U kobiet podobno problem nasila się po menopauzie.
Na pewno wiek wpływa na to u każdego, u każdej z płci.
Co jeszcze oprócz wieku?
Istotnym czynnikiem jest waga. Uważa się, że zrzucenie każdego kilograma wpływa korzystnie na ten problem. Palenie tytoniu przyczynia się do nasilenia tego problemu. Istotne jest spożycie alkoholu. Znalazłem takie badanie, które pokazuje, że nie wolno pić kilka godzin przed zaśnięciem, jest to też istotny czynnik. Było w przeszłości wiele badań, które wykazywały związek między chorobami typu nadciśnienia, chorobami układu krążenia, dzisiaj uważa się, że raczej nie ma to ścisłego przełożenia. Upływ czasu, zaburzenia drożności dróg oddechowych górnych.
Często chrapanie łączy się z bezdechem nocnym i teraz pytanie, czy zawsze osoba, która chrapie cierpi na bezdech czy nie do końca?
Szacuje się, że 20/25% osób chrapiących ma bezdech. Rozróżniamy różne zaawansowania stopnie bezdechu choroby obturacyjnej w czasie snu. Zdecydowana większość pacjentów z problemem chrapania chrapie w sposób umówmy się łagodny. Jest taka specjalna skala określająca ilość zdarzeń związanych z ilością tych bezdechów spłycenia oddechów w czasie na godzinę. W tej skali zdecydowana większość pacjentów pozostaje tak zwanymi łagodnymi chrapaczami. Może trochę śmiesznym, domowym sposobem na chrapanie jest wszywanie piłeczki tenisowej do kieszonki w piżamie w okolicy kręgosłupa, to uniemożliwia spanie na plecach, a spanie na boku bądź na brzuchu zmniejsza chrapanie i nasilenie tej dolegliwości.
(cała rozmowa do posłuchania)