz, jak każdy wielki twórca, miał silną osobowość, ale też swoje słabości. Czy to prawda, że nie lubił zup, a uwielbiał makarony i kluski, pisał wyłącznie piórem, a w biurku miał zapasy ukochanego marcepana w czekoladzie? Mieszkanie – muzeum Czesława Miłosza wygląda dokładnie tak, jak 10 lat temu, gdy poeta odszedł. Nic nie zostało zmienione. W szafach wiszą ubrania i buty, na biurku – pióra. Czas zatrzymał się, ale uderza niezwykła skromność tej przestrzeni. Pomieszczenie główne – salon, który był równocześnie biblioteką, pracownią i sypialnią mistrza. Tu znajdowały się najważniejsze rzeczy: książki, biurko, telewizor i w tym też pomieszczeniu poeta odszedł.
O domu Miłosza i muzeach poświęconych innym zasłużonym Polakom porozmawiam z Agnieszą Kosińską, niegdyś sekretarką poety i Zbigniewem Kazimierzem Witkiem ze Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
- A
- A
- A
Wielcy Polacy i ich domy- dlaczego przyciągają nas muzea biograficzne?
Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem ci kim jesteś’ – mówi znana maksyma. Życie prywatne wielkich tego świata intryguje i pociąga. Zainteresowanie budzą też domy, w których żyli: niekiedy znaczące rezydencje, innym razem niewielkie pracownie na poddaszach czy skromne mieszkania w suterynach.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:15
Monika Piątkowska po debacie: Ludzie zobaczyli, z kim mamy do czynienia i kto może w Polsce startować na prezydenta
-
07:46
Wyjazdy na majówkę stają się coraz dłuższe. Zakopane poza pierwszą piątką najpopularniejszych miejsc!
-
07:21
Uwaga kierowcy! 1 i 3 maja w Krakowie parkowanie jest płatne
-
07:02
Nieletni sprawcy włamań w rękach policji. Łupy ukryli w sadzawce
-
06:45
Koniec zagrożenia lawinowego w Tatrach. Szybko ubywa śniegu
-
06:27
Wtorek zapowiada się bardzo ładnie. Chłodniej będzie tylko na Podhalu, tam też możliwy deszcz
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 29.04
-
06:08
Aplikacja, otwarte pytania i... spacerki z urzędnikami. W Krakowie będzie nowe otwarcie w konsultacjach?
-
20:22
Krakowska prokuratura postawiła zarzuty byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych
-
19:58
Otwórz się na e-usługi - Nowe możliwości dla Seniora
-
19:14
Od nestora do sukcesora: sukcesja firm rodzinnych w Polsce, czyli jak mądrze przekazać stery - rozmowa z mecenasem Pawłem Ratajem
-
18:26
Skrócony tydzień pracy w Polsce: ekspert o szansach i zagrożeniach
-
16:49
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Kryminalistyka w dobie popularności true crime